Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Butler přichází
28. dubna 2004, 00.00 | Bezpochyby jste se již s nějakým launcherem na Mac OS setkali. Pokud si teď žádný nemůžete vybavit, připomínám, že mezi "spouštěče aplikací", neboli launchery, patří i celkem nepřehlédnutelný Dock. A že vám Butler nic neříká? Tak to bychom s tím měli něco udělat.
Bezpochyby jste se již s nějakým launcherem na Mac OS setkali. Pokud si teď žádný nemůžete vybavit, připomínám, že mezi "spouštěče aplikací", neboli launchery, patří i celkem nepřehlédnutelný Dock. A že vám Butler nic neříká? Tak to bychom s tím měli něco udělat.Butler pochází z dílny německého vývojáře Petera Maurera a je nástupcem aplikace Another Launcher. Pokud vám jméno autora nic neříká, nic si z toho nedělejte, ani já jsem jej do prvního spuštění Butlera neznal. Teď musím uznat, že odvedl solidní kus práce. Ale co vše Butler vlastně umí?
Spouštět aplikace a soubory
To asi pro vás není překvapení, když už se bavíme o launcherech, byla by celkem nelogické, kdyby tuto schopnost neměl. Po spuštění se Butler usadí v menu nebo ve zvoleném rohu obrazovky. Jak vidíte na obrázku, moc místa na ploše nezabere na rozdíl od Docku, který má na ergonomii plochy odlišný názor. Standardně se vám ukáží tři ikonky - This Mac, Bookmarks a Search. This Mac slouží na procházení disků, spouštění aplikací či souborů, přepínání uživatelů a v neposlední řadě zde máte přístup Pasteboardu, ale o tom až za chvíli. V předvolbách si můžete nastavit, jaké adresáře si přejete mít v menu uvedeny, jejich ikonku a také jakou zkratkou je chcete spouštět. Zkratkou mám na mysli kombinaci písmen, kterou když zadáte do Abbreviation okna, spustí se daná aplikace či soubor. Například pro Safari si dáte zkratku "SA", kterou zadáte, stisknete Enter a aplikace už vesele poskakuje v Docku. Tento způsob je hodně podobný chování mého oblíbeného LaunchBaru. Abbreviation okno se spouští klávesovou zkratkou Control-Mezerník a pomocí něj můžete i vyhledávat ve zvolených adresářích, pokud u nich nemáte zvolené zkratky.
Pasteboard
Pasteboard je určen pro každého, kdo se bez kombinace kláves Jablko-C, V či X, neboli copy-paste, neobejde. Butler si pamatuje obsah šesti (nebo třeba dvaceti, záleží na nastavení) posledních schránek a dokáže vám je dát kdykoliv k dispozici.
Bookmark manager
Záložky jsou základem práce s prohlížečem (rozhodně pro každého s krátkou pamětí jako mám já) a i zde Butler nabízí přístup ke všem bookmarkům v systému. V preferencích si můžete udělat vlastní sady, nebo využít bookmarky v Addressbooku a prohlížečích, které máte nainstalované. Tvorba vlastních setů mě moc neoslovila, ale možnost procházet záložky všech prohlížečů z jednoho místa není k zahození.
Vyhledávač
Pamatujete si iSeek? Totéž, co nabízí tato bezpochyby užitečná utilitka, vám zprostředkuje i Butler. V předvolbách si nastavíte preferované vyhledávače, nebo si je naimportujete z iSeeku. Stisknete Control-Alt-G, zadáte hledaný výraz a v preferovaném prohlížeči již kontrolujete výsledky. Dá se vůbec vyhledávat jednodušeji?
A dál...?
Uvedl jsem zatím jen seznam základních funkcí, které by samy o sobě mohly stačit a považovali bychom Butler za kvalitní aplikaci. To ale tvůrci zřejmě nestačilo a rozhodl se svůj výtvor posunout dál. Proto se nelekněte, až si pustíte předvolby. Možná se v nich prvních pár minut budete ztrácet. Že lze nastavit klávesové zkratky k jednotlivým funkcím bych ještě chápal, ale že můžete ovládat iTunes pomocí klávesových zkratek nebo myši (stačí zajet do zvoleného rohu plochy a levým či pravým tlačítkem měníte písničky), je přeci jenom trochu více, než by se dalo od launcheru očekávat.
S Butlerem si hraji pár dnů a pořád nacházím nové a nové vychytávky. Můžete jej používat hned po prvním spuštění, ale hlavní síla tohoto prográmku je v možnostech nastavení. To přivítají především hračičkové, kterým Butler nabídne hodiny a hodiny vylaďování a vylepšování.
V tento okamžik se jedná o donateware s preferovanou cenou 18USD či EURO, ktery je ještě v betaverzi. Chvíli mi trvalo než jsem si na Butlera zvykl, ale pomalu jej začínám používat více než LaunchBar, který jsem považoval za krále v této kategorii. V neposlední řadě je třeba připomenout, že se nejedná jen o "spouštěč aplikací", ale o výkonný mix utilit, které vám usnadní a zefektivní práci s počítačem. A to už stojí za otestování.