cocoAspell - kontrola pravopisu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

cocoAspell - kontrola pravopisu

cocoAspell

14. srpna 2007, 10.00 | Dozvíte se, jak zprovoznit kontrolu českého pravopisu v programu TextEdit, a tím pádem i v dalších programech (např. Mail, Safari, Adium), které používají systémové funkce pro kontrolu pravopisu.

Na úvod přiložím obrázek, který mě inspiroval k napsání tohoto článku.

Při psaní v programu TextEdit se může stát, že váš text je podtržen červenou přerušovanou čárou. Důvodem je kontrola pravopisu, která naznačuje, že máte v textu chyby. Kontrola vychází z aktuálně zvoleného slovníku. Já používám anglický Mac OS X verze 10.4.10, nainstaloval jsem si program cocoAspell a stáhnul jsem si slovník na kontrolu českého pravopisu. Vše zadarmo a legálně.

Kde stahovat?

Program cocoAspell je volně ke stažení na adrese http://cocoaspell.leuski.net/
Hned na úvodní stránce jsou nahoře dva odkazy.

Na webových stránkách je nyní k dispozici cocoAspell verze 2.0.4 pro počítače s procesorem PowerPC nebo Intel. Musíte vědět, který procesor je ve vašem počítači. Pokud si nejste jisti, můžete to zjistit snadno. V levém horním rohu klikněte na ikonku modrého jablíčka a zde zvolte hned první položku "About This Mac". Názvy položek v menu se mohou lišit, pokud používáte českou verzi Mac OS X. Mně se zobrazí okno, kde vidím, že mám procesor Intel – červeným rámečkem jsem označil položku Processor, kde je v názvu slovo Intel. Pokud slovo Intel v názvu nemáte, stáhněte si verzi pro PowerPC. Další nutnou podmínkou je Mac OS X verze 10.3.9 a vyšší.

Počítač s procesorem Intel

Instalace programu

Dvakrát klikneme na právě stažený soubor, který končí příponou "dmg", a počkáme, až se objeví okno, kde vidíte soubor cocoAspell.mpkg. Na tento soubor opět dvakrát klikneme, čímž spustíme tzv. instalátor. Instalace je jednoduchá – několikrát kliknete na pozitivní tlačítka Continue a Agree, vyberete si disk, kam se bude program instalovat, zadáte administrátorské jméno + heslo a začnete s instalací.

Po dokončení instalace klikněte vlevo nahoře do menu modré jablíčko a zde zvolte položku "System Preferences...". Pokud byla instalace úspěšná, objeví se vám v dolní části okna nová položka "Spelling; - jednou na tuto položku klikněte. Otevře se okno, které vypadá takto.

System Preferences... - položka Spelling

Na rozdíl od vás mám v seznamu slovníků položku "Czech" – ta není součástí instalace. Bokem je k dispozici zhruba 70 jazyků, proto chápu, že si musí člověk svůj slovník sám dodatečně stáhnout a nainstalovat. Pro někoho to může být důvod ke stížnosti, ale nezapomeňte, že vše je zadarmo a několik kliknutí navíc je příjemná cena.

Instalace slovníku

Stačí kliknout na odkaz ftp://ftp.gnu.org/gnu/aspell/dict - najdete ho na stejné stránce pod odkazy na stažení programu. Chvíli počkejte – na ploše se vám objeví nová položka s názvem "dict". Složka "dict" obsahuje spoustu dalších složek – žádná z nich není na vašem počítači neb vše je umístěno na vzdáleném počítači, ke kterému jste se právě připojili přes tzv. FTP.

Poznámka: pokud používáte nějaký FTP klient (Cyberduck, Transmit, FTPeel, ...) může se stát, že se po kliknutí na odkaz ftp://ftp.gnu.org/gnu/aspell/dict spustí tento FTP klient a vy pomocí něho stáhnete svůj slovník. Tj. na ploše se vám nezobrazí složka "dict".

Zkusíme si nainstalovat český slovník. Na ploše jděte do složky "dict" -> zde jděte do složky "cs" -> odtud si k sobě zkopírujte soubor, jehož název začíná znaky "aspell6" a končí příponou "tar.bz2". V době, kdy píšu tento článek je jméno souboru "aspell6-cs-20040614-1.tar.bz2" a myslím, že tomu tak ještě delší dobu bude. Na zkopírovaný soubor dvakrát klikněte, čímž ho rozbalíte. Ze souboru se vylíhla složka "aspell6-cs-20040614-1". Tuto složku nyní přesuňte do následující složky.

/Library/Application Support/cocoAspell/

..jinak řečeno. Na ploše klikněte na ikonku svého disku -> zde jděte do složky Library -> jděte do složky Application Support -> jděte do složky cocoAspell a sem přesunete složku "aspell6-cs-20040614-1"

Slovník je třeba tzv. zkompilovat a aktivovat. Ujistěte se, že jste do počítače zalogovaný jako administrátor, popř. máte rovnou administrátorská práva. Pokud tuto podmínku splňujete, jděte opět do menu modré jablíčko -> System Preferences... -> Spelling a uvidíte následující.

cocoAspell - probíhá tzv. "kompilace" nového slovníku

cocoAspell - kompilace nového slovníku úspěšně dokončena

Pokud proběhla kompilace slovníku v pořádku, uvidíte v seznamu položku "Czech". Zaškrtněte čtvereček vedle této položky – tím slovník aktivujete.

Použití slovníku

Chcete-li slovník použít např. v programu TextEdit, postupujte následovně.

1. Jděte do menu "Edit" -> položka "Spelling" -> položka "Spelling..."

cocoAspell - použití - krok 1

2. Ze seznamu slovníků si zvolte ten svůj – v našem případě "Czech (Aspell)"

cocoAspell - použití - krok 2

Závěrem

CocoAspell je program na kontrolu pravopisu. K dispozici je zadarmo. Z Internetu si ho můžete stáhnout společně s více než 70 slovníky, které však nejsou součásti standardní instalace. Služby cocoAspell můžete využít např. v programech TextEdit, Mail, Adium a Safari. Kontrola pravopisu cocoAspell nefunguje např. v programu Pages, Firefox a NeoOffice. Neměl by to být velký problém – text si vždy můžete nechat "prohnat" přes TextEdit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: