Color Picker v Mac OS X (1.): Základní možnosti - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Color Picker v Mac OS X (1.): Základní možnosti

Color Picker

21. dubna 2009, 00.00 | Operační systém našich miláčků se znakem nakousnutého jablka poskytuje mnoho nástrojů pro pohodlnou práci. Jedním z nich je paleta Color Picker, která zpřístupňuje práci s barvami v mnoha aplikacích. O přiblížení jejich základních schopností i některých rozšíření se pokusíme v tomto dvoudílném článku.

Color Picker

Systémová paleta Color Picker je mocným nástrojem při práci s barvami v mnoha aplikacích (kde to má smysl). Využijete ji nejen v systémových aplikacích (Mail, Stickies, iChat, TextEdit, Preview aj.) a balících iLife a iWork, ale i dalších aplikacích, jako jsou například oblíbený Rapidweaver, EverNote, CSSEdit, TextWrangler, Typinator, iClip aj.

Paletu vyvoláte prostým stiskem kombinace kláves Command+Shift+C (Apple+Shift+C). Paleta se otevře ve všech aplikacích, ve kterých je podporována, což je myslím většina. V jejím rozhraní máte k dispozici pět základních záložek s funkcemi pro výběr a nastavení barvy.

V horní části palety naleznete jednotlivé záložky (nástroje) pro nastavení barvy. Hned pod nimi políčko aktuálně zvolené barvy spolu s nástrojem Lupa. Ten slouží k načtení barvy z kteréhokoliv místa na monitoru. Pod tímto nástrojem je vždy zobrazena aktivní zvolená záložka palety a úplně dole je rychlá paleta barev pro uložení a použití barev.

Jednotlivé záložky standardní palety Color Picker jsou:

Color Wheel

Zde pomocí barevného "kolečka" a posuvníku nastavíte jednoduše a rychle odstín, sytost a jas barvy. Je to nástroj, který nechybí v podstatě v žádném grafickém editoru. Pracujete zde v HSB prostoru (Hue, Saturation, Brightness/odstín, sytost a jas).


Color Slider

V paletce "barevných posuvníků" můžete volit mezi barevnými prostory odstínů šedi, RGB, CMYK a HSB. Hodnotu barvy lze kromě posunováním jezdců zadat také ručně, pomocí hodnot příslušného barevného prostoru. Také lze jednoduše a rychle konvertovat barvy mezi barevnými prostory. Nečekejte však náhradu tištěných vzorníků Pantone, barva takto převedená bude jen přibližná.


Pod nenápadnou ikonkou vedle volby barevného prostoru lze také volit i konkrétní barevný profil, jehož nabídka odpovídá nastavení v paletě předvoleb systému (System preferences) pod záložkou Color, kde se nastavuje profil monitoru. Výběr je tak velmi široký a lze jej snadno rozšířit.

Color Palettes

Color Palletes slouží k ukládání vlastních palet barev (pro přehlednost jim budu dále říkat skupiny barev). Lze vytvářet vlastní skupiny barev s výběrem barev pro různé účely. Tyto skupiny barev si můžete pojmenovávat (i přejmenovávat a mazat), stejně lze postupovat i v případě jednotlivých barev ve zvolené skupině. Také můžete načíst a použít již hotovou paletu, například od kolegy, a ulehčit si tak práci.

Při tvorbě nové skupiny barev poslouží skvěle spodní pevná paleta barev, do které můžete vybrané barvy odkládat a pak jednoduše přetáhnout do nové skupiny.


V základním nastavení máte k dispozici čtyři přednastavené užitečné palety barev. Patří k nim Web Safe Colors, tedy takzvané bezpečné webové barvy, při jejichž užití by se vám nemělo stát, že se budou zobrazovat návštěvníkům webových stránek rozdílně. Další paletou je Crayons – základní paleta barev (barvy používají specifické názvy – nejspíše využitelné i na webu), kterou naleznete také v jiné podobě v poslední záložce Color Picker. Dále je k dispozici Developer – asi barvy rozhraní systému, čtvrtou je pak Apple pro základní barvy Apple (11 barev).

Pro rychlé vyhledání barvy můžete také využít vyhledávacího tlačítka. Pokud budete využívat možnosti pojmenovávání barev, lze později využít rychlého vyhledávání v barvách. Bohužel se ale neprohledává ve všech skupinách barev, ale jen v té aktivní.

Image Palettes

Jedinečná záložka, která v základu nabízí obrázek Spectrum pro rychlý výběr barvy. Toto však není její hlavní funkcí. Tou je možnost načíst vlastní obrázek (nebo jej pouze přetáhnout na plochu palety či jen nechat vložit obsah schránky) a ten pak použít pro výběr barev. Nabízí se například pro předlohy barev "pleťovek". Vložené obrázky lze pojmenovávat a spravovat dle potřeby. Vložené obrázky se ukládají jako TIFF soubory ve složce Colors - viz tipy na konci článku.


Crayons

Další záložka s možností rychlé volby barvy. Tentokráte z pouhých 48 barev, jejichž výběr se hodí nejlépe pro "obarvování" nudných kancelářských dokumentů. Ovšem vtipné zobrazení jako sada pastelek je přehledné a neurazí. Zde je trochu škoda, že nelze obdobně zobrazit vlastní skupiny barev.


Několik tipů na práci s paletou Color Picker

Barvu do "rychlé" palety vložíte pouhým přetažením políčka aktuální barvy (případně z políčka skupiny barev na prázdné políčko palety). Vymazání provedete pouhým přetažením jednoho bílého políčka v "rychlé" paletě barev na políčko nežádoucí barvy. Vše zde tedy funguje na bázi Drag&Drop.

Při psaní textu stačí pouze překliknout na požadovanou barvu, poté můžete psát zvolenou barvou. Stejně tak stačí označit část textu, který chcete obarvit a kliknout na požadovanou barvu.

Skupiny barev a obrázky vložené do Image Palettes se ukládají do "uživatel/Library/Colors" jako soubor s odpovídajícím jménem a příponou .clr (skupiny barev) či .tiff (TIFF obrázky). Sem tedy můžete vkládat skupiny barev vytvořené jinými uživateli nebo naopak předat své skupiny dalším uživatelům.

V některých aplikacích, například v Pages z balíku iWork, lze využít také nastavení průhlednosti barvy v rozsahu 0 – 100 %. Tuto funkci musí aplikace podporovat. V takovém případě se v dolní části palety objeví posuvník "Opacity", kterým průhlednost řídíte.


Mínusem palety Color Picker je například chybějící nástroj pro nastavení hexadecimální hodnoty barvy, která se používá při definování barev webových stránek. Pro tuto funkci a další užitečné aplikace je nutno využít některé z rozšíření. Řadu z nich vám představím v druhé části tohoto článku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: