Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Český Panther
1. března 2004, 00.00 | České zastoupení Apple již minulý týden ohlásilo zahájení prodeje lokalizace Mac OS X Panther, k prvním zákazníkům se CD dostanou tento týden. Co je pro ně připraveno, a s čím mají počítat?
CDS ohlásilo dostupnost lokalizace již minulý týden, bohužel se přišlo na chybku v instalátoru, která znemožňovala použití, a tak budou nová CD k dispozici na začátku tohoto týdne. Na tento zádrhel se bohužel přišlo až po vylisování CD, těsně před začátkem distribuce - chybná CD mají pouze někteří dealeři, a ti je mohou s klidným srdcem vyhodit.
Cena lokalizace je něco přes 500 Kč, na webovém obchodu Apple.cz vám CD nabídnou za 660 Kč s DPH.
Lokalizace jako taková je určená pro Mac OS X 10.3.1, nikoliv pro aktuální 10.3.2 - především z důvodu, že ve verzi 10.3.2 se při použití CE skriptu jako primárního vyskytují problémy se zobrazováním ovládacích položek v menu v pravo, ovšem pouze při připojení na nějaké síťové disky.
Každopádně, instalace na 10.3.2 není instalátorem vůbec povolená, pokud chcete instalaci provést korektně, je nezbytné mít na počítači verze 10.3.1. To bude asi pro řadu uživatelů tak trochu problém, neboť pravidelně aktualizují a updatují, takže "downgrade" bude nejspíš představovat reinstalaci celého systému. Než se vydáme tímto směrem, vyzkoušíme v redakci "natvrdo" instalovat lokalizaci i na 10.3.2 a uvidíme, jak se bude projevovat.
Pokud někdo začíná na 10.3.0, má zjednodušenou situaci tím, že všechny potřebné updaty jsou na CD zahrnuté.
Lokalizace obsahuje české rozhraní k řadě aplikací, včetně verzí iLife aplikací, které se dodávaly standardně s Pantherem, případně jsou k dispozici zdarma na webu - pro aktuální iLife '04 ještě lokalizace nejsou, předpokládáme tedy, že instalátory zabrání lokalizovat starší rozhraní na novější verzi (lokalizační balíčky jednotlivých aplikací však klidně mohly být označené, pro kterou verzi jsou určené). I tak se dají očekávat dotazy překvapených uživatelů, kteří například na novém stroji nějak instalují starší verzi Mac OS X, ale již nebudou mít možnost lokalizovat svůj nový iLife '04. Doufejme, že se instalace lokalizace pro nové verze brzy objeví na webu.
Kromě instalace rozhraní k systému a aplikacím (a několika pomocných rozložení kláves do systému) se na CD nachází balíček fontů od Microsoftu, který by měl zlepšit zobrazování webových stránek, dále je tu aktuální verze Classic rozhraní 9.2.2, které bude fungovat s lokalizovaným systémem a také aplikace od Lingey, Korektor a Lexikon v "light" verzi.
Nepříjemným efektem lokalizace je zabránění instalování updatů přes Software Update, což se dá považovat za velmi negativní jev (ovšem je to rozhodnutí Apple, které nemohou naši lokalizátoři ignorovat) - právě pro ty uživatele, kteří chtějí využívat snadného ovládání Maců a českého rozhraní nebude určené také snadné upgradování systému, například o bezpečnostní záplaty. Dá se předpokládat, že se bude dát toto omezení nějak obejít, ovšem systémovější řešení by bylo, kdyby Apple měl kvalitněji zpracovanou správu verzí různých rozhraní, než odpovědnost přenášet na uživatele.
Na lokalizaci jsme poměrně zvědavi - uvidíme, jak je provedená, jak se projeví chyby, které Apple zanechal (či nově zanesl do systému), zda si poradíme s různými verzemi jednotlivých komponent a aplikací. Aniž zatím budeme jakkoliv hodnotit kvalitu samotné lokalizace, ani její existence nás nezbavuje nutnosti starat se - v tomto případě, zda máme správnou verzi software na počítači, a podobně. Předpokládáme, že lokalizátoři náskok Apple brzo zase stáhnou, jak u aplikací, tak u systému (kde se čeká na 10.3.3, které snad již nebude obsahovat zmíněnou chybu). Doufejme, že kvalita lokalizace tyto naše první negativní dojmy, které vyplývají především z našeho statusu vůči firmě Apple, smaže. O našich zkušenostech z praxe vás budeme samozřejmě informovat.