Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
CAD vs. Mac: Ano, CAD funguje i na Macu
17. února 2006, 00.00 | V sérii článků CAD vs. Mac se podíváme na situaci CAD aplikací na platformě Apple. CAD je zkratka pro Computer-aided design, neboli počítačem podporované navrhování.
CAD programy tedy zjednodušeně řečeno nahrazují kreslící pero a rýsovací prkno. Projektant tedy může s klidem odhodit žiletku potřebnou k vyškrabávání chybných čar či špatných kót a výrazně si ulehčit život používáním CAD aplikace. Ty se používají v mnoha odvětvích projektování. Namátkou jsou to architekti, statici, geodeti či strojaři. My se zaměříme na oblast stavebnictví s důrazem na architekturu, neboť právě mezi architekty si dovolím předpokládat větší počet uživatelů Maců.
Co od práce s CADem očekávat?
Základem práce je 2D kreslení, jinak řečeno přesná práce s vektory. Každý prvek lze popsat (a tedy také zkonstruovat) matematickou operací, a proto jsou také všechny objekty zadávány přesně. Dobrý CAD vám musí tuto práci co nejvíce usnadnit. Zadávání přesných parametrů daných prvků by mělo být co nejjednodušší, pokud možno přímo z klávesnice a bez nutnosti klikat do dalších dialogových oken. Musí být umožněno snadné kopírování, násobení a rotování objektů. Je praktické, když kurzor mění svoji podobu podle toho, jestli se nacházíte na hraně prvku, na jeho rohu či uprostřed.
Při zkoušení aplikací se také soustřeďte na to, jak dobře se vám bude pohybovat po projektu. Během každé hodiny strávené nad prací budete nuceni oddálit výkres, přesunout se jinam a přiblížit se na detail. Může se to zdát nepodstatné, ale těchto operací uživatel provede za den stovky a jejich obtížná proveditelnost vás mimo nervů může stát také pěkných pár desítek minut drahocenného času, který vám bude chybět při prohlížení poslední keynote Steva Jobse. 2D CAD programy se z principu nemohou příliš lišit v oblasti nástrojů, protože ty jsou omezené. Čím ovšem dobrý CAD vyčnívá, je uživatelské rozhraní - pozice paletek, klávesové zkratky, ukládání osobních nastavení.
BIM
Nyní se přesuneme do vyšších pater CADů. Co když pracujete na rozsáhlém projektu a 2D CAD již nestačí? V takovém případě budete potřebovat třetí rozměr (pro kontrolu kolizí apod.) a s tím spojený BIM - Building Information Modeling, volně přeloženo jako modelování stavebních informací. Jedná se o výrazný generační posun od pouhého 2D CADu. Pravdou je, že 2D CAD vám umožní velmi rychle vyprodukovat jednoduchou výkresovou dokumentaci rodinného domu, kde postačí dva půdorysy, řez, čtyři pohledy a situace. Když bude stavební firma požadovat tabulku oken a dveří, jistě vám to také nedá mnoho práce. Ovšem v případě, že projektujete bytový dům o několika desítkách bytových jednotek, dostanete se s tímto přístupem do problémů. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že tři lidé zpravidla dojdou při počítání přesného počtu dveří ke třem různým výsledkům. BIM znamená, že dveře na výkrese nejsou pouhými čarami, ale nesou v sobě mnohé další informace. Počínaje rozměry, orientací, materiálem či zasklením a konče dodavatelem a cenou. Vytvořit tabulku dveří je potom otázka několika kliknutí myši. Výsledkem je snížení nákladů při tvorbě kompletní projektové dokumentace a rozpočtů, byť za cenu prodloužení "kreslící" fáze, kdy zkrátka nestačí jenom osadit dveře do zdi, ale musíte jim také přiřadit výše zmíněné parametry. Aplikace fungující na základě BIM vás bude stát na první pohled až astronomickou sumu. Je jenom na vás si spočítat, zda to má pro vaše účely smysl.
Komunikace a kompatibilita
Nezapomeňte, že práce nekončí u vás na stole. Jednomu by se kolikrát ze všeho toho importování a exportování zatočila hlava. Kompatibilita s PC světem a s ostatními CAD aplikacemi je v dnešní době zajištěna přes formát DWG, který je produktem firmy Autodesk, autora AutoCADu. DWG bych rozhodně neoznačil za ideální v používání, protože Autodesk nebyl v historii vždy ochotný ke zveřejňování jeho specifik. Nicméně DWG se stal standardem a vyhnutí zatím není. Více jak deset let se Mezinárodní aliance interoperability (IAI) snaží o zavedení nového standardu skrze velice slibný formát IFC, který je založený na BIM. Ať to již dopadne s IFC jakkoliv, nekorunovaným králem českých zemí je nyní DWG, a proto zvažte, zda je jeho podpora v daném programu dostatečná, popř. zda se bez ní obejdete a můžete DWG nahradit třeba DXF, do kterého umí exportovat snad každý CAD.
Jak s podklady pro tisk? Pokud nemáte vlastní plotr popř. velkoformátovou tiskárnu a musíte plotrovat externě, pak je nejlepším řešením export do HPGL. Jazyk který původně sloužil jako ovladání plotrů od Hewlett-Packard (odtud také zkratka - Hewlett-Packard Graphics Language) se stal standardem v podstatě všech plotrů. Export do HPGL vám tedy zajistí bezproblémový tisk bez ohledu na operační systém toho, kdo plotruje.
Vizualizace
Každá budova má svého projektanta. Ale co je ještě důležitější, má také svého investora. Pokud se rozhlédnete na billboardy kolem sebe či do prospektů realitních agentur, nemůžete si nevšimnout všech těch vizualizací. Součástí dodávky projektové dokumentace stále častěji musí být i vyrenderované obrázky. Někdy stačí velmi jednoduchý render, někdy musíte dodat fotorealistickou vizualizaci doplněnou o zeleň, auta a lidi. Žijeme v mediálním věku, a tudíž jsou to do značné míry obrázky, které váš projekt potažmo stavbu prodají.
Co na příště?
Jak vidíte, témat je opravdu mnoho a budu rád, když se mi podaří nabourat zakořeněnou představu, že Macy jsou jen pro zábavu, video, zvuk a grafiku. V příštím díle seriálu CAD vs. Mac se tedy podíváme na pole 2D CAD aplikací. K představení je připraveno celkem pět programů, kterým se budu stručně věnovat a které mohou představovat řešení pro menší projekty.Obsah seriálu (více o seriálu):
- CAD vs. Mac: Ano, CAD funguje i na Macu
- CAD vs. Mac: Když stačí dva rozměry
- CAD vs. Mac: ArchiCAD
- Artlantis Studio
- CAD vs. Mac: Nemetschek, VectorWorks
- CAD vs. Mac: Nemetschek, VectorWorks II.