Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Čistím, čistíš, čistíme ...
25. října 2000, 00.00 | Čas od času je zkrátka třeba si trochu uklidit - i v Mac OS.
I počítač tak skvělý, jako je Mac, se může časem zaplnit smetím - v paměti a na disku. Pomoci si můžeme více způsoby, my se dnes podíváme na dvě velmi jednoduché, malé ale přitom účinné utilitky.
Mac OS Purge
Vynikající, jen necelých 5 KB zabírající kousek software, který mně za několik let ještě nezklamal. Úkolem aplikace, jejímž autorem je E. Kenji Takeuchi, a kterou najdete například tady (http://www.versiontracker.com/moreinfo.fcgi?id=2521) je čistit paměť, využívanou systémem. Nejlepší výsledky dává utilitka v případě, když se potýkáte s opravdovým nedostatkem paměti, nebo když pracujete s extrémně paměťově náročnými aplikacemi. Takže hlavně majitelé starších strojů, případně i se starším systémem, nebo naopak ti, kdo i mají paměti relativně dost, ale pracují s aplikacemi, které paměť "spotřebovávají" - Photoshop, přehrávání velkých filmů v QuickTime, apod. Ostatně, kdo tu nezná situace, kdy systém odmítá spouštět nebo provozovat aplikace v situaci, kdy je přitom zdánlivě k dispozici dostatek paměti.
Funguje to? Z vlastní zkušenosti mohu říct, že nikdy neškodí, a poměrně často pomáhá. Užitečné je pouštět Mac OS Purge po a před náročnými aplikacemi preventivně, když dojde k těžším chybám, nemusí její účinek stačit. Stejně tak i moderní verze Mac OS již zacházejí s pamětí korektněji, takže má Mac OS Purge méně práce - osobně ji ale pro jistotu používám stále. Mac OS Purge je freeware.
AutoPurge
To jsou ale paradoxy ... zatímco Mac OS Purge má práce stále méně, AutoPurge od STIMPSOFT (http://www.stimpsoft.com/software/AutoPurge.sit) je na tom právě naopak. Určitě si ještě vzpomínáte, že předchozí verze Mac OS při restartech neustále vyhazovaly do koše větší či menší množství dočasných, "temp" souborů - v koši se to projevilo přítomností složky "Zachráněno z disku ....", v níž byly dočasné soubory hierarchicky uspořádány. Podivme se, Mac OS 9 to už tak pěkně neumí. Proto zhruba 1MB aplikace AutoPurge vznikla, a chová se podobně jako dříve systémové utility - projde všechny dočasné složky, které si aplikace vytvořily, a soubory z nich vyhodí. Ano, aplikace by si měly po sobě správně uklidit, ale ne všechny to dělají. Ještě více dočasných, a potom "zapomenutých" souborů vznikne samozřejmě při pádu aplikace, která si tak uklidit nestihne.
Z bezpečnostních důvodů není běžně povoleno AutoPurge spustit, pokud běží ještě i jiné aplikace (mohl by vzniknout konflikt a spor o data). Toto se nastavuje v jednoduchém konfiguračním nástroji (http://www.stimpsoft.com/software/AutoPurgeConfigTool.sit)
AutoPurge pracuje hezky rychle, a co víc, opět jde o freeware. Čím déle jste počítač bez AutoPurge používali, tím větší může být překvapení, navíc, jak je vidět i z obrázku, některé aplikace mají tendence k vytváření a zapomínání temp souborů poněkud vyšší. Zcela konkrétní výsledek na redakčním počítači vidíte.