Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Apple vydal Aperture 3
10. února 2010, 00.00 | Nová verze profesionálního fotografického editoru Applu přináší přes 200 novinek, přebrala a rozšířila funkce z iPhota '09, přidala nové retušovací štětce, podporu 64bitového režimu a mnoho dalšího.
Náznaky, že Apple uvede třetí verzi svého programu Aperture pro profesionální zpracování fotografií se vynořovaly už delší dobu, naposledy to bylo koncem ledna.
Okolnosti uvedení programu
A včera Apple konečně Aperture 3 dal na trh, samozřejmě jako obvykle vydal příslušnou tiskovou zprávu a pochopitelně aktualizoval stránky programu, Macworld navíc zjistil některé další podrobnosti přímo od pracovníka Applu.
Předchozí verze Aperture 2 se objevila téměř přesně před dvěma roky, v únoru 2008, a tak jako tehdy i nyní uvedení nové verze předcházelo odstavení webového obchodu Applu, čekalo se ovšem spíše uvedení nových MacBooků Pro (kvůli některým dost přesvědčivým náznakům).
Podívejme se, co Aperture 3 přináší, jde však pouze o stručné představení základních novinek, podrobnější recenze (od povolanějších autorů) vyjdou později. (Mimochodem, chcete-li si udělat představu o tom, co uměla předchozí verze 2, projděte si tento seriál.)
Aperture 3 přebírá hodně prvků z iPhota ’09
Podle Applu nová verze Aperture obsahuje přes 200 nových vlastností a funkcí (popis hlavních novinek najdete tady), přibyly především funkce Faces, Places a Brushes.
Apple však přepracoval celý pracovní postup, od importu až po výstup, cílem vývojářů bylo zachovat výkon profesionální aplikace, ale zároveň chtěli program zpřehlednit a zjednodušit pro uživatele iPhota, co chtějí víc.
Uživatelské rozhraní Aperture 3 se též více podobá iPhotu, s větším a čitelnějším písmem a se zjednodušenými tlačítky a posuvníky, vše je větší a dostalo nový vzhled.
Program přebírá řadu prvků z iPhota ’09, zlepšila se také spolupráce mezi oběma aplikacemi, takže knihovny iPhota ’09 lze importovat přímo do Aperture 3, přičemž se zachovají vlastnosti dané funkcemi Events, Faces a Places, které nyní podporuje i Aperture.
Hlavní novinky Aperture 3
Proberme teď hlavní nové funkce a prvky programu, jde jak o funkce převzaté z iPhota, tak o zcela specifické novinky:
Funkce Faces a Places
Funkce Faces (tváře) a Places (místa) Apple poprvé představil právě v programu iPhoto '09, Aperture 3 samozřejmě vychází z nich, ale dále je posiluje. K uspořádání fotografií tak lze využít rozpoznávání tváří funkcí Faces, a to jak v celé fotografické knihovně, tak ve vybraných projektech.
Nově navíc funkce umí obrazit tváře, jež byly takto objeveny, ale nepojmenovány, v novém zobrazení Unnamed Faces View (nepojmenované tváře), poskytujícím filmový pás zobrazující tváře, co program sice našel, avšak nedokázal pojmenovat.
Základní technologie přirozeně zůstala stejná jako v iPhotu, ale byla rozšířena pro potřeby poloprofesionálních a profesionálních fotografů, v Aperture má uživatel nad funkcí větší vládu, především může omezit hledání tváří na jednotlivé projekty, aby se zbytečně neprobírala celá fotografická knihovna.
Funkce Places dovoluje zkoumat fotografie podle místa jejich pořízení a připojená data o geografické poloze se dají změnit na umístění v mapě (takzvané reverzní geokódování). Polohové údaje se mohou v Aperture 3 přidávat ke snímkům jejich přetahováním do mapy a samozřejmě lze užít údaje z GPS přijímačů, získané takto vybavenými fotoaparáty, dodatečnými trasovacími přístroji nebo iPhonem (který k pořízeným snímkům přidává údaje ze své GPS).
Stejně jako v iPhotu ’09 se nabízí mapové rozhraní se segmenty z Google Maps a reverzní geokódování opět obstarávají servery Applu. Mapa Aperture 3 je však vysoce interaktivní, dají se do ní přetahovat miniatury snímků, „špendlíky“ označující polohu snímků lze posouvat, když jejich poloha úplně nesedí a dokonce je možné importovat GPX soubory z GPS přístrojů. A program též může zapisovat data o poloze zpět do IPTC dat souborů fotografií.
Retušovací štětce Brushes
Nová funkce Brushes (štětce) pak umožňuje profesionální retuše fotografií prostým malováním efektů na snímek. Aperture 3 zahrnuje 15 štětců Quick Brushes pro rychlé úpravy, lze tak provádět takové obvyklé retušovací úkony jako jsou zvýšení kontrastu, zesvětlení či ztmavení barev, napodobení polarizačního filtru či úprava sytosti barev, aniž by bylo třeba složitě používat masky či vrstvy.
Štětce volitelně umí automaticky ve snímcích zjišťovat hrany, takže se efekty dají uplatnit nebo odstranit přesně tak, jak bude uživatel chtít, štětec provede analýzu a změní jen požadovanou část snímku.
Vedle rychlých štětců se nabízí ještě řada dalších speciálních efektů a všechny takto provedené úpravy jsou nedestruktivní (lze vypnout a zapnout každý jednotlivý tah štětce) a vždy se půjde vrátit k původnímu snímku. A navíc si uživatelé mohou vytvářet i své vlastní štětce, v okně Inspector je možné změnit zadaná nastavení efektů v nový štětec.
Přednastavené parametry
Dále Aperture 3 zahrnuje desítky přednastavených parametrů (Adjustment Presets), jimiž lze uplatnit určitý styl či vzhled na celou fotografii jedním stiskem tlačítka, samozřejmě je možné vytvářet i vlastní takováto nastavení nebo se dají importovat od jiných fotografů, tak půjde v Aperture využít jejich technik.
Na snímek se takto může jednoduše užít kombinace řady efektů a úprav, vše je přirozeně opět nedestruktivní, takže se změny snadno odvolají, před jejich uplatněním se navíc zobrazí náhled účinku daných nastavení.
V předchozí verzi Aperture se dala ukládat jen jednotlivá nastavení, teď je možné vzít jejich kombinaci a uložit ji jako jednu přednastavenou konfiguraci. Desítky už hotových se dodávají s Aperture 3, například nastavení pro rychlou úpravu snímků, pro vyvážení bílé, pro převod do černobílé verze či pro úpravu barev.
Všechny takovéto kombinace přednastavených parametrů lze importovat a exportovat a Apple očekává, že vznikne celý nový trh s těmito nastaveními, které si budou moci uživatelé kupovat od vývojářů (ti tak vlastně budou prodávat část svého „fortelu“),
Celoobrazovkový prohlížeč
Další významnou novinku Aperture 3 tvoří celoobrazovkový prohlížeč, dovolující prohlížet celou fotografickou knihovnu v novém zobrazení přes celou obrazovku. Umožňuje rychle přecházet mezi projekty, vybírat jednotlivé snímky a zobrazovat je vedle sebe a nastavovat zvětšení od 25 do 1 000 procent. A lze takto přehrávat i video.
Nový zobrazovací režim může vypnout všechny prvky překážející ve výhledu, dočasně jde vypnout všechny ovládací panely a nový prvek Library Path Navigator dovoluje procházet mezi projekty a zobrazovat miniatury (jejichž velikost se dá měnit) jednotlivých snímků v celé ploše obrazovky.
Pokročilé prezentace
Významného vylepšení se dočkaly také možnosti tvorby prezentací, v nichž se mohou kombinovat fotografie, zvuk, text a HD video. Z programu iPhoto ’09 lze přebírat prezentační témata, Aperture 3 obsahuje všechna témata iPhota a přidává ještě dvě nová, pochopitelně se dají vytvářet i témata vlastní.
Oproti iPhotu má uživatel opět větší vládu nad vytvářenými prezentacemi, může sám nadefinovat délku zobrazování snímků a přechody mezi nimi, lze přidávat text a rámečky, připojovat vícevrstvý zvukový doprovod a doplnit video.
Hotové prezentace je možné exportovat přímo do iTunes, odkud půjdou uložit do iPhonu či iPodu touch, bude-li si je uživatel chtít vzít s sebou. Prezentace se též dá exportovat jako video ve formátech 720p a 1080p pro HD televizory.
A samozřejmě stejně jako v programu iPhoto lze fotografie sdílet, uspořádávat do fotoknih a zveřejňovat na takových webových službách jako jsou Facebook a Flickr přímo z Aperture 3.
Další významné novinky
Jak už bylo řečeno, novinek Aperture 3 obsahuje ještě mnohem víc, přehled všech více než 200 nových vlastností programu předkládá Apple tady (jsou rozdělené podle typu, v mnoha případech sice jde jen o rozepsané jednotlivé vlastnosti výše popsaných hlavních novinek, najde se tam však i řada dalších).
Lepší správa knihoven
Vylepšila se například správa knihoven, několik souborů knihoven se dá spojit do jednoho, lze tak například snadno začlenit jinde pořízenou novou knihovnu do stávající hlavní knihovny.
Především však Aperture 3 umí knihovny synchronizovat a slučovat, takže bude třeba možné exportovat část knihovny do notebooku, vzít si ji na cesty a poté, co ji přivezete zpět, program sám zjistí, k jakým změnám došlo a promítne je zpět do hlavní knihovny.
Více podporovaných formátů RAW
Pochopitelně se také rozšířila paleta podporovaných formátů RAW, jejich úplný přehled obsahuje tato stránka, Aperture 3 podporuje přes 150 digitálních formátů a digitálních stěn a zvládá též většinu DNG souborů.
Podpora 64b bitového režimu
V Aperture 3 se najde ještě hodně jiných menších vylepšení, jež jistě podrobněji proberou následné recenze (ostatně o tomto programu budou vycházet celé knihy), jednu skutečně významnou novinku však zmínit musíme – pod Snow Leopardem pracuje Aperture 3 v 64bitovém režimu, což přirozeně zvyšuje jeho výkon, může nyní přímo pracovat s mnohem větší pamětí (teoretická mez kapacity RAM takového Macu leží až na 16 terabytech), to se bude hodit hlavně při zpracovávání obrovských souborů, které teď půjde nahrát do paměti celé.
Požadavky programu
Tím se zároveň dostáváme k požadavkům programu. Aperture 3 vyžaduje novější Mac s procesorem Intel (doporučuje se alespoň Core 2 Duo), 1 GB RAM (na Macu Pro 2 GB), 1 GB prostoru na disku pro instalaci samotné aplikace a 7 GB pro knihovnu ukázek a DVD mechaniku pro vlastní instalaci.
Fungovat bude pouze pod Mac OS X 10.5.8 nebo 10.6.2, pro 64bitový režim však bude potřebný Snow Leopard a procesor Core 2 Duo, podrobný popis všech požadavků a technických specifikací Aperture 3 najdete zde.
Další informační materiály a cena programu
Apple na svých stránkách k programu ovšem nabízí ještě spoustu dalšího materiálu, například tato videa a články předvádějí, co s Aperture 3 dokáží profesionální fotografové, tady se nalézají krátká výuková videa popisující jednotlivé úkony a tato stránka odkazuje na různé doplňky jako skripty, zásuvné moduly, přednastavené parametry, a tak dále.
Přímo z webu Applu si lze též stáhnout 30denní zkušební verzi (musíte zadat své jméno a adresu elektronické pošty, na YouTube se již objevila ukázka práce s ní), přičemž plná verze Aperture 3 stojí 199 USD, upgrade z předchozí verze přijde na 99 USD.