Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Boot Camp - tak trochu nečekaný dárek k 30. narozeninám
6. dubna 2006, 00.00 | 1. duben byl ve znamení 30. narozenin společnosti Apple. Řada z nás očekávala uvedení nového softwaru, Intel iBooka či vylepšeného iPodu. Nebo něco, co nám vyrazí dech. Boot Camp (se obávám) nečekal nikdo. I když se nejedná o narozeninový dárek v pravém slova smyslu, jeho načasování v tomto směru tak vyznívá. A že nevíte, co je to Boot Camp? Asi jsem se zapomněl zmínit - jedná se o řešení Applu, jak na Intel Macích spouštět Windows XP.
Boot Camp
Než se dostaneme ke spekulacím a dohadům, proč k tomuto kroku došlo, pojďme se podívat, co to přesně Boot Camp je. Jedná se o software ve fázi beta, který by měl být součástí Leoparda (Mac OS X 10.5), jehož první verzi budeme moci spatřit na WWDC v tomto srpnu. Tento software po instalaci na Intel Macu a po aplikování firmwaru pro tyto počítače (Intel pozitivní), umí naformátovat část pevného disku na FAT či NTFS a dovolit nainstalování Windows XP na samostatný logický oddíl. Uživatel si pak při startu může hodit korunou, zda nastartuje do OS X či XP. Nutno podotknout, že logický oddíl umí Boot Camp udělat bez toho, aby musel naformátovat celý disk (což třeba Disk Utility neumí). NTFS formát (Windows file system) neumí Mac OS X korektně používat, respektive umí z něj číst, ale neumí na něj zapisovat. Tudíž pro výměnu dat mezi systémy je asi ideálnější použít FAT, se kterým si Mac OS X umí poradit. Instalovat lze pouze Windows XP SP2 (a pravděpodobně v budoucnu Vista), je možné použít pouze Intel Mac, který musí mít aplikovaný update Firmware a mít nainstalovaný Mac OS X 10.4.6. Boot Camp po spuštění na prázdné vložené CD nahraje veškeré ovladače, které Windows potřebují k použití hardwaru od Apple a ze kterého si jej Windows stáhnou při instalaci.
Ovladače obsahují:
- Intel Chip Set Software (6.2.1)
- ATI Graphics (8.24.0.0)
- Intel Integrated Graphics (6.14.10.4512)
- Marvel Yukon Ethernet (8.49.2.3)
- SigmaTel Audio (1.0.4889.0 nd375 cp1)
- SigmaTel Audio proto_A2 (1.0.4889.0 nd375 cp1)
- Atheros 802.11 wireless (AirPort) (4.2.2.4)
- Broadcom Wireless (4.10.40.0)
- Apple Bluetooth module (1.0.0.1)
- Apple Keyboard Eject Key (1.0.0.1)
- Apple Keyboard Brightness (for computers with built-in displays) (1.0.0.1)
- Startup Disk Control Panel for Windows XP (1.0.0.1)
Ve Windows nefungují všechny komponenty počítače, jako je iSight kamera, Apple Remote, Apple USB modem, Bluetooth klávesnice a myš či podsvícení klávesnice a Sudden Motion Sensor u MacBooku Pro. Díky Boot Campu mají Intel Macy podporu jak EFI, tak BIOSu. Takže nyní víme, co Boot Camp umí, jedná se zatím o beta verzi (!), plnou verzi můžeme očekávat v Leopardovi, ale pokud máte Intel Maca, nic vám nebrání se pustit do testování (těšíme se na vaše poznatky!).
Návod pro instalaci Windows a Boot Campu v PDF
Fotogalerie na Flickr.com instalace Windows na MacBook Pro
Proč Apple uvedl Boot Camp?
Odpověď na tuto otázku není rozhodně jednoduchá a přesnou odpověď zná asi jen pár lidí na této planetě (hádejte kdo). Tudíž místo přesné odpovědi se pojďme podívat na možnosti, které se nabízejí.
1/ Protože může!
První variantou uvedení je jednoduchý fakt, že Apple prostě může umožnit spouštění Windows na Intel Macích, tak proč jej nepovolit? Již se podařilo Windows XP na Macu spustit (pomocí hacku a lehce krkolomného postupu), tak si v Applu řekli, že když je taková snaha spouštět Windows na Macu, nabídnou vlastní řešení. To samozřejmě nemůže být až taková pravda, Boot Camp se neobjevil z ničeho nic a v laboratořích Applu toto řešení muselo již nějaký ten pátek okupovat pevné disky Maců (to ale není překvapení, Apple skrýval pět let OS X pro Intel...). Zajímavější je, že ještě donedávna se Apple tvářil, že v žádném případě nebude podporovat spouštění Windows na Macu. Zda se jednalo o předem domluvenou kamufláž (asi ano), či nikoliv, se už asi jen tak nedovíme (možná za 10 let, až Steve Jobs a jeho blízcí budou psát své paměti a svěří se nám se všemi "boudami", které na nás připravili).
2/ Chceme konkurovat HP a Dellu!
Druhá možnost je, že se Apple chce více natlačit do hlavního proudu a začít konkurovat hráčům jako je HP a Dell a nabízet svoje řešení pro Windows. Apple přestane být synonymem pro uzavřený systém. To už je minulost.
3/ Chceme více switcherů!
Jak zjednodušit cestu na OS X switcherům? Dát jim na výběr. Kup si náš počítat, otestuj si ho a když nebudeš spokojen s OS X, zbude ti pěkný hardware a Windows XP. Navíc řada switcherů může přivítat možnost používat XP na hraní her. Apple počítá s tím, že si oblíbí OS X a k Windows se nevrátí.
4/ Univerzálnost
Asi není třeba připomínat, že tímto krokem (tedy spíše uvedením Leoparda), se Intel Macy stávají univerzálními stroji - spustíte na nich Mac OS X, Linux i Windows XP, a to vám konkurence nabídnout nemůže. Další krok, jak lépe konkurovat HP a Dellu.
Máme pár důvodů, které mohly Apple vést k uvedení Boot Campu. Kam to ale může vést?
Apple získá větší podíl na trhu a dostane se více do korporátní sféry. V kancelářích začneme více vidět iMacy a MacBooky Pro, které zvládnou jak Windows tak Mac OS X. Jiní výrobci nebudou moci totéž nabídnout a při nákupu hardwaru pro vás bude výhodnější koupit stroj od Apple, protože vám prostě nabídne více. Z tohoto kroku bude mít zisky jak Apple, tak potencionálně Microsoft (začne dodávat licence na počítače, které s Windows dříve nemohly pracovat). Obě společnosti mohou z této situace těžit.
V Leopardu se dočkáme virtualizace (nepotvrzené, spekuluje se o této variantě), čili možnosti spustit více operačních systémů bez nutnosti restartovat. Když si bude chtít uživatel pustit hru napsanou pro Windows, nebude muset restartovat, ale pustí si ji přímo v prostředí Mac OS X či Linuxu. Tento krok je čistě spekulativní, pár zmínek se na internetu objevuje, ale berte tuto možnost s velkou rezervou. Pokud by k tomuto kroku došlo, mohl by Mac OS X skončit jako OS/2 - tedy špatně. Vývojáři by neměli potřebu vyvíjet software přímo pro Mac OS X, soustředili by se pouze na verzi pro Windows, neboť uživatelé Mac OS X by si ji mohli pustit v "emulaci" Windows. To by se mohlo stát za předpokladu, že by Apple měl pořád malý podíl na trhu. Pokud by se mu ovšem podařilo získat díky své výhodě "univerzálního" počítače větší podíl na trhu, měl by (možná) lepší vyjednávací podmínky, aby k takovémuto kroku nedošlo. Respektive by softwarový vývojáři měli důvod dále vyvíjet aplikace pro OS X i Windows. Zákazníci by to vyžadovali a kde je poptávka, je i nabídka. Otázkou zůstává, jak by taková virtualizace podle Apple vypadala. Podle John C. Dvoraka dokonce Apple Mac OS X za pár let plně opustí a stane se standardním dodavatelem hardwaru (a obsahu).
Trochu šílená představa - pro nás, ale třeba akcionářům dává jiný smysl. Apple by nemusel vyvíjet vlastní operační systém, získal by díky současné univerzálnosti podíl na trhu, aby univerzálnost následně zahodil a držel si svůj podíl díky hardwaru a obsahu (iTunes Music Store). Nemusel by vyvíjet vlastní OS, to ať si klidně dělá Microsoft, Apple by pouze dodával grafický vzhled alá Mac OS X (GUI) ke svým počítačům a hlavní zisky by plynuly z prodeje hudby, videa, podcastů, videocastů a řady dalších formátů, které dnes ještě ani neznáme.
Otázkou ovšem zůstává, jak trh s operačními systémy bude za takových 5-10 let vypadat - zda všechny nebudou zdarma a vydělávat se bude na obsahu (video, hudba, hry), nebo zda virtualizace bude tak běžná, že válka operačních systémů bude zcela zbytečná a pamatovat si ji bude pouze pár geeků, či zda nás všechny pohltí Google a internet a operační systém bude sloužit jenom k tomu, aby spouštěl webový prohlížeč a bude se spíše podobat firmwaru přehrávače DVD, než tomu, jak jej známe dnes. Mnoho otázek a cest, ale odpovědí málo.
Ať tak nebo tak, ring je volný, pusťte se do diskuze. Jaký je váš názor? Jak vnímáte tyto kroky Applu a možnost "oficiálního" spouštění Windows na Macu? Aby se vám lépe přemýšlelo, podívejte se na prezentaci Steva Jobse operačního systému NeXTSTEP. Uvidíte, jak je Mac OS X vlastně "starý systém" a jak jeho základy byly vymyšleny dávno před tím, než se o nějakém Mac OS X začalo vůbec spekulovat. Myslíte si, že by Apple zahodil Mac OS X? Osobně si to nedokážu představit. Respektive dnes si to nedokážu představit. Ale je nutné si uvědomit, že se na věci koukáme očima z dnešního pohledu. A tento pohled může být za pár let hodně klamavý.
Tématické zařazení: