Dashboard a widgety, Pokračování - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Dashboard a widgety, Pokračování

23. září 2005, 00.00 | Minule jsme se věnovali pomůckám, které jsou přítomny v systému při instalaci a dnes se podíváme na některé zajímavé kousky, které je možno stáhnout ze stránek apple.com. Zde se dostávám tak trochu na tenký let, protože stejně jako každý uživatel používá jinou sadu aplikací pro svoji každodenní činnost, zrovna tak každý bude používat jinou sadu widgetů.

Minule jsme se věnovali pomůckám, které jsou přítomny v systému při instalaci a dnes se podíváme na některé zajímavé kousky, které je možno stáhnout ze stránek apple.com. Zde se dostávám tak trochu na tenký let, protože stejně jako každý uživatel používá jinou sadu aplikací pro svoji každodenní činnost, zrovna tak každý bude používat jinou sadu widgetů. Některé, které třeba já můžu považovat za docela dobré a užitečné, může někdo jiný považovat za zbytečné a naopak. Není v mých silách otestovat všechny, které jsou k mání, řada z nich ani nemá pro člověka žijícího ve střední Evropě valný význam. Takže dnes projdu ty, které používám alespoň občas a připadají mi účelné. Pro pořádek se budu snažit třídit je abecedně.

AirPort Radar umí zobrazit dostupné bezdrátové sítě, kanál, úroveň signálu a to, je-li veřejně dostupná, či nikoliv. Bohužel jsem zrovna při psaní tohoto článku žádnou bezdrátovou síť k dispozici neměl, takže ilustrační obrázek není zrovna relevantní.

Alarm Clock - budík, který při dosažení nastaveného času začne přehrávat nastavenou skladbu z iTunes, netřeba snad připomínat to, aby vás takový budík probudil, je nutný mít zapnutý počítač. Takže spíše vidím účel v připomenutí nějakých záležitostí při práci, než buzení. I když i to se může u méně vytížených jedinců v práci hodit.

Apple Computers obsahuje malé obrázky nejprodávanějších počítačů Apple za celou jeho historii, pracovní účel tato pomůcka nemá asi žádný, obrázky jsou pro další použití příliš malé. Podobně Apple Logo, které umí zobrazit obrázek nakousnutého jablíčka v různých provedeních.

Daleko zajímavější a použitelnější je BACCalculator. Po zadání pohlaví, váze v librách, množství vypitých nápojů dle nabídky od piva, vína přes piňakoládu po destiláty umí vypočítat přibližný obsah alkoholu v krvi po zadaném čase, takže se můžete snadno dopídit, zda dnes v poledne po bouřlivé noci již můžete za volant. Velmi užitečná pomůcka.

CharakterPal obsahuje tabulku znaků, které obvykle na klávesnici nenajdete a ukazuje k nim kombinace kláves, kterými je možno tyto znaky napsat. Bohužel, platí pro rozložení znaků na anglické klávesnici, takže pokud chcete tuto pomůcku využít, je nutno přepnout klávesnici.

CIDRCalculator dokáže zobrazit rozsah IP adres počítačů v síti podle zadaných parametrů, což může být užitečné pro správce větších sítí.

ClimateTracker dokáže zobrazit kolísání obsahu oxidu uhličitého v atmosféře a průměrné teploty na Zemi za posledních 400 000 let. Je velmi zajímavé se podívat na posledních 100 let, jak strmě stoupá pravě obsah oxidu uhličitého i průměrná teplota. Minimální interval pro zobrazení je poslední rok.

Countdown odpočítává čas k nějaké nastavené údalosti, v základním nastavení je odpočet do začátku nového roku, ale můžete si nastavit jakékoliv datum i čas i popis události, na které vám záleží.

Rád používám Day in History, každý den vám zobrazí významné události světových dějin připadajících na aktuální datum, případně si můžete zadat datum jiné a zjistit tak například, kdo slavný má s vámi ve stejný den narozeniny.

Egg Timer, minutovník ve tvaru vejce, který po nastaveném čase akusticky oznámí, že čas uplynul a z vejce se vyklube kuřátko. Docela pěkný nápad, místo strohých displejů s různými barvami číslic.

ElementsWidget je jednoduchá Mendělejevova periodická tabulka chemických prvků, u každého prvku zobrazuje atomové číslo, atomovou hmotnost a skupenství za běžných podmínek.

G-Ruler, pravítko, u kterého si můžete nastavit jako jednotku například obrazový bod a měřit s ním například velikosti obrázků a jiných objektů. Docela vhodné pro webdesign.

iChrono, stopky měřící s přesností 0,1 sekundy, na můj vkus až příliš jednoduché, neobsahují mezičasy a podobně.

IP zobrazí vaši aktuální IP adresu, pod kterou jste viděni v síti, docela užitečné v případě, že máte neveřejnou IP adresu ať už z důvodu jejího přeložení routerem nebo máte přístup na internet přes dial-up či GPRS.

IP Locator dokáže určit umístění doménových serverů po zadání jejich IP adresy. Určí město a zemi, kde se daný server nachází. Osobně dávám ale přednost databázi RIPE, kde zjistíte i majitele nebo provozovatele dané sítě včetně poštovních adres.

iPiT je ovladač k aplikaci iTunes ve tvaru iPod mini, docela zdařilé graficky, bohužel, stejně jako u systémového ovladače, je ovládání zatíženo značnou setrvačností, takže raději používám minimalizované okno iTunes.

iStarter obsahuje sadu tlačítek v designu startovacího tlačítka PB G4 a PM G5 sloužící k vypnutí, restartu nebo spánku počítače nebo odhlášení uživatele. Ovládání těchto funkcí přes Dashboard mi ale připadá poněkud těžkopádné, pro odhlášení je rychlejší například klávesová zkratka Jablko+Shift+Q, pro vypnutí nebo restart u PowerBooku používám stisk zapínacího tlačítka a následný výběr z nabídky, protože toto tlačítko je hned vedle klávesnice.

Julian zobrazuje světový čas a juliánské datum s přesností na stotisícinu dne, pro toho, kdo se nezabývá astronomií asi nemá žádný větší význam.

Moon Phase ukazuje aktuální fázi Měsíce, opět je tato pomůcka určená jen úzkému kruhu zájemců, i když její využití je širší než u juliánského data.

Morse umí převádět Morseovu abecedu na latinku a obráceně, ale nevím, jestli morseovku dneska ještě někdo k něčemu vůbec používá, tím si nejsem tak úplně jist.

Orrery ukazuje postavení Slunce a Měsíce v astrologických znameních, která mají se skutečnými souhvězdími pramálo společného, ale pro toho, kdo na znamení věří, to může být užitečná pomůcka.

PasswordGenerator za vás vymyslí heslo, které nemá s ničím nic společného a je náhodným seskupením znaků. Pokud ho použijete, je dobré si ho někde poznamenat, protože pak už na ně těžko přijdete.

PPC2x86 odpočítává čas, který zbývá do úplného přechodu počítačů Apple z CPU PPC na Intel s přesností na sekundy, což mi připadá poněkud komické. Jsem zvědav, zda ten čas při případném zdržení bude aktualizován.

Proxify umí skrýt vaši IP adresu za jinou, pokud se potřebujete přihlásit někam utajeně. Může se občas hodit, pokud nechcete, aby byl váš počítač vystopován, zvláště máte-li veřejnou IP adresu.

RNConverter převádí římská čísla na arabská a obráceně, využití v dnešní době bude asi velmi omezené, převody tohoto typu jdou obvykle zvládnout z hlavy, ale pomůcka funguje dobře a má docela pěkný vzhled.

SunClock nejsou sluneční hodiny, jak by se z názvu dalo odvodit, ale mapa světa, na které se ukazuje, kde je Slunce nad obzorem, tedy den, a kde je pod obzorem, tedy noc. Mám pocit, že něco takového už existovalo pro Systém 7.x.

Sys Stat ukazuje graficky i číselně zatížení procesoru, využití paměti, velikost virtuální paměti, interní a externí IP, IPv6, využití pevného disku, "nejžravější" procesy, load a uptime. Docela šikovné, chybí mi jen měření teplot na různých místech a indikace stavu baterie a zrušil bych X Resource Graph.

Wikipedia spolupracuje se stejnojmenou internetovou encyklopedií a dokáže vám najít hodně informací i s příslušnými odkazy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: