Další várka tipů a triků pro Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Další várka tipů a triků pro Mac OS X

5. října 2006, 00.00 | Víte, jak nastavit, po jaké době se má pevný disk v počítači uspat? Umíte si stáhnout videa z YouTube? Chcete si zdarma stáhnout hudbu z iTunes? Pokud vás zajímají odpovědi na výše uvedené otázky, pak pro vás máme odpovědi.

Pevný disk pod kontrolou

Předvolby systému nabízejí panel "Energy Saver", který slouží k nastavení šetření výkonu. Jednou z voleb je i "Put hard disk to sleep when possible" (Uspat disk, když je to možné). Po označení této volby dojde po určité době k uspání pevného disku (nebo disků) a tím pádem k šetření energie a disků samotných (tudíž není od věci mít na osobním počítači tuto volbu zaškrtnutou). Jestliže chcete mít plně pod kontrolou, kdy dojde k uspání disků, nasměrujte svou myš k souboru:

/Library -> Preferences -> SystemConfiguration -> com.apple.PowerManagement.plist

a po otevření stačí najít část označenou "Disk Sleep Timer" a změnit uvedené číslo (napířklad 10 na 20) dle vašich preferencí. Uvedená hodnota značí minuty a u přenosných počítačů se nastavuje zvlášť pro práci při zapojení nabíječky a při chodu na baterii. Mezi dalšími volbami lze nalézt i čas, než dojde k uspání displeje a jeho ztmavení. Soubor com.apple.PowerManagement.plist můžete otevřít například v TextEditu nebo jiném textovém editoru. Z důvodů práv je lepší si soubor zkopírovat na jiné místo, upravit jej a následně přesunout zpět.

YouTube - videa pro všechny

Nepředpokládám, že vám doposud nepřišel link na nějaké video umístěné na youtube.com nebo Google Video. Online videa jsou stále oblíbenější a zpravidla i vtipná. Zatímco z Google není problém videa stáhnout k sobě do počítače, u YouTube je situace poněkud složitější a služba samotná tuto možnost nenabízí. Jednou z možností je použít program TubeSock, jež dokáže video stáhnout (stačí zkopírovat adresu videa a vložit do programu) a zkonvertovat pro iPod nebo Sony PSP. Takto stažené video lze následně prohlížet i ve Front Row, nebo si z něj nechat udělat jen audio záznam a v této podobě jej posléze přehrávat i v iPodu nano či mini. Bohužel se nejedná o freeware a TubeSock vás bude stát 15 USD.

Jinou volbou je pro uživatele Safari po shlédnutí videa otevřít okno Activity Window a přehrávané video si v něm najít - zpravidla bude název obsahovat výraz "get_video" a bude mít větší velikost (1 MB a více). Stačí na něj poklepat a dojde k jeho stažení do počítače. Nyní je potřeba jej přejmenovat a přidat koncovku .flv (jedná se o flash video) a následně jej zkonvertovat. Bez konverze jej přehraje například VLC, ale pokud jej chcete použít ve Front Row nebo v iPodu, je nutné spustit třeba ffmpegx nebo iSquint a stažené video převést do "lépe čitelného" formátu. Majitelům iPodů doporučuji vyzkoušet i freeware PodTube, které dokáže právě přehrané video v Safari převést do formátu pro iPod.

Pro uživatele prohlížeče FireFox je ideální doplněk VideoDownloader, který poslouží stejně jako výše uvedený postup s Activity Window. Výhodou je široká podpora formátů a webových služeb nabízející video.

Rychlé duplikování nastavení sítě

Nevím jak vy, ale občas se mi do ruky dostane počítač, u kterého potřebuji rychle změnit síťová nastavení, respektive potřebuji, aby měl nastavení stejná jako můj primární počítač a mohl okamžitě pracovat v lokální síti bez dlouhého nastavování. Totéž platí i pro bezdrátové sítě. Pokud občas řešíte podobný problém, existuje jednoduché řešení - je potřeba zkopírovat soubor /Library/Preferences/SystemConfiguration/preferences.plist z vašeho hlavního počítače do nového (původní soubor je samozřejmě nutné zazálohovat) a jestliže chcete mít na novém počítači i hesla k Wi-Fi sítím, zkopírujte i soubor /Library/Keychains/System.keychain, tedy klíčenku.

Oba originální soubory na novém počítači zazálohujte, abyste je následně mohli vrátit na své místo! Když k vám například přinese kamarád na kontrolu počítač, nebo máte půjčený notebook, tímto způsobem do něj přenesete nejrychleji síťové nastavení a až jej budete vracet, stačí do výše uvedených složek vrátit původní soubory (a původní majitel dostane počítač s takovým nastavením, v jakém vám jej přinesl). Pokud jste museli měnit nastavení práv, je ideální je po skončení nastavit stejně jako před změnami, nebo použít Disk Utility a volbu Repair Disk Permissions. Ještě jednou tedy opakuji, vždy si data zazálohujte!

Co nového na iTunes?

Pokud jste si zdarma zřídili účet na iTunes pomocí dříve uvedeného "hacku", pravděpodobně vás bude zajímat, jak z tohoto obchodu získat hudbu a videa. I když na svém účtu nemáte žádné dolary, můžete využít nabídky iTunes a stáhnout si zdarma vybrané písničky a filmy. Stačí pravidelně sledovat stránku itsfreedownloads.com, nebo zkusit tyto dva odkazy:

http://phobos.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewRoom?fcId=188575544

http://phobos.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewRoom?fcId=178698089

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: