Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Bookends - trpěliví budou královsky odměněni
Bookends
2. září 2010, 00.00 | Nemusíte být jen studentem vysoké školy, abyste ocenili služby aplikace Bookends. Na druhou stranu cílí právě na lidi sepisující rok co rok několik referátů, semestrálních textů a na závěr i diplomovou práci. Druhou cílovou skupinou jsou ti, kdo se psaním odborných textů živí, respektive využívají je coby prostředek k prezentaci svých závěrů, analýz a výzkumů.
Abych byl konkrétnější. Připravuji-li nyní doktorskou práci o studiu Pixar a současně také knihu o filmu Toy Story: Příběh hraček, neobejdu se bez znalosti terénu – článků, studií, knih. Ať už pro rozšíření znalostí, inspiraci nebo přímo k doplnění vlastního textu. Přípravnou fázi tak tvoří procházení odkazů, vyhledávání článků, sbírání a ukládání elektronických dokumentů a také výpisky z literatury. Při samotném psaní pak tuto horu materiálu neustále procházíte, v textu na ni odkazujete a vypisujete citace. Každý máme nějaký klíč k co nejefektivnějšímu zpracování takových dat, využít lze různé nástroje, online služby a úložiště (od Instapaperu, Diigo, přes Evernote, až po tradiční tabulky). Bookends nabízí de facto ze všeho něco a k tomu mnohé navíc.
U každé položky v databázi můžete vykonat desítky úkonů, například dohledat ke zdroji PDF na internetu nebo na svém disku.
Bookends, seznamte se
S aplikací jsem začal pracovat od verze 10. Svým uživatelským prostředím mě však demotivovala. Tehdy jsem ale Bookends jen spustil, snažil se v ní vyznat, vzdal to a neměl potřebu se vracet. Pokud chcete po přečtení recenze okusit program z dílny Sonny Software, dejte mu čas.
Dobrá zpráva je, že vzhled nové verze 11 je blíže standardním macovským aplikacím. Na první pohled ale zůstala stejně složitá. Proto neuškodí projít oficiální webovou stránku, protože získáte hrubou představu o funkcích a hlavně charakteru aplikace a její užitečnosti. Až začněte s programem pracovat – do té doby by to totiž mohlo být jen náhodné klepání na tlačítka a nesrozumitelný výčet všelijakých nastavení.
Na webu také objevíte pár videonávodů. Bohužel ty od Sonny Software nedisponují zrovna ideálním rozlišením, ale vynahradí to dvojice hostujících screencastů, v nichž naopak vidíte každičké písmeno (což je v případě seznamování s Bookends dost podstatné).
Nemusíte vkládat nová data pouze ručně, okuste vyhledávání v množství databází.
Používání
Nemá cenu tady vyjmenovávat všechny funkce a možnosti, které Bookends nabízí. V čem jsem byl vmžiku zorientován a z čeho také nadšen, je vyhledávání zdrojů – nemusíte totiž jen ručně vkládat nová data, ale lze využít celé řady databází a obchodů, z nichž Bookends velmi snadno a rychle vše potřebné vytáhne. Mimochodem, uvede také informaci o počtu citací daného zdroje, čímž si můžete udělat představu o jeho vážnosti, popř. důležitosti.
Já kupříkladu doposud musel projít internet, najít knihu, poté vypisovat údaje potřebné k uvedení v bibliografii a v citacích. Pomocí Bookends knihu naleznu okamžitě, a to už k ní mám krásně shromážděná všechna základní i doplňující data.
Například jsme zadal do vyhledávání termín Pixar, nejprve projel Amazon, poté Google Scholar, přičemž se nabízí další knihovny a databáze. Procházel jsem výsledky vyhledávání, co jsem považoval za relevantní mým potřebám, odklepl jsem pro import do vytvořené databáze (např. disertační práce).
Představte si, že takto nasbíráte třeba i dvě stovky různých zdrojů informací pro vaši práci – jak s tím nadále pracovat? Aplikace funguje v levém postranním panelu tak trochu jako Finder, vytvořte si klidně různé složky a podsložky. Stejně tak přikládejte k dílčím položkám v databázi klíčová slova, barvu nebo i hodnocení. V Bookends pak můžete velmi funkčně a jednoduše dohledat to, co právě při psaní dané kapitoly textu potřebuje. Proč například prohledávat všechny výsledky týkající se studia Pixar, když potřebujete právě pouze ty, které se tematicky věnují výrobě filmu Toy Story?
Dobrá, dohledat informace zvládneme snadno, co ale ještě s Bookends dělat? Co třeba zadat aplikaci, aby k danému článku/knize vyhledala na internetu PDF. Mnohé články jsou takto zdarma dostupné, pokud ne, najdete v Bookends alespoň odkaz na abstrakt, obsah či možnost se k danému periodiku/databázi přihlásit.
Protože můžete mít řadu dokumentů v elektronické podobě (naskenované knihy do PDF, textové dokumenty), Bookends zvládne i prohledání vašeho disku a připojení souborů k dané položce. Mám-li tedy knihu The Illusion of Life: Disney Animation i v PDF, nemusím ji pokaždé složitě hledat, všechny informace a odkazy jsou v jednom programu. Stejně tak, pokud jsem se v jakémkoliv textovém dokumentu o této knize zmínil, Bookends to zaznamená a při dohledávání dalších informací mě na patřičné místo v dokumentu navede. Aplikace zvládá i křížové odkazy.
K položce v databázi vám aplikace automaticky najde PDF na internetu (existuje-li a je dostupné), nebo ve vašem počítači. Můžete se pak k souboru snadno dostat
Navíc, ke knize lze připojovat poznámkové kartičky – a to i k dílčím stránkám, resp. pomocí @ a čísla upozornit na stránku v knize. Poté, když vkládáte do poznámky pod čarou nějakou informaci, stačí tuto kartičku přetáhnout.
K čemu má ale aplikace Bookends vysloveně předpoklady, je usnadnění vytváření seznamu literatury v textu a odkazů (při citacích, parafrázích atp.). V tomto případě si budete muset opravdu projít manuál či se podívat na video, zprvu jsem z toho byl značně zmatený. Ale ve výsledku... ano, potěšilo mě to. Stačí si nastavit parametry citací (aplikace jich má desítky, ale je možné, že zrovna vaše škola má své vlastní parametry pro psaní citací) a poté už jen rychle vkládat na patřičná místa.
Aplikace má desítky přednastavených formátu citací, lze si ale přidat vlastní a pomocí něj jednoduše v textu citace a bibliografické údaje vykládat.
Další drobnosti
Program pracuje s několika textovými editory, využívá skripty pro iWork, také Microsoft Word, a dokonce máte možnost prohlížet databázi i přes internet – opět to chce pročíst návod, ale máte to (jak firma slibuje) do pěti minut hotové. Na webové stránce se dočtete o rozšířeních – aplikacích třetích stran, takže vězte, že Bookends není systém uzavřený sám do sebe, ale dokáže hezky komunikovat.
Vady programu bych viděl v tom, že pro člověka, který s ničím podobným doposud nepracoval, bude nějakou dobu trvat, než Bookends ovládne ve svůj prospěch. Zkrátka, nejde o ideální macovskou, čili intuitivní, aplikaci. Vyžaduje váš čas – na druhou stranu, v budoucnu vám jej ve velké míře ušetří.
Vzhledem k síle programu nelze očekávat nějakou nízkou částku. Pro běžného uživatele vyjde na 99 dolarů, studenta však o tři desítky dolarů méně.