Apple vydal vývojářskou beta verzi Dashcode - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Apple vydal vývojářskou beta verzi Dashcode

18. ledna 2007, 00.00 | Apple zveřejnil testovací verzi vývojového nástroje pro widgety, který možná bude důležitý také pro iPhone.

Na MacRumors si všimli, že Apple zveřejnil beta verzi nástroje Dashcode. Dashcode, jak napovídá jeho název, je (nebo spíš bude) nástroj pro snadný vývoj widgetů do Dashboardu. Zřejmě víte, že widgety sestávají z kódu v HTML, JavaScriptu a CSS (kaskádové styly). Pokud to umíte, můžete si widget napsat ručně, ovšem většina lidí raději sáhne po něčem, co jim práci usnadní. Přesně o tohle se snaží Dashcode. Nemá zde smysl popisovat ho nějak podrobně, ostatně Apple na svém webu nabízí článek představující většinu jeho základních vlastností. Zde jen stručně připomenu, že Dashcode přináší řadu šablon, z nichž lze odvozovat vlastní widgety, navigátor pro pohyb po prvcích widgetu a výkonnou funkci pro jejich vyhledávání, grafický editor pro práci s vizuálními prvky widgetu a editory programového kódu. Jeho součást tvoří též testovací prostředí pro spouštění widgetů a debugger pro ladění vytvořeného kódu.

Dashcode bude součástí nové verze Mac OS X 10.5 Leoparda, ale protože k tomu se zatím mnoho lidí nedostane, rozhodl se Apple beta verzi upravit tak, aby fungovala i pod Mac OS X 10.4 Tiger. (Úprava zřejmě spočívá v odstranění některých vlastností vyžadujících Leoparda, celkově se proti ostré verzi samozřejmě mnoho nemění.) Avšak i tuto verzi (oficiálně nazvanou Dashcode Developer Beta) si mohou stáhnout pouze vývojáři registrovaní u Apple Developer Connection. Beta verze má omezenou dobu fungování, ukončí se 15. července 2007. Doufejme, že nejde o náznak, kdy skutečně bude vydán Leopard (oficiálně stále platí „jaro 2007“). Zpřístupnění beta verze pro Tiger je rozhodně rozumný krok, tak si bude moci Dashcode vyzkoušet podstatně širší společenství vývojářů. Ostrá verze však poběží už jen na Leopardu.

V Leopardu se očekává celá řada novinek (jak se již stalo zvykem při uvádění nových verzí Mac OS X), Dashcode bude pouze jednou z mnoha. Jenže widgety nemusí sloužit jenom v Dashboardu Maca. Hlubší úvahy na toto téma rozvinul Jason Snell z Macworldu (časopisu), jemuž se na Macworld Expu dostal na chvíli do ruky iPhone. Také jeho zaujalo intuitivní ovládání iPhonu, v tomto článku se však chci věnovat něčemu jinému (Snellovy dojmy z ovládání iPhonu najdete v mém druhém dnešním článku). Snell dospěl k názoru, že iPhone je zařízení natolik složité a všestranné, že prostě potřebuje další aplikace. Jako příklad uvádí možnost otevírat různé souborové formáty, které mu přijdou v příloze elektronické pošty. Zástupci Applu ho ujistili, že PDF bude iPhone podporovat, ale k ostatním formátům se nevyjádřili. A tím přirozeně vzniká prostor pro dodatečné aplikace. Avšak ze všech vyjádření, která na Expu Snell shromáždil, jasně vyplývá, že Apple třetím stranám volné psaní aplikací neumožní. To ostatně potvrdila další později vydaná prohlášení. Snell se domnívá, že Apple bude software pro iPhone nabízet pouze přes iTunes, kde si ho ohlídá a bude tvrdě určovat pravidla. Nemluvě o tom, že si tak zajistí podíl z případných příjmů.

Ale stejně jako mně (mé ego bylo pochopitelně polichoceno, avšak muselo to dojít každému, kdo o tom trochu přemýšlel) ho napadlo, že vedle aplikací pro iPhone se mluvilo též o widgetech. A tady se Snell ptá: Neumožní Apple volnější vývoj widgetů pro iPhone? Jako možné řešení navrhuje, že Apple povolí do iPhonu nahrávat jenom widgety z Dashcode, navíc možná ještě dále omezené tak, aby nevyvolávaly přílišná bezpečnostní rizika. Právě v tom vidí možnost, jak na iPhone přinést ve větší míře složitější aplikace a přitom zachovat zásady, jež pro ně Apple vytyčil.

Samozřejmě jde pořád o pouhé dohady. Ovšem kdyby se naplnily, Dashcode nebude jen jedním z mnoha zajímavých nástrojů Leoparda, ale možná bude také patřit k hlavním vývojovým nástrojům pro iPhone. A jako takový by neměl uniknout naší pozornosti, doufejme, že nás v létě příjemně překvapí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: