Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Další softwarové dění okolo Maců
22. listopadu 2010, 00.00 | Adobe vydala nové bezpečnostní opravy Readeru a Acrobatu a též začala testovat verzi Flash Playeru optimalizovanou pro nové MacBooky Air. Už se objevila dvě řešení třetích stran umožňující bezdrátový tisk AirPrint na sdílené tiskárny Maců. A e-on Software převedla celou svou řadu generátorů krajin na verzi 9.
Minulý týden se ovšem objevilo také několik softwarových novinek třetích stran souvisejících s Macy:
Adobe uvolnila bezpečnostní opravy Readeru a Acrobatu
Počátkem listopadu Adobe vydala bezpečnostní aktualizaci Flash Playeru a současně i varování o možném ohrožení Readeru. A minulé úterý zveřejnila aktualizované bezpečnostní doporučení zahrnující též nové opravy Readeru a Acrobatu.
Podle tohoto bezpečnostního věstníku byla v Readeru 9.4 a Acrobatu 9.4 (a samozřejmě v nižších verzích, Readeru 8.x a Acrobatu 8.x se však daná chyba netýká a neohrožuje ani Reader pro Android) objevena kriticky závažná zranitelnost, jež by mohla způsobit zhroucení aplikace a potenciálně dovolit útočníkovi převzít vládu nad dotčeným systémem.
Jako vždy řešení představují nové verze těchto programů, tedy Reader a Acrobat 9.4.1, které danou chybu opravují. Pro instalaci nových verzí Readeru a Acrobatu lze využít integrovaného mechanismu Adobe pro automatické aktualizace, případně se dají stáhnout ručně od Adobe, odkazy na příslušné soubory pro jednotlivé platformy najdete v onom věstníku. Nové aktualizace Readeru a Acrobatu v sobě zahrnují též výše zmíněnou aktualizaci Flash Playeru pro ty, kdo ji dosud nenainstalovali.
Adobe testuje verzi Flash Playeru optimalizovanou pro nový MacBook Air
Víc než chladný vztah Applu (a především Steva Jobse) k technologii Flash je všeobecně známý. Pod iOS má Flash vstup zakázán, pro Macy samozřejmě Flash Player existuje, ale Apple ho zrovna nevítá.
Nové MacBooky Air uvedené koncem října už ani nemají Flash Player předinstalovaný a Apple vysvětlil, že nakonec tomu bude stejně pro všechny nové Macy. Uživatelé si totiž budou moci sami stáhnout nejnovější verzi přímo od Adobe (nakonec pod Windows je tomu úplně stejně).
Velký ohlas mělo také zjištění Ars Technicy při testování nového MacBooku Air, že po nainstalování Flash Playeru se při brouzdání po Webu jeho výdrž na baterii zkrátila o celé 2 hodiny. Adobe k tomu pochopitelně poznamenala, že jde především o důsledek zobrazování Flash obsahu (tedy hlavně videa, včetně toho v reklamách) a že stejný obsah v HTML5 (který Apple propaguje jako náhradu Flashe) by měl na výdrž baterie obdobný účinek.
Přesto s tím však Adobe zřejmě hodlá něco udělat, generální ředitel Adobe Shantanu Narayen řekl Engadgetu, že jde hlavně o to, nakolik je Flash Player optimalizovaný pro daný hardware. Prohlásil, že když měli přístup k hardwarové akceleraci, prokázali, že Flash podává na dané platformě stejný nebo lepší výkon než HTML5. A dodal, že Adobe ve svých laboratořích právě teď má nový MacBook Air a testuje pro něj optimalizovanou verzi Flash Playeru.
Je tedy pravděpodobně, že se zanedlouho objeví nová verze Flash Playeru optimalizovaná pro MacBook Air (a samozřejmě i další obdobně vybavené Macy), jež by mohla poskytovat vyšší výkon a přitom tolik nezkracovat výdrž na baterii.
Verze Flash Playeru 10.1 pro Mac OS X podporující hardwarovou akceleraci dekódování H.264 videa se objevila až letos v srpnu (na tom však má svůj podíl Apple, protože teprve Mac OS X 10.6.3 poskytl API rozhraní dovolující systémově čistý přístup k hardwarovému dekódování videa, v dubnu pak Adobe uvolnila beta verzi Flash Playeru s podporou této akcelerace), nyní se zřejmě Adobe snaží podporu grafického hardwaru dále vylepšit.
Zmíněná akcelerace je sice dostupná jen pro několik málo grafických procesorů, ovšem GeForce 320M (užitá též v nových MacBoocích Air) k nim patří.
Utility Printopia a FingerPrint slibují podporu bezdrátového tisku AirPrint na sdílené tiskárny Maců
V nejbližších dnech se očekává uvolnění ostré verze iOS 4.2, který vedle mnoha jiných novinek přinese také podporu bezdrátového tisku AirPrint ze zařízení, na nichž bude nainstalovaný. Zdá se však, že paleta podporovaných tiskáren bude užší, než se původně předpokládalo.
Beta verze Mac OS X 10.6.5 a iTunes 10.1 totiž naznačovaly, že vedle tiskáren přímo kompatibilních s funkcí AirPrint (což je zatím jen několik nových modelů HP) bude možný též tisk na sdílené tiskárny připojené k Macům s Mac OS X 10.6.5 a k PC s Windows s nainstalovanými iTunes 10.1.
Jenže když v minulých týdnech vyšla jak ostrá verze Mac OS X 10.6.5, tak iTunes 10.1, podpora pro tuto možnost se v nich nenacházela, Apple tak pravděpodobně podporu bezdrátového tisku na sdílené tiskárny na poslední chvíli odstranil (důvody nejsou příliš jasné, kolují pověsti o patentových sporech).
Zároveň se ovšem ukázalo, že přinejmenším pod Mac OS X lze tuto podporu určitými zásahy do systému doplnit, a tak sotva překvapí, že se objevila už dvě (placená) softwarová řešení třetích stran, jež dovolují podporu sdílených tiskáren využívat i naprosto laickým uživatelům.
FingerPrint
První takové řešení nabízí Collobos Software v podobě aplikace FingerPrint. Ta využívá služby Bonjour k automatickému vyhledání sdílených tiskáren v síti, poté, co je najde, zobrazí jejich seznam, z něhož může uživatel vybrat ty, jež se budou používat pro AirPrint.
Podle prvních ohlasů se zdá, že utilita skutečně dělá to, co slibuje a i když Collobos upozorňuje, že ne všechny tiskárny AirPrint podporují, většina běžných modelů asi fungovat bude.
Navíc, zatímco v případě Applu se předpokládalo užití Mac OS X 10.6.5, FingerPrint pracuje na všech Macích s Mac OS X 10.5 a 10.6. Pro tisk přirozeně budou třeba také přístroje s iOS 4.2 (který je zatím dostupný pouze v GM verzi pro vývojáře).
FingerPrint je ovšem komerční software, Collobos za něj chce 7,99 USD, ale odtud si lze stáhnout zkušební verzi (o velikosti pouhého 1,7 MB), jež bude plně funkční po 7 dní (na uplývající zkušební lhůtu upozorňuje velký odpočet času).
Printopia
Druhé takové řešení přináší Ecamm Network, dodavatel řady známých utilit pro Macy (například softwaru iGlasses významně vylepšujícího práci s kamerou iSight), pod názvem Printopia.
Též tato utilita dovoluje snadný bezdrátový tisk na sdílené tiskárny Maců z přístrojů s iOS 4.2, po nainstalování si sama vyhledá dostupné tiskárny. Vedle toho však poskytuje ještě další dodatečné možnosti, přidává virtuální tiskárny směrující tiskový výstup do souborů.
Když se zvolí tiskárna „Send To Mac“, tiskový výstup půjde uložit jako PDF nebo JPG soubor na daném Macu. A uživatelé internetové úložné služby Dropbox (kterou MůjMac blíže popsal loni) mohou použít virtuální tiskárnu „Send To Dropbox on Mac“, jež výtisk uloží přímo do složky Dropboxu na daném Macu, kterou lze synchronizovat s přístroji s iOS (pro něž Dropbox nabízí příslušnou klientskou aplikaci).
Printopia pracuje jako aplikace v pozadí a nastavuje se prostřednictvím panelu předvoleb v systémových předvolbách, snadno se tak určí, jaké tiskárny se mají pro AirPrint využívat a samozřejmě tam lze také ovládat zmíněné možnosti tisku do souborů, případně se tam dá celá podpora pro AirPrint vypnout či zapnout.
Printopia rovněž funguje pod Mac OS X 10.5 a 10.6, navíc pracuje i na strojích s procesory PowerPC. Přirozeně se nabízí zkušební verze (opět funkční po dobu 7 dní, zabírá pouze 1.3 MB), plná verze přijde na 9,95 USD.
Výhodou obou popsaných řešení je, že fungují jak pod Snow Leopardem, tak Leopardem a neprovádějí žádné změny systémových souborů. A samozřejmě nabízejí velice snadné ovládání i pro zcela nezkušené uživatele. Za to vše se ovšem musí zaplatit.
AirPrint Hacktivator
Uživatelé Mac OS X 10.6.5, kteří se neobávají zásahů do systémových souborů, ale nechce se jim zápolit s příkazy v Terminalu, mohou zkusit další bezplatné řešení pro bezdrátový tisk na sdílené tiskárny, AirPrint Hacktivator.
To je utilita, jež nainstaluje tři potřebné soubory a provede další úpravy. Zároveň zazálohuje původní soubory, takže systém bude možné vrátit do původního stavu. Utilita vyžaduje Mac s Mac OS X 10.6.5 a s iTunes 10.1, pro tisk je samozřejmě potřebný iPhone nebo iPad s iOS 4.2 (v GM verzi).
Nejnovější verzi 1.5 této utility lze stáhnout tady (má velikost jenom 248 KB), ovšem jak říká už její název, jde o „hackerské” řešení, které nemusí fungovat každému.
Někteří sice stále doufají, že Apple podporu sdílených tiskáren ještě doplní, ale to se nyní nezdá příliš pravděpodobné, takže v nejbližší budoucnosti ti, kdo budou chtít z přístrojů s iOS 4.2 tisknout na sdílené tiskárny připojené k Macům, budou muset spoléhat na řešení třetích stran, jichž ovšem zjevně nebude nedostatek.
Všechny generátory krajin Vue již přešly na verzi 9
Firma e-on Software dodávající software Vue pro generování realistických 3D krajin a jejich animací právě přešla na novou verzi 9 svých programů. Už počátkem listopadu zahájila prodej profesionálních (a patřičně drahých) programů Vue 9 xStream a Infinite a minulý týden na verze 9 převedla také levnější a méně vybavené členy této programové rodiny. (Minulou středu k tomu e-on vydala tuhle tiskovou zprávu.)
Základní novinky jsou samozřejmě u všech programů Vue 9 stejné (již jsme je popsali při představení Vue 9 xStream a Infinite), ty z nižších tříd toho ovšem umí méně.
Vedle už zmíněných profesionálních řešení Vue 9 Infinite (za 995 USD) a Vue 9 xStream (1495 USD) uvedených před dvěma týdny se nyní ve verzi 9 nabízí též řada programů pro 3D výtvarníky, tvořící střední třídu firemní programové nabídky a řada základních programů pro 3D nadšence.
V kategorii profesionálních řešení se navíc nachází program Ozone 4.0 pro generování obloh a atmosférických efektů, který stojí 295 USD, v ceně jsou již zahrnuty licence pro vykreslování v 3D programech Maya, 3Ds Max, SoftImageXSI, MentalRay, Lightwave a Cinema4D.
Pro ty, kdo se chtějí s Vue 9 vůbec naučit pracovat, bude asi nejlepším řešením Vue 9 Pioneer, který si lze zdarma stáhnout tady (jde o 628 MB, nachází se tam varianty jak pro Windows, tak pro Mac OS X, k jeho používání bude potřeba účet na webu Cornucopia3D, komunitním webu e-on).
Tento program umožňuje vytvářet 3D krajiny s vloženým vodoznakem pro domácí použití. Dá se k němu dokoupit několik dodatečných tématických balíků po 49,95 USD, jež vodoznak z výstupu odstraňují.
Vydání Pioneer SE za 29,95 USD vedle programu Vue 9 Pioneer zahrnuje ještě tištěnou publikaci popisující základy tvorby 3D krajin a Vue 9 Frontier za 99 USD dovoluje modelovat krajiny pro postavy vytvořené v programech Poser či Daz 3D. Mimochodem, i z bezplatného programu Pioneer lze přejít na vyšší verze Vue 9.
V řadě pro 3D výtvarníky se nabízejí programy Vue 9 Esprit (199 USD), Vue 9 Studio (399 USD) a Vue 9 Complete (599 USD), lišící se svým vybavením, Complete zahrnuje všech 12 dodatečných modulů (ty se dají kupovat i samostatně).
Srovnání možností všech těchto programů poskytuje tahle tabulka (najdete tam i přehled všech dostupných dodatečných modulů). Zkušební verze programů Vue 9 pro 3D výtvarníky budou dostupné později.
Pro zmíněné tři programy střední třídy navíc e-on nabízí předplatné, jež zaručí automatický upgrade na verzi 10, až bude dostupná, za polovinu ceny normálního upgradu.
Předplatné se dá pořídit na webu Cornucopia3D, bude to 12 měsíčních plateb ve výši 6 USD (pro Esprit), 9 USD (pro Studio) nebo 12 USD (pro Complete), celkově tak bude cena za upgrade nižší i s celým předplatným (e-on ovšem své peníze dostane předem, což je pro ni přirozeně výhodné).
e-on Software tak nyní již inovovala celou svou nabídku programů pro tvorbu 3D krajin, z níž si zjevně vybere každý, všechny se dodávají jak pro Windows, tak pro Mac OS X. Macovské varianty vyžadují procesory Intel a Mac OS X 10.5 nebo vyšší.