Apple zřejmě vyřadí prostředí WebObjects ze Snow Leopard Serveru, ale ještě ho nepohřbívejme - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Apple zřejmě vyřadí prostředí WebObjects ze Snow Leopard Serveru, ale ještě ho nepohřbívejme

10. července 2009, 00.00 | Vývojové prostředí WebObjects sice nejspíš nebude součástí výchozí instalace Mac OS X 10.6 Serveru, vývojáři však tvrdí, že by bylo velice předčasné zvonit mu umíráčkem, tento krok Applu by mu naopak mohl pomoci.

WebObjects je vývojové prostředí (velmi podobné prostředí Cocoa) pro snadnou tvorbu webových aplikací pomocí Javy, které vyvinul ještě NeXT v polovině 90. let minulého století a Apple ho převzal spolu s celým NeXTem v roce 1997. Podrobnější představu o WebObjects si lze udělat z textu člověka nanejvýš povolaného, totiž Ondřeje Čady, který publikoval mnoho článků také na MůjMacu, Apple nabízí podrobnější informace pro vývojáře tady.

Když Apple získal WebObjects, prodával ho zpočátku za závratnou cenu 50 000 USD, ale později cenu snížil na 699 USD. Po uvedení Mac OS X Serveru v roce 2001 k němu začal přibalovat běhové komponenty (serverovou infrastrukturu) WebObjects a od roku 2005 přikládal jeho vývojové nástroje a rámce k integrovanému vývojářskému prostředí (IDE) Xcode, dokonce plánoval těsnější integraci WebObjects s Xcode, avšak o rok později vývojářské nástroje WebObjects opustil a zaměřil se jen na běhové komponenty (pro vývoj v Javě se mezitím objevily dostatečně výkonné nástroje s otevřeným zdrojovým kódem).

WebObjects asi zmizí z výchozí instalace Snow Leopard Serveru

AppleInsider však nyní přišel s informací, že Apple hodlá ukončit implementační podporu WebObjects ve Snow Leopard Serveru, podle jeho zdrojů výchozí instalace Mac OS X 10.6 Serveru už nebude zahrnovat příslušné běhové komponenty. Avšak podle vývojářů, na něž se obrátila Ars Technica, to vůbec neznamená, že by Apple či ostatní vývojáři ztratili o WebObjects zájem, naopak by to dokonce mohlo napomoci k dalšímu rozvoji.

Podle Chucka Hilla z Global Village Consulting jde o dobrou zprávu, protože uvolňování nových verzí WebObjects již nebude svázáno s vydáváním nových verzí Mac OS X (a tedy s marketingovým cyklem Applu). A serverové aktualizace už nebudou vycházet z instalací, jež se často liší od toho, co se nachází v nejnovějších verzích Mac OS X Serveru, takže pro ty, kdo používají WebObjects na Mac OS X Serveru, bude využívání funkce Software Update mnohem bezpečnější.

WebObjects se navíc dá nasadit i jinde, vyhoví kterýkoli server poskytující Javu (tudíž skoro každý). Většina vývojářů sice provozuje WebObjects pod Mac OS X, ale hodně jich ho používá pod Windows či Linuxem.

V současnosti vývojáři musí na aktualizace WebObjects čekat, dokud se neobjeví nové verze Xcode a Mac OS X Serveru, což nějakou dobu trvá (zvlášť v případě Xcode), jestliže se WebObjects osamostatní, mohlo by se to zlepšit.

Webové obchody Applu běží na WebObjects

Samotný Apple využívá WebObjects v ohromném měřítku, své webové obchody (Apple Store, iTunes Store a App Store) vyvinul právě s pomocí tohoto prostředí. Použil ho také pro vytvoření služby .Mac, avšak její nástupce, služba MobileMe, staví především na vývojovém rámci SproutCore, WebObjects však stále obstarává přihlašování k MobileMe.

WebObjects používají rovněž některé významné weby mimo Apple, například Toyota Canada či internetový obchod firmy LiveScribe, výrobce „digitálních per a papíru“.

Mimo vývojářské společenství se však o WebObjects příliš neví, ale to je dáno hlavně tím, že se toto prostředí užívá především pro vnitřní podnikové aplikace. Podle Pascala Roberta, vlastníka montrealské softwarové firmy MacTI, tvoří vnitřní aplikace 90 procent nasazení WebObjects (a ten by to měl vědět, protože provádí každoroční průzkum mezi vývojáři).

Chuck Hill říká, že hlavním problémem dnes je to, že se WebObjects učí jen málo nových vývojářů, proto se přirozeně objevují snahy, jak to změnit, chystají se třeba nové vývojářské konference zaměřené na toto prostředí (letos v srpnu to bude konference WOWODC v Montrealu).

Vývojáři zůstávají optimističtí

Rozhodnutí Applu vyřadit WebObjects z výchozí instalace Snow Leopard Serveru podle Hilla rozhodně neznačí ústup od této technologie, přestože pro MobileMe Apple použil SproutCore a narůstá obliba jiných webových vývojových rámců. Apple stále najímá nové vývojáře a zaučuje je v WebObjects a také ostatní firmy pokračují ve vývoji a nasazování řešení vycházejících z WebObjects.

Situace okolo WebObjects se sice vyjasní zřejmě až na podzim po uvedení Snow Leopard Serveru, ale rozhodnutí Applu zrušit těsnou vazbu WebObjects na Mac OS X by nakonec mohlo vést k častějším aktualizacím tohoto vývojového prostředí a k jeho širšímu uplatnění na Linuxu a dalších platformách.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: