Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Chybí vám v životě Optimismus?
Optimism
24. září 2009, 00.00 | V dnešní mini recenzi si představíme zajímavou aplikaci pro Mac OS X, která vám může pomoci se dostat do lepší psychické kondice. Příhodně se jmenuje Optimism.
Dnes se s vámi podělím o setkání s programem, který mne k sobě přilákal zejména díky svému názvu. No uznejte, dokázali byste odolat vyzkoušení aplikace pojmenované Optimism? Byl jsem zvědavý a vzhledem k tomu, že bych nerad své články výhradně koncipoval coby komparaci několika programů mezi sebou, budu Optimismu tentokrát věnovat samostatný text.
Ambice
Autoři softwaru slibují, že nám dopomůže ke stabilizaci duševního zdraví, k vnitřnímu klidu, zkrátka k dobré kondici. Aplikace je vytvořena tak, abychom díky ní nacházeli vazby mezi tím, jak se cítíme, a jednotlivými činnostmi, podněty a vlivy, které na nás působí. Program má ambici nás dovést k postupnému odvykání negativním návykům, s Optimismem bychom se měli před nimi uhlídat a snad i za nějaký čas v sobě pěstovat pocit uspokojení a pohody.
No, sliby to jsou libozvučné, tak proč programu nedat šanci?
Předvolby
Ačkoliv se mi tak na první pohled nezdála, disponuje aplikace snadným ovládáním. Ze všeho nejdůležitější, a v porovnání s dalšími kroky nejtěžší, je počáteční nastavení programu tak, aby vám seděl. Chce to Optimismu věnovat i hodinku svého času - pokud se ovšem nespokojíte s přednastavenými položkami (v angličtině). Ty ve většině případu mohou postačit, já ale zvolil rename položek, napsal si je v češtině a doplnil o prvky, které jsem v programu chtěl mít, zatímco mnohé jsem odškrtl, aby se nezobrazovaly.
Vstupní "brána" programu, zde hodnotíte a komentuje svůj den
Řeč je o třech oddílech "Stay Well Strategies", "Triggers" a "Symptoms". Zjednodušeně řečeno: první skupinka nabízí položky, které mají pozitivní vliv na vaše zdraví a (fyzickou i psychickou) kondici. Nadefinoval jsem si sem například adekvátní spánek (lze určit i počet hodin), pobyt na vzduchu, relaxace, zdravé jídlo, nebo třeba pozitivní myšlení.
Druhá skupinka naopak obsahuje činitele, kterých je radno se zbavit nebo je alespoň minimalizovat. Můžete v nich mít nedostatek pohybu, konzumace kofeinu (a to i s počtem šálků), bolest, ale i lenivost a neefektivní čas.
Aplikace by se neobešla bez třetí skupiny, snadno přeložitelné jako Symptomy. Proč si mezi ně nedat třeba vztek, popudlivost, smutek, nedostatečný spánek, nedostatek energie či slabou koncentraci?
Líbí se mi, že aplikace nabízí skutečně bohatou škálu položek, takže pokud vám nevadí angličtina a nemáte potřebu si doplňovat své vlastní "speciality", nastavení programu vám uzme jenom trochu času.
Jako funkční se mi ukázala možnost si u každé z položek zprovoznit i počítadlo, od škály 1 až 10 si tak můžete obodovat intenzitu daného prohřešku/pozitiva, nebo tím zkrátka a jednoduše označíte počet třeba vykouřených cigaret, vypitých skleniček vína atp. Čím konkrétnější ve svých "výpovědích" budete, tím zajímavější výstup získáte. A budete se moci jímj lépe orientovat.
Využívání
Ale postupujeme dál. Máme nadefinované položky ve všech třech kategoriích a co dál?
Optimismus je postaven na denních poznámkách k tomu, jak jste se cítili a jak jste se vypořádali s jednotlivými položkami. Vhodné je daný den hodnotit až večer, nebo nejlépe na další den - čili zpětně. Zaškrtnete ty položky, které se ve vašem dni projevily - jedli jste pravidelně a měli adekvátně dlouhý spánek, ale současně jste prožili stres v práci, vypili mnoho kávy. V průběhu dne se u vás projevila pupudlivost a nebyli jste schopní koncentrace.
Ke dni si také lze připsat specilní poznámku.
Levý sidebar navíc obsahuje další (dost důležité) funkce, vaše osobní hodnocení nálady během dne, toho, jak jste v daný den byli spokojení/vyrovnaní, jak dlouho jste cvičili a jak byste ohodnotili kvalitu svého spánku. Vedle toho můžete vepsat kolik hodin jste spali v průběhu dne a to, zda jste brali nějaké léky.
Takto si den po dni ukládáte data. Jedním kliknutím (a to na ikonku Charts) získáte přehled pomocí grafu nad tím, jak se váš stav vyvíjí na časové ose - na křivce se zobrazují "elementy" jako kvalita spánku, spokojenost - čili to, co se nachází v levém panelu aplikace.
Pomocí grafů můžete sledovat na časové ose to, jak se vám (ne)dařilo
Když byste si zvolili míst Charts ikonku hned vedle, dostane se vám hezky uspořádaný výstup/report všech činitelů, které v daném dnu sehrály nějakou roli.
Chcete-li mít vše přehledně vypsané, zvolte funkci Report
Mezi další funkce patří Isolate, kdy si vyfiltrujete podle vámi zvolených kritérií nejrůznější položky. Třeba bych rád zjistil, kdy jsem spal v průběhu roku méně než čtyři hodiny a.. ehjle, výpis stojí přede mnou. Pak už si i lehce můžu zjistit, co jsem ten den prožíval, jestli se náhodou činitelé neshodují apod.
Jako poslední je funkce Plan, jde o takový soupis vlastních poznámek, plánů, předsevzetí, které nemají nějakou zásadní hodnotu, spíše jde o vnitřní utřídění toho, co byste rádi, co byste neradi.
Vše si můžete vyexportovat (do PDF) a vytisknout. Vývojáři slibují i iPhone verzi a vzájemnou synchronizaci, což osobně nepovažuji za přespříliš potřebné, přeci jen není nutné si akutně "podněty" zapisovat a hodí se spíše desktopová verze, když si třeba ráno dáte teplou kávu a vzpomínáte, jakže vám bylo včera...
Pomocí filtrů můžete získat větší představu o provázanosti činitelů a symptomů
Není nutno...
Závěrem už jen pár poznámek. Na serveru aplikace se uvádí i to, že výstupy mohou sloužit lékařům, což sice na jedné straně chápu, na straně druhé příliš nevěřím tomu, že by lékaři příliš věřili poctivému vyplňování svých pacientů. Optimism si mě nezískal natolik, abych jej skutečně a vážně používal, snad je to tím, že se spíš snažím popasovat s jinými návyky/zlozvyky než s těmi, které nějak bezprostředně souvisejí s duševní a fyzickou kondicí.
Pokud ovšem prožíváte vrtkavé pocity štěstí, střídavé vlny pohody a stresu, pokud si berete do ruky další cigaretu a současně si tou druhou rukou udeříte do dlaně, aby cigareta upadla, pak by se vám mohl program hodit. Za vyzkoušení nic nedáte a třeba vám cena třiceti dolarů nepříjde vysoká na to, abyste se pokusili s Optimismem žít.