Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Co jsou a kde hledat pluginy pro Sherlock?
Sherlock_plug
29. ledna 2001, 00.00 | Využíváte skutečně svůj počítač? A co Sherlock, víte kolik toho může dokázat? Dnes poprvé v podrobném článku o této skvělé systémové aplikaci.
Sherlock je skutečně pěkným příkladem, kolik invence je do Mac OS vkládáno. Když se podíváme zpět, vidíme, že vyhledávání bylo na Macu vždycky nejen pohodlné, ale i produktivní - rovnou z okna vyhledávací aplikace jsme mohli se soubory poměrně komfortně pracovat. Postupně se "obyčejné" vyhledávání vyvinulo ve vyhledávací službu Sherlock, nyní ve verzi 2, která je jednou z velkých výhod Mac OS. My se na Sherlock podíváme ve dvou pokračováních. Dnes si ukážeme, jak rychle začít s Sherlockem efektivně pracovat, příště si povíme něco o pokročilejším ovládání.
V jedné aplikaci dnes Sherlock spojuje jak vyhledávání souborů na discích (interních, externích i síťových), tak i v Internetu. Internetová síla Sherlocku spočívá v jednoduchém (a výborném) nápadu, implementaci struktury pluginů.
Plugin je v tomto případě jednoduchý textový soubor, který umožní Sherlocku komunikovat prakticky s každým vyhledávačem. Přesněji řečeno, s vyhledávacími rutinami, protože zdaleka nemusí jít jen o běžně známé vyhledávací servery. Celý vtip je totiž v tom, že plugin obsahuje textovou informaci o tom, v jaké podobě je potřeba serveru zaslat dotaz (to je ten dlouhý text, který se objeví v liště prohlížeče po odkliknutí hledání). Zjednodušeně - vždy, když vidíte okénko pro zadání vyhledávaného textu, místo otvírání příslušné stránky a vepisování dotazu je možné vytvořit plugin a hledat napříště v této stránce rovnou z Sherlocka. To je základní princip pro klasické vyhledávací formuláře. Kromě toho je možné podobně napsat třeba pluginy pro nákupní stránky, ty jsou samozřejmě o něco málo složitější.
Aby bylo hledání ještě přehlednější, je nyní možné pluginy sdružovat do kanálů. Nejde o nic tajemného - je jasné, že informace o nových filmech budete hledat na jiné stránce, než třeba ceny ojetin. Je tedy lepší mít nepoužívaný pluginy vypnutý, a abychom to nemuseli dělat stále dokola, jsou tu právě kanály - cosi jako "předvolby stanic". Kanály jsou součástí Sherlocku 2, který byl uveden s Mac OS 9, pluginy je ale možné použít i v původní verzi Sherlocku.
Sherlock si po instalaci některé kanály vytvoří standardně, kromě toho si ale každý může tvořit kanály další, vlastní. Je to úplně jednoduché, v menu vybereme položku Kanály - Nový kanál. Kanál pojmenujeme, případně doplníme o vysvětlující popisku. Důležité je zadat typ kanálu, podle toho je pak možné přidávat pluginy - předpokládám, že v drtivé většině to bude typ Vyhledávání, nakupování či vyhledávání e-mailových adres není u nás zase až tak frekventovanou činností - a pro zahraniční servery jsou kanály připraveny. Modifikace kanálů je jednoduchá, kanál zobrazíme kliknutím na jeho ikonu v horní liště a pak již jen příslušné pluginy do okna přetáhneme (resp. z okna odtáhneme) - pozor, přetahujeme skutečně pluginy, ne odkazy na ně (je tu tedy rozdíl, oproti třeba ATM).
A co zbývá, abyste mohli již za chvíli začít Sherlock využívat opravdu důkladně? Jistě, pluginy a zase pluginy. Řada jich je obsažena v základní instalaci, my si ale povíme, kde a jak hledat další.
Za prvé samozřejmě na stránkách Apple - to je ale skutečně základní nabídka, vhodná spíše pro aktualizaci po přeinstalaci apod.
Za druhé na stránkách samých, kde se poohlížíme po linku na Sherlock plugin. Pokud tam není, můžeme učinit dotaz či žádost na webmastera, kromě toho pro zkušenějšího uživatele Internetu nebývá problém pluginy podle odezvy serveru vytvořit (informace jsou dostupné třeba na stránkách Apple, i my se k tomu ale vrátíme).
Za třetí - máme tu pro vás tip na stránku, která je přímo pluginům pro Sherlock věnována - Sherlock Plugin.
Zde je ke stažení soubor, obsahující přes 220 pluginů pro nejrůznější servery. Kromě toho, pokud pro některý server plugin postrádáte, je tu formulář pro žádost o jeho vytvoření. Zajímavostí je formulář, který nabízí vyhledávání "off-line", pokud bude hledání prostřednictvím pluginů neuspokojivé - kvalitu této služby ale nemám vyzkoušenou.
Pluginy jsou po rozbalení souboru roztříděny do kanálů, které je možné instalovat buď ručně, podle zájmu, využít můžete i jednoduchý instalační skript.
Pluginy (a kanály) patří do složky Vyhledávací služby Internetu (Internet Search Sites), kterou najdete v systémovém adresáři na systémovém disku.
Proto startujte downloady, instalujte pluginy a objevte, jaká síla se v Sherlocku skrývá - příště se pustíme trošičku hlouběji.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Začínáme s