Další softwarové zprávy související s Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Další softwarové zprávy související s Macy

31. března 2010, 00.00 | Defragmentační utilita iDefrag 2 již nepotřebuje zvláštní spouštěcí disk. Canon vydal zásuvný modul umožňující importovat videa ze zrcadlovek EOS do programu Final Cut Pro. Objevily se nové snímky obrazovek Office 2011 pro Mac. A pověsti o iTunes 9.1 se potvrdily, když Apple novou verze iTunes včera vydal.

Hlavní softwarovou novinku pro Macy tento týden pochopitelně tvoří Mac OS X 10.6.3, jemuž věnujeme samostatný článek, ale našly se i další novinky z této oblasti:

Utilita iDefrag 2 již nepotřebuje zvláštní spouštěcí disk

Mac OS X sice fragmentací souborového systému netrpí zdaleka tolik jako některé jiné platformy (souborový systém HFS+ sám podniká určitá opatření proti fragmentaci menších souborů), přesto na hodně vytížených Macích se projevit může, v takovém případě pomůže výkon opět zvýšit defragmentační utilita.

K defragmentaci se pod Mac OS X používá především utilita iDefrag britské firmy Coriolis Systems Limited, jež se nyní dočkala významně modernizované verze 2.

Tato utilita se snaží zvýšit výkon Mac OS X tím, že přeuspořádá soubory na pevných discích tak, aby se nahrávaly rychleji, nabízí celkem čtyři algoritmy pro optimalizaci disku, během defragmentace navíc může přesně zobrazovat, co se právě děje, ukazuje, jak se přemisťují jednotlivé bloky.

iDefrag podporuje žurnálované souborové systémy, při jejich defragmentaci není třeba žurnál vypínat a dá se použít i na svazky využívané Time Machine k zálohování. Rovněž si poradí s HFS+ svazky rozlišujícími velikost znaků. Mac OS X umisťuje nejpoužívanější soubory do oblasti Hot Zone pro zrychlení přístupu k nim a iDefrag to podporuje také, ví, které soubory do této oblasti umístit.

A lze defragmentovat i právě používané disky, kdy sice není možná plná optimalizace, ale alespoň některé soubory se takto dají přeuspořádat. A jestliže to daný disk podporuje, bude utilita sledovat jeho teplotu a pokud by se příliš zahřál, pozastaví svou činnost, dokud disk nevychladne.

Verze 2 k tomu přidává další významné novinky. Především už není potřebné zvláštní spouštěcí CD či DVD pro defragmentaci spouštěcího pevného disku, po spuštění utility se daný Mac prostě přepne do zvláštního režimu dovolujícího plnou defragmentaci bez dodatečného spouštěcího média. Lze také vybrat a defragmentovat jen jednotlivé soubory (včetně komprimovaných souborů ve Snow Leopardovi).

Došlo k řadě úprav zvyšující výkon, mimo jiné nyní utilita plně podporuje 64bitové procesory. Změn doznalo též uživatelské rozhraní, jež je teď přehlednější a přístupnější pro uživatele s postiženími. Přehled hlavních novinek verze 2 najdete na firemním blogu.

iDefrag 2 vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo vyšší (je plně kompatibilní se Snow Leopardem), 512 MB RAM a procesor alespoň PowerPC G4 na 400 MHz nebo libovolný procesor Intel. Utilita podporuje jak interní, tak externí disky.

Zkušební verze se dá stáhnout odtud (jde o 13,4 MB velký DMG soubor), ta dokáže pracovat pouze s velmi malými kapacitami, plnou verzi je nutné koupit. Přijde na 26 EUR, upgrade z předchozí verze stojí 13 EUR, jestliže však byla verze 1.x zakoupena v posledních třech měsících, dostane zákazník novou verzi zdarma.

Canon vydal zásuvný modul pro přímý import videa ze zrcadlovek EOS do programu Final Cut Pro

Stále více digitálních jednookých zrcadlovek podporuje také nahrávání (HD) videa, to platí též pro fotoaparáty Canon EOS. Dá se předpokládat, že uživatelé budou chtít tyto nahrávky dále zpracovávat, profesionálové (kteří si takovéto fotoaparáty pořizují) přitom na Macu často používají střihový program Final Cut Pro. Canon se jim proto rozhodl vyjít vstříc a připravil zásuvný modul pro tento program umožňující import takového videa.

Modul nazvaný prostě EOS MOVIE Plugin-E1 dovoluje přímý import videa ze zrcadlovek Canon EOS do programu Final Cut Pro, přičemž lze využívat funkci Log and Transfer, s níž je možné vybírat a označovat klipy uložené ve fotoaparátu, video se poté přenese v pozadí.

K jednotlivým klipům se připojí časové kódy a modul obstará též automatické překódování do formátů ProRes bez degradace kvality, kódování je navíc mnohem rychlejší než třeba v Compressoru. A namísto fyzické paměťové karty fotoaparátu lze použít její diskový obraz, modul dokáže archivovat danou CF kartu do DMG souboru, takže vlastní karta bude opět volná k dalšímu použití.

Tento modul se dá užít pro Final Cut Pro 6.0.3 nebo vyšší a v současnosti podporuje fotoaparáty Canon EOS-1D Mark IV, EOS 5D Mark II a EOS 7D, později by měl přibýt ještě EOS 500D. Dá se zdarma stáhnout například odtud (má velikost 2,99 MB, v odkazované stránce se musí jako operační systém nastavit Mac OS X), vyžaduje Mac OS X 10.6.2 nebo vyšší.

Objevily se nové snímky obrazovek Office 2011 pro Mac

V polovině února Microsoft představil Office 2011 pro Mac, novou chystanou verzi svého kancelářského balíku pro Mac OS X. Tehdy předvedl jen několik málo ukázek nového uživatelského rozhraní, nyní se však objevily další údajné snímky obrazovek aplikací Office 2011, předkládá je blog BoyGeniusReport (BGR).

Podle BGR jde sice o velice časnou verzi, jež se může ještě měnit, přesto jsou již vidět pokroky, k nimž došlo v rámci přenosu tohoto balíku do prostředí Cocoa. BGR nabízí galerii celkem sedmi snímků, ukazující především to, jak by měl vypadat nový Outlook pro Mac, který bude tvořit součást Office 2011 (nahradí dosavadního poštovního klienta Entourage), v galerii vidíte vzhled jeho komponent pro elektronickou poštu, kalendář a poznámky, mimoto se tam ještě najdou ukázky obrazovek Wordu, Excelu a PowerPointu.

Office 2011 po vzoru Office pro Windows také nasazuje jako hlavní prvek uživatelského rozhraní „pásku“ (Ribbon) nahrazující klasické menu a nástrojové lišty, verze pásky pro Mac se však od té pro Windows (naštěstí) dost liší, do značné míry se řídí pokyny Applu pro zásady uživatelského rozhraní, což je samozřejmě dáno hlavně přenosem do prostředí Cocoa.

Pověsti o iTunes 9.1 se již potvrdily

Když Apple uvádí na trh nové přístroje s iPhone OS, většinou také vydá odpovídající aktualizaci softwaru iTunes zahrnující podporu nového hardwaru. Tuto sobotu se v USA začne prodávat iPad, a tak nepřekvapuje, že se vynořily pověsti o nové verzi iTunes. Server MacRumors totiž získal informace od zdroje, který tvrdí, že zná podrobnosti o chystaných iTunes 9.1.

Hlavní novinka souvisí s tím, že iPad bude sloužit též jako čtečka elektronických knih, v odpovědi na to má dojít ke změně uspořádání knižního obsahu v iTunes. Podle onoho zdroje stávající položku „Audiobooks“ pro zvukové knihy nahradí šíře pojatý oddíl „Books“, k obdobné změně dojde též u zdrojů pro správu obsahu na připojených zařízeních (tedy na iPhonech, iPodech a iPadech).

Nový oddíl „Books“ pro připojená zařízení má zobrazovat veškerý knižní obsah kompatibilní s daným zařízením, což usnadní jeho správu. V případě iPadu by tak mělo být možné uspořádávat a synchronizovat knihy zakoupené v obchodu iBookstore, když bude iPad připojený k osobnímu počítači s novými iTunes.

Vylepšení by se v iTunes 9.1 měla dočkat také funkce Genius Mixes automaticky vybírající hudební skladby, jež se k sobě hodí, v nové verzi údajně budou mít uživatelé nad těmito výběry větší vládu, budou moci vytvořené sady skladeb přejmenovávat a přeuspořádávat přetahováním a půjde je odstranit klepnutím pravým tlačítkem myši. A sady skladeb by měly též sloužit jako zdroje pro funkci iTunes DJ.

K několika změnám má dojít rovněž v oblasti podpory zařízení, iTunes 9.1 prý přinesou upravené panely souhrnných údajů (tlačítka „Check for Update" a „Restore“ se prý přemístí na levou stranu panelu a při synchronizaci s přenosnými zařízeními bude možné nechat hudební skladby automaticky překódovat do formátu AAC s datovým tokem 128 Kb/s. Tato možnost je v současnosti dostupná pouze pro iPod shuffle, s novou verzí iTunes by se však měla rozšířit na všechna zařízení, což dovolí do nich uložit více hudby, přičemž originální soubory ve vyšší kvalitě zůstanou v iTunes nezměněné.

Aktualizaci iTunes vydal Apple naposledy počátkem února, tehdy to byla verze 9.0.3, přinášející několik oprav.

Uvedené pověsti se nakonec potvrdily už včera, kdy Apple skutečně vydal iTunes 9.1, nabízejí se přes Software Update, nebo je lze stáhnout tady.

Podle prvních informací nová verze přináší synchronizaci hudby, videa, knih a dalších dat pro iPad, dále umožňuje uspořádávat a synchronizovat knihy stažené z iBooks na iPadu nebo přidané do knihovny iTunes a opravdu dovoluje přejmenovávat, přeuspořádávat a odstraňovat sady Genius Mixes. Podrobnější popis iTunes 9.1 přineseme v následujících dnech.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: