Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
CodeWeavers vypustila CrossOver 6.0 RC2
2. ledna 2007, 11.00 | Další způsob, jak na Macu spouštět aplikace Windows - vedle Boot Campu a Parallels zde máme i CrossOver!
CodeWeavers vypustila druhou předprodukční verzi (Release Candidate 2) nástroje CrossOver 6.0 zajišťujícího kompatibilitu s Windows. Tuto beta verzi lze stáhnout z firemního webu. Ostrá verze, jež bude záhy následovat, už ovšem bude placená (pro Mac stojí CrossOver 59,95 USD, tedy asi 1250 Kč). Program pracuje pouze na Macích s Intelem. Vedle Boot Campu a virtualizačních programů se nám tedy nabízí další možnost, jak na Macu spouštět aplikace Windows. Chcete-li se dozvědět více o prvních dvou alternativách, podívejte se do tohoto článku kolegy Máry, kde najdete všechno pěkně shrnuto. (K tomu jen malá aktualizační poznámka: v posledních prosincových dnech vyšly nové veřejné beta verze programů VMWare Fusion a Parallels Desktop.)
Uvedená řešení ovšem mohou mít pro některé uživatele jednu vadu na kráse: vyžadují, abyste si koupili licenci Windows. A mnohým z nás je líto přisypávat do Billovy bezedné kasičky. Kupodivu východisko existuje a to dokonce legální. Jde právě o CrossOver, případně jeho otevřený (open-source) základ, projekt WINE. Často se dočtete, že to je emulátor, avšak to není tak docela pravda. (Ostatně i sama zkratka WINE se vysvětluje jako "WINE Is Not Emulator", tedy "WINE není emulátor".) Funguje vlastně jako náhrada aplikačního programovacího rozhraní Windows. Řešení typu WINE prostě zachytí funkční volání tohoto rozhraní z programů pro Windows a přesměrují je na odpovídající funkce hostitelského operačního systému, v našem případě Mac OS X. Díky tomu mohou požadované aplikace běžet ve vašem systému i bez Windows paralelně vedle jeho vlastních. WINE se dá jakožto otevřený projekt stáhnout zadarmo pro většinu unixových systémů, ale práce s ním není právě jednoduchá, i když pro něj již existují grafická konfigurovátka. (Řada linuxových distribucí WINE zahrnuje.) Toho využila firma CodeWeavers a začala pro různé platformy včetně Maca nabízet komerční obdobu WINE, zabalenou do přívětivějšího uživatelského rozhraní, nazvanou CrossOver. Jak instalace CrossOveru, tak vlastních aplikací Windows probíhá pomocí grafických nástrojů a aplikace se hladce integrují do prostředí Mac OS. Za pohodlí a širší podporu sice něco připlatíte, ale licenci na "redmondský virus" stále nepotřebujete. Navíc CodeWeavers patří k hlavním sponzorům projektu WINE, tudíž část vašich peněz tak podpoří otevřený software. Každá úspora však něco stojí - zde za ni zaplatíte tím, že nemáte zaručenou kompatibilitu se všemi aplikacemi Windows a ty se navíc musí instalovat zvláštním nástrojem CrossOveru. CodeWeavers se sice snaží paletu podporovaného softwaru rozšiřovat, přesto i tak u řady programů půjde o sázku do loterie. (WINE tak trochu připomíná střelbu na pohyblivý cíl. Začal už v roce 1993 pro 16bitová Windows, pak se samozřejmě rozšířil na 32bitové verze, a s příchodem Visty mu opět přibude práce.) Co se výkonu týče, kvůli převodu funkčních volání sice proti "originálu" trochu klesne, ovšem nijak výrazně.
Nedá se nic dělat, aplikace Windows mnozí z nás někdy opravdu potřebují. Ale díky přechodu na Intel lze často zůstat na Macu, aniž by to snížilo produktivitu práce. Každé ze tří řešení má své přednosti i slabiny a musíte se rozmyslet podle své konkrétní situace, co vám vyhoví nejlépe. V případě CrossOveru doporučuji rozvážit, jaké aplikace potřebujete a na webu CodeWeavers si projděte databázi podporovaných aplikací.