Cypher - malý slídil - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Cypher - malý slídil

MacOSX_class

26. dubna 2002, 00.00 | Potřebujete zjistit o svém počítači něco více? Buď začněte pronikat do tajů příkazové řádky v Mac OS X, nebo zkuste použít programy, které tyto informace zjistí za vás

Pokud nepatříte mezi zanícené fanoušky příkazové řádky, ale přesto chcete vědět něco víc o svém počítači a systému, máte dvě varianty - buď překousnout svou nechuť a pustit se do seznamování s terminálem (a to vám vřele doporučujeme, začít pochopitelně můžete přímo na MujMACu se skvělým seriálem Ondřeje Čady), nebo použít některé z pomocných utilitek, které vám ukáží informace, jinak dolované ze systému přes terminál. Jednou z nich je i "donateware" Cypher (tedy, je to freeware, ale autora potěší, pokud mu nějaké peníze pošlete).

Co vše Cyhper umí? V podstatě se jedná pouze o jednoduché rozhraní k příkazům a shellům terminálu - vše tedy lze zobrazit i přes terminál. Po spuštění ukazuje následující informace: jak dlouho je počítač spuštěný (v případě Mac OS X hodnota spiše ve dnech) a tzv. system load average, což je (pochopil li jsem dobře) hodnota vytížení počítače čekajícími procesy - tyto hodnoty můžete také zjistit přes povel uptime v příkazové řádce. Další hodnota je IP adresa a doménové jméno počítače, pokud takové existuje - IP adresu najdete snadno v System preferences (jde to pochopitelně i v terminálu, IP adresu zobrazíte například pomocí ifconfig -a, ovšem je potřeba ve výpisu trošku hledat). Převést libovolnou číselnou adresu na doménové jméno (pokud má takovýto záznam) či obráceně můžete pomocí příkazu nslookup - ale pozor, to jméno, které dostanete, nemusí být přesně to které očekáváte. Například u webových serverů vám server při použití tété adresy nemusí zobrazit kýžené stránky, což však souvisí s tím jak DNS a servery fungují - jeden stroj může mít takovýchto jmen několik.

Další informace lze zobrazit pomocí tlačítek vlevo nahoře - po klepnutí se objeví v okně vpravo. Příkaz "current user" vypíše všechny aktuálně připojené uživatele - jak přes grafické rozhraní (console), tak přes terminál - ať již lokálně nebo vzdáleně. Stejné informace lze v příkazové řádce vyvolat příkazem finger. Pod "previous users" se skrývá seznam naposledy přihlášených uživatelů, lze tu najít časy, jak dlouho počítač fungoval, resp. jednotliví uživatelé byli přihlášení. Tyto údaje se v terminálu skrývají pod příkazem last. Seznam spuštěných programů, neboli "process list" by měla být další položka, ovšem to co se zde zobrazilo, příliš neodpovídalo tomu co jsem očekával, nebyly zde podle všeho zobrazeny všechny procesy. Ty lze snadno v terminálu zobrazit příkazem ps, resp. v tomto případě je pro rozumný výsledek dobré použít parametry, osobně používám ps -ax.

Další položky vypisují obsahy systémových logovacích souborů, resp. jejich posledních 1000 řádků, což obvykle stačí pro zobrazení potřebných údajů z poslední doby. Položka "console log" je určená k reportování událostí ohledně programů, spouštěných uživatelem - při letmém pohledu asi toho příliš nepochopíte, pokud však hledáte informace o nějakém padajícím programu a podobně, je dobré začít zde. Obsah je shodný s tím, co zobrazuje aplikace Console, ukrýtá v /Aplications/Utilities/ Obsah tohoto logu se skrývá na adrese /private/var/tmp/console.log, pro vypsání můžete použít některý z příkazu terminálu - ale pozor, obvykle logy obsahují i tisíce řádků, použijte tedy takový příkaz, který vypíše jen to co chcete - buď kombinace příkazů cat a more (cat /private/var/tmp/console.log | more, obsah se bude vypisovat po stránkách), nebo příkaz tail, který zobrazuje obsah souboru od konce - podrobnosti najdete na manuálových stránkách příkazu. Další vypisované logové soubory jsou pro FTP server a HTTP (web) server - tyto logy jsou uložené v adresáři /private/var/log a platí pro ně to co bylo řečené před chvíli. Pokud v nich něco hledáte, je mnohem efektivnější k nim přistupovat (vyzbrojeni potřebnými znalostmi) přes terminál, snáze potřebnou část logu najdete.

Cypher navíc dokáže některé informace zobrazit i přímo ve své ikonce v Docku - konkrétně uptime a počet připojených uživatelů lokálně a vzdáleně

Cypher je jednoduchá utilitka pro "šťoury", kteří rádi vědi o svém počítači víc - a možná vám bude inspirací, proč se začít učit, jak funguje terminál. Zde se totiž přesně ukazují jeho výhody - stejné příkazy vám pomocí několik dalších voleb či spojení s jinými příkazy mohou dát mnohem více informací, než nabídne Cypher - ale pro mnoho uživatelů bude docela stačit i ten. Pokud se chcete terminál naučit, vřele doporučuju začít u seriálu, kteý je zde na serveru - mnoho vašich otázek tam již určitě je zodpovězeno. Každopádně, pozitivní je, že pod Mac OS X máme takovou možnost volby, jako na Macu ještě nikdy, a záleži jen na nás, jakou cestu si pro konkrétní činnost zvolíme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: