Čtečky RSS - je z čeho vybírat? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Čtečky RSS - je z čeho vybírat?

3. května 2004, 00.00 | RSS je formát, který si získal oblibu jak zpravodajských serverů, tak klasických blogů. A každý uživatel, který pravidelně sleduje více než pár oblíbených webů, již pravděpodobně možnosti, které RSS nabízí, využil.

RSS je formát, který si získal oblibu jak zpravodajských serverů, tak klasických blogů. A každý uživatel, který pravidelně sleduje více než pár oblíbených webů, již pravděpodobně možnosti, které RSS nabízí, využil.

V dnešní době každý větší informační server nabízí svá data v tzv. RSS formátu. Aby čtenář nemusel denně či každou hodinu sledovat, zda se změnil obsah oblíbeného webu, stačí mít tzv. RSS reader, který pravidelně stahuje ze sledovaných stránek RSS kanály. Jedná se o malé soubory typu XML s koncovkou .rdf, .xml nebo .rss. Ty obsahují informace o obsahu webu - nadpisy článků, perex, eventuelně malý obrázek. Čtenář tyto informace uvidí ve své RSS čtečce a rozhodne, zda chce vidět celý článek, či nikoliv. Pokud ano, stačí poklepat na nadpis a zvolená stránka se vám otevře v okně prohlížeče. Pro uživatele, kteří denně čtou 2-3 webové servery, nemá pravděpodobně využití RSS příliš velký smysl. Pokud ale pravidelně sledujete zpravodajství z několika desítek serverů či blogů, je v současné době RSS nejjednodušší volbou, jak u prohlížení novinek nestrávit celé pracovní dopoledne.

Abyste mohli této technologie využít, musí sledovaný server nabízet RSS kanál. To většinou poznáte hned na titulní straně podle nápisu RSS či XML, nebo podle stejně označených ikonek.

Jestliže je web RSS-kompatibilní, stačí zkopírovat adresu k RSS souboru a tu vložit do RSS čtečky. To je vše, teď už vám žádná novinka či článek neuteče a přitom ani nemusíte zapínat prohlížeč. Trochu času vám asi zabere, než prohlédnete všechny oblíbené stránky, ale za tu námahu to určitě bude stát. Jen byste neměli zapomenout na výběr čtečky, bez té vám celá technologie RSS bude bohužel k ničemu.

NetNewsWire Lite
freeware
http://ranchero.com/netnewswire/#lite

Jedná se pravděpodobně o nejpoužívanější reader pro OS X a na MujMACu jsme se mu již věnovali. Ranchero software nabízí dvě varianty - placenou verzi za necelých 40 USD a verzi Lite, která je zdarma a pokud nepotřebujete pomocí NetNewsWire editovat svůj blog či využívat další nadstandardní služby, měla by vám stačit.

NewsFan 1.2.5
http://www.makienterprise.com/newsfan/index.html
shareware - 25USD

Jestliže vám už NetNewsWire Lite nestačí a 40 USD za plnou verzi vám přijde mnoho, možná byste měli zkusit NewsFan. Vzhled se od ostatních čteček příliš neliší (zde opravdu není co vymýšlet), ale NewsFan vám usnadní práci při čtení článků. Má v sobě integrované jádro Safari (Webkit), takže obsah webu se vám ukáže přímo v aplikaci a nemusíte přepínat například do prohlížeče. Dál NewsFan umí novinky prohledávat, překládat články mezi různými jazyky nebo upozorňovat na aktuality obsahující zadané klíčové slovo.

NewsMac 3.0
http://www.thinkmac.co.uk/newsmac/
donateware - 15 USD

NewsMac si oblíbí hlavně majitelé Palmů a iPodů (3G a iPod mini), kterým nesmí žádná zpráva z internetu uniknout. NewsMac totiž umí RSS kanály synchronizovat s mobilními zařízeními. V iPodu se vám data z NewsMaca objeví jako klasická poznámka, pro využití v PalmOS budete pro synchronizaci ještě potřebovat program iSiloXC.

RSS Reader panel
http://fls.moo.jp/moz/rssreader.html
freeware

U freeware řešení narazíte na to, že potřebujete dvě aplikace - RSS čtečku a webový prohlížeč. Klikáním na odkazy v RSS čtečce se vám celé články otevírají například v Safari, což může někoho obtěžovat a zdržovat. Jestliže patříte do této skupiny, nebo vaším favorizovaným prohlížečem je FireFox (či Mozilla), neměl by vaší pozornosti uniknout tento sidebar. Reader se vám nainstaluje do panelu na levé straně FireFoxu a vy už nepotřebujete další program, vše si obsluhujete přímo z prohlížeče - opačný způsob než u programu NewsFan. Pokud myší najedete na nadpis, uvidíte celý perex a poklepáním na něj otevřete celý článek v hlavním okně. Naprosto triviální.

Rocket RSS Reader - html
http://reader.rocketinfo.com/desktop/
freeware

Rocket Reader využijí hlavně ti, co pracují na více počítačích současně a nechtějí řešit synchronizaci RSS kanálů. Ano, jedná se o webovou čtečku. Je zdarma (po zaregistrování), je odkudkoliv přístupná a nezávislá na operačním systému. Nenabídne vám tolik funkcí jako výše uvedené programy, ale pro člověka, který střídá počítače jako ponožky a chce mít přehled kdykoliv má možnost sedět u monitoru, asi jiné řešení neexistuje.

A co MujMAC?
Asi jste po přečtení předchozích řádek začali pátrat, jak je na tom MujMAC a RSS. Můžu vás uklidnit, od dnešního dne již dobře a vy můžete používat RSS reader i na obsah serveru MujMAC.cz a mít tak všechny novinky ze světa Apple pěkně na dosah ruky (nebo spíš prohlížeče). Adresa je: https://www.mujmac.cz/mujmac.rss.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: