Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
CalcWorks - to nemá chybu!
Kalkulačka
15. listopadu 2000, 00.00 | Jakou kalkulačku používáte? Že vám stačí ta standardní v MacOS? Uvidíme ....
Jednoduchou kalkulačku, která je součástí MacOS od nepaměti, není určitě nikomu potřeba dlouze představovat. Po standardní instalaci se objeví v Apple menu (tedy v menu pod jablíčkem v levé horní části obrazovky). Je sice na pohled hezčí, než její PC kolegyně (navzdory tomu, že jde o aplikaci vpravdě historickou), stejně jako ona je ale vybavena jen čtyřmi základními funkcemi a hodí se tak jen pro ty nejjednodušší výpočty.
Naprogramovat kalkulátor není pro zběhlejšího programátora zase až takový problém, a tak není divu, že jednoduchost systémové kalkulačky a její dlouholetá neměnnost vedly ke vzniku řady, nejčastěji shareware prográmků. Opravdu, po světě se potuluje množství různých kalkulaček, některé jsou celkem slušné, o některých si to myslí asi jen jejich autor.
Mnoho povolaných, málo vyvolených, říká se. Viděl jsem nemálo kalkulaček, ale žádná za ty roky z mého Maca nevytlačila CalcWorks. Sídlí tam už několik let, a popravdě řečeno, používám verzi několik let starou - už tehdy dost dokonalou na to, abych ani nepotřeboval upgradovat.
Autorem kalkulačky CalcWorks je John Brochu, jehož stránku najdete na adrese http://sitelink.net/jbrochu/.
Určitě mi dáte za pravdu, že je někdy skoro s podivem, kam až lze při vývoji shareware programů dojít. CalcWorks neomráčí grafickými efekty. Až na druhý pohled si uvědomíme, co programátorské práce musí být skryto ze všemi implementovanými funkcemi i za tím, že CalcWorks patří mezi ty programy, které jsem za celé roky neviděl ani jednou shodit sebe sama (nebo dokonce počítač).
CalcWorks je dokonalý kalkulátor vědecký, statistický, programátorský .... posuďte sami z krátkého výběru:
- různé notace (exponenciální, desítková..), nastavitelný počet desetinných míst, oddělovač řádů
- přesnost na 16 desetinných míst
- speciální binární způsob výpočtů - zkuste na svém kalkulátoru (nebo v tabulce) toto: 1,0 - 0,9 - 0,1 = ??? no, kolik? CalcWorks umí nulu.
- modifikovatelné předdefinované fyzikální konstanty a převody mezi jednotkami
- tři možné logiky - běžná, se zachováním priorit algebraických operací a plně implementovaná reverzní ("polská") logika podle HP
- binární módy (šestnáctkový, osmičkový a dvojkový), každý jeden operand při výpočtu lze přitom zadávat v jiné soustavě, a to je jednoduše skvělé
- na deset pamětí lze aplikovat přímo pět operací
- plná podpora kopírování a vkládání, včetně vyčíslení vložených výrazů
- všechna tlačítka jsou volně definovatelná, to znamená funkce i jejich příslušná klávesová zkratka. Lze libovolně měnit dokonce i jejich polohu na kalkulačce - jak by se vám líbilo mít rovnítko uprostřed numerické klávesnice?
- v samostatném okně je možné otevřít simulátor pásky
- modifikovatelná barevnost a vzhled kalkulátoru, možnost minimalizace do ikony (tj. bez zavření programu)
A tak dále, a tak dále. Prakticky cokoliv si vymyslíte, někde v CalcWorks to najdete - a nebudete muset hledat dlouho, protože součástí programu je podrobný a dokonalý helpník.
Pro ty, kdo tak dokonalý kalkulátor nepotřebují, je na stránkách k dispozici ještě verze SE - řekněme jednodušší, rozpustilejší, barevnější.
CalcWorks je stejného rodu, jako nedávno popisovaný Graphic Converter. Precizní, domyšlená, invenční, stabilní aplikace, tak typická pro MacOS. Stejný je i velkorysý přístup autora. CalcWorks je shareware za 20 USD. Uživatel by měl poplatek (popravdě zasloužený) zaplatit po 15 denní zkušební lhůtě, program se ale váhajícím duším připomíná jen poznámkou (zobrazenou jednou za 3 dny) a omezením při ukládání změněných preferencí.
Tématické zařazení: