Blender 3D - řešení nejenom pro šetřílky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Blender 3D - řešení nejenom pro šetřílky

22. srpna 2005, 00.00 | Stále větší zájem o digitální technologie a jejich originální stylové využití má ve svém konkrétním důsledku také dynamický rozvoj fenoménu 3D – konkrétně rychlý vývoj v oblasti nástrojů a tedy mnoho možností pro každého.
Na poměrně mladém 3D trhu je již k dispozici široké množství aplikací od profesionálních programů přes „druhou ligu“ k jednoduchým prográmkům pro domácí kutily.

Stále větší zájem o digitální technologie a jejich originální stylové využití má ve svém konkrétním důsledku také dynamický rozvoj fenoménu 3D – konkrétně rychlý vývoj v oblasti nástrojů a tedy mnoho možností pro každého. Na poměrně mladém 3D trhu je již k dispozici široké množství aplikací od profesionálních programů přes „druhou ligu“ k jednoduchým prográmkům pro domácí kutily. Mnohé aplikace jsou ovšem cenově prakticky nedostupné a nechce-li se člověk dostat do pasti pirátského softwaru a zároveň neinvestovat mnoho peněz do oblasti se kterou se chce teprve seznámit, mnoho možností nemá. Pro uživatele platformy Macintosh je prostor pro uvažování také velice omezený i když se naštěstí nejedná o neřešitelnou záležitost.

Je paradoxní, že se vůbec na trhu vyskytuje produkt, který svými technickými možnostmi zvládne prakticky "cokoliv" a za skutečně zázračnou cenu - ZDARMA. Každý seriózní zájemce o 3D (a majitel Apple) může tedy sebevědomě přistoupit k 3D bez závazků a sám si aspoň trochu zkusit, co si práce v třetím rozměru žádá (před případným seriózním ponořením se do high-end aplikace). Freewarový program Blender je v podstatě "geniální" (neustále si připomínám, že jde o freeware) kombinace relativně všech pozitiv - zdarma, široké paletě komplexních nástrojů, internetových návodů a komunitou uživatelů.

Můj osobní pohled na Blender je poznamenán jak pozitivně, tak i negativně pracovní zkušeností v programu Alias Maya. Osobně jsem se dostal k 3D pravě přes Alias Maya z několika zásadních důvodů. Cena programu se výrazně změnila právě v období mého rozhodování, nástroje pro charakterovou animaci jsou na vysoké úrovni (což je jedna z priorit), Maya je poměrně široce používaná v oblasti filmové produkce, která je mi bližší než např. herní průmysl, ve kterém dominuje známý 3DStudio Max. A v neposlední řadě v USA, kde jsem animaci studoval, téměř většina lidí kolem digitální grafiky mi sebejistě radila, že kdo se chce do světa 3D produkce dostat, měl by ovládat Mayu. Dobrá rada nad zlato, nejspíš dobrá pro pro oblast Severní Ameriky... V neposlední řadě je Maya a její verze pro OSX jediným 3D high-end programem dostupný pro Apple. Není mi v současné době známa žádná informace, která by říkala, že kromě Maya je na platformě Apple k dispozici ještě další profesionální 3D aplikace. A protože jsem si svůj první Apple pořídil ještě před Maya (vlastně jsem ani netušil, že bych se k 3D dostal, když jsem si kupoval G4) a zpět k PC (respektive Microsoft Windows) bych se nerad vracel, mé rozhodování bylo vcelku jednoduché. Tyto důvody tedy nejsou příliš odlišné od těch, které jsem uvedl jako pozitiva programu Blender. Maya a Blender se sice velice rychle rozejdou jak v koncepci tak v úrovni vývoje, ale podstatným jmenovatelem je relativní dostupnost pro Apple a schopnost zvládnout prakticky jakýkoliv projekt. Ostatně přesvědčit se může každý shlédnutím ukázek profesionálních prací na blender.org)

První dojem z Blenderu byl vcelku chaotický. Podobně jsem se cítil při prvním otevření programu Maya. Do té doby jsem dělal pouze 2D a třetí rozměr si logicky žádá úplně odlišný přístup jak k orientaci v prostoru, tak ve vyhledávání nástrojů, kterých je v 3D programech požehnáno. První věcí , kterou je dobré si osvojit, je tedy právě orientace a pohyb v prostoru. Blender má ke své nevýhodě nestandardní řešení UI (user interface) a pohyb v prostoru je skoro naruby od pohybu v Maya. Zdá se mi zbytečně složitý, protože vyžaduje používání obou rukou pro přepínání mezi přibližováním, rotací a posunem do stran. V Maya lze přepínat druh pohybu pomocí dvou tlačítek na myši (které lze také kombinovat např. pro okamžitý přechod z rotace do přiblížení a zpět) a má levá ruka nemusí dělat vůbec nic (pouze držet jednu jedinou klávesu což je zanedbatelné). V Blenderu musím zvlášť přepínat tři klávesy shift, ctrl, alt a navíc používat tlačítka u myši. Celkem zbytečné, když mám zkušenost s praktičtějším řešením. Podobně "chaoticky" se mi jeví Blender i v dalších základních funkcích. Výhodou UI v Blenderu je schopnost postavit si simulaci UI z jiných aplikací, třeba Maya, pomocí volné organizace oken podle osobní preference. Spoustu věcí a nástrojů lze vyvolat pomocí klávesových zkratek. Nástroje, co jsem si sám zkusil, nejsou tedy jednoduše dostupné přes UI (Maya podle mého soudu celkem efektivně využívá grafických ikonek pro spoustu nástrojů, což je pro orientaci v UI výhoda) a tak je u Blenderu nutnost se rychle naučit zkratky. Takovéto rozdílné pojetí v UI je neobvyklé a ne příliš intuitivní, ale soudím, že jde jen o zvyk.

Charakterová animace není z mého soukromého pohledu příliš povedená. Některé nástroje, např. pro vytváření a přepínání částí postavy pro hromadné ukládání keyframů (v Maya tzv. charakter sets), jsem nenašel nebo nejsou tak lehce ovladatelné a intuitivní jako v Maya. I na internetových stránkách Blenderu jsem se dočetl, že tvůrci doufají v kompletní přestavbu koncepce charakterové animace. Je třeba dodat, že by to bylo vhodné.

Na druhou stranu lze z již hotových prací usoudit, že motivace a kreativita tvůrce si dokáže poradit i technickými nedostatky. Koneckonců mnohdy není ani důležité znát všechny nástroje nebo vlastnit poslední verzi programu. Často se kvalita práce pozná více po artistické dovednosti a nápadu, který lze zrealizovat celkem zázračně i s omezeným počtem zvládnutých nástrojů (ve srovnání s celkovou nabídkou všech nástrojů v programu). O schopnostech Blenderu v oblasti animace se můžeme snad již brzy přesvědčit v rámci projektu "Open Movie", 12-20 min. dlouhém krátkém filmu pod technickou realizací programu Blender (viz. orange.blender.org).

Modelování v Blenderu je celkem na vysoké úrovni. Aplikace disponuje nástroji pro běžné modelování jak v Polygonech tak v NURBS a Subdivisions. K dispozici jsou tzv. primitives (základní výchozí tvary) a text. Modelovat je možné na úrovní bodů - vertex, hran - edge, plochy - face, lze provádět operace jako jsou extrude, bevel, cut a spin, screw, warp, noise a smooth atd. Jedná se prakticky o kompletní sadu nástrojů pro komplexní modelováni. Některé nástroje nejsou tak intuitivní a kvalitní jako v komerčních aplikacích jako je Maya, ale celý vtip je tom, že toto není komerční aplikace a přesto nabízí takovou pracovní sílu. Kromě mé vlastní "procházky" Blenderem, jsem se také dočetl na oficiálních stránkách, že lze pomocí Pythonu (API pro Blender) vytvořit jakékoliv další nástroje. To umožňuje prostor pro vývoj i ze strany uživatelů (i když upřímně, kolik grafiků umí skutečně programovat), kteří mají zájem z vlastní zkušenosti o konkrétní nástroje, které se neobjeví v rámci programu.

Poslední zmínka je o renderingu. Tato část 3D produkce je celkem jednou z nejpodstatnějších, protože rozhoduje jak o čase (vždy příliš dlouhá doba), tak o originálním vzhledu finálního produktu. Je obrovským přínosem pro uživatele Blenderu, že program disponuje nástroji pro rychlý raytrace rendering s možnostmi motion blur, radiosity, ambient occlusion, enviromnent maps, lens flares a fog. Také lze využít render pro tzv. toon shading, které připomíná klasickou 2D animaci. Další možnosti pro kvalitní render lze získat díky dalšímu open-source programu Yafray, který z Blenderu dokáže skutečně vytvořit nástroj schopný obstát.

Co tedy říci na závěr? Pro posouzení úrovně kvality Blenderu jako komplexního 3D programu je nutné si neustále připomínat fakt, že je ZDARMA. Kdo to kdy slyšel, že lze získat solidní nástroj jen díky jedné internetové lince a to rovnou na všechny běžné platformy. Kolik 3D aplikací je skutečně dostupných pro "stříbrnou" platformu Apple? Že by jen super profesionální Maya a freewarový Blender? Skutečně fascinující dvojice.

Blender bych doporučil všem , kteří mají zájem si najít cestu do světa 3D bez nutnosti nejisté investice (ne každý u 3D zůstane) a zároveň se nemusí obávat, že ztrácí čas s prográmkem pro děti. Také si myslím, že vlastnit legální freewarový software není na ostudu přestože lze ukrást high-end program kdykoliv a kdekoliv. Díky nabídce Blenderu je dobré zvážit fairový přístup ke kreativní práci druhých a respektovat jejich úsilí. A to především v okamžiku, kdy je nástroj využíván ke komerčním účelům. Jestliže existuje možnost dělat kvalitní 3D bez investice do programu, kterou nemusím z počátku mít, pak je skutečně úžasné, že existuje řešení jakým je Blender. Tento program se nemusí za vlastní nabídku nástrojů vůbec stydět. Ostatně je vidět, že se tento program neztratí ani mezi profesionály.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: