Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Dashboard a widgety, závěr
4. října 2005, 00.00 | V tomto článku téma dashboardu a jeho "součástek" dokončíme letmým nakouknutím po widgetách, na které se předcházejících dvou částech tak nějak z různých důvodů nedostalo.
V tomto článku téma dashboardu a jeho "součástek" dokončíme letmým nakouknutím po widgetách, na které se předcházejících dvou částech tak nějak z různých důvodů nedostalo.
Na prvním místě stojí uvést, že pomalu začínají vznikat i české pomůcky, například překladatel Roberta Černého CZTranslator, který umí překládat česky do i z různých dalších jazyků a je ke stažení na jeho stránkách a je poměrně dobře použitelný. Rozhodně ho můžu doporučit každému, kdo občas musí nějaké to slovíčko z cizích zemí přeložit a není polyglot. Doufejme, že časem se objeví další pomůcky specializované právě na naše prostředí.
V minulém díle jsem stručně popsal různé pomůcky z různých oborů, více či méně užitečných, vynechal jsem a nechal na závěr ty, které jsou určené pro zábavu a krácení dlouhé chvíle. Nejsem hráč her, ani je nemám nijak dvakrát v oblibě, proto jsem je nechal na závěr, vyzkoušení jejich funkce je časově náročnější než zjištění, že překladatel vskutku překládá a podobně. A vezmeme to zase abecedně. Berte to prosím jenom jako velmi stručný vzorek a průřez tím, co je v této oblasti na stránkách Applu k mání, her je tam téměř 200, a není v mých silách je vyzkoušet všechny, ale pokud někdo ze čtenářů má nějakou zajímavou vyzkoušenou, a zde o ní nepadne zmínka, nic mu nebrání se o své pozitivní zkušenosti podělit s ostatními v rámci diskuze. Zklamáni možná budou i ti, kteří čekali recenzi nebo doporučení nějaké střílečky, mě bohužel z hlediska vyššího principu mravního jsou jakékoliv zbraně krajně odporné včetně těch virtuálních.
Breakout je známá hra snad ještě z doby osmibitových počítačů (byla snad už pro Sinclair ZX Spectrum a Atari 800), jedná se pinkání míčku proti hradbě čtverečků. Nezkoušel jsem myš, ale trackpadem není hratelnost nijak dobrá, navíc se míček odráží v dosti nepředvídatelných úhlech a bočními odrazy získává na rychlosti, přesněji řečeno mi připadalo, že zůstává vertikální složka rychlosti konstantní a horizontální se k ní přičítá. Na jednoduchosti, jak grafické, tak funkční, je překvapující, že procesor běží celou dobu hry stabilně na 100% a Load je přes 2,5. Docela síla, máte-li zájem udělat z počítače topení, tak tato hra je ke stažení zde - po dlouhé době se mi v PowerBooku roztočily oba ventilátory.
Cube je známá Rubikova kostka. Zjišťuji, že ačkoliv jsem ji v osmdesátých letech, kdy se v jejím skládání pořádaly závody, skládal do minuty, dnes už mám značné potíže, skleróza zapracovala. I když prohlížet si ji ze všech stran pomocí virtuálních zrcátek není zrovna ideální řešení, přece jen se mi tato hra docela zalíbila. Jen to chce trochu zavzpomínat na postupy. Pokud ji chcete vyzkoušet, je možno ji stáhnout z těchto stránek. Pokud si při skládání nebudete vědět rady, je tu funkce Reset, která uvede kostku do složeného stavu, případně funkce Solve, která kostku postupně složí a můžete se snažit odkoukat postup. Funkce Scramble vám naopak složenou kostku rozhodí a můžete se snažit sami, než vás to přestane bavit a použijete některou ze dvou uvedených funkcí. To u skutečné kostky nešlo.
Flip a Coin je obdoba házení mincí a čekání na pannu či orla. Pomůže vám v rozhodování, pokud jste v situaci, že se nemůžete rozhodnout ze dvou (případně více) alternativ, například padne-li líc, pustím si film, padne-li rub, pustím si hudbu a padne-li na hranu, budu pracovat. Nutno podotknout, že posledně jmenovaný stav virtuální mince je z důvodu jednoduchosti použitého algoritmu zcela vyloučen, což je tak trochu škoda. Můžete si to vyzkoušet sami, pokud si tuto pomůcku stáhnete.
Hangman! je hádání anglického slova na šibenici, přičemž za každé neuhádnuté písmeno přijdete o část těla. Obdobu této hry na papíře si pamatuji z dětských let, hrávali jsme ji podobně jako třeba "námořní bitvu" v lavici ve vyučování, čímž se také vysvětlují mé časté pravopisné chyby. Jak vidíte na přiloženém obrázku, uhádnul jsem anglické slovo pouze se ztrátou obou nožiček a jedné ručičky. Rozhodně stojí za vyzkoušení a přeji vám, aby vám zbylo víc než jen hlavička.
Mondo solitaire, jednoduchá obdoba karetní hry známé z příslušenství Windows, oblíbená to hra paní Buzkové podle jedné fotografie z parlamentu. Jednoduše hratelná, nenáročná, nepočítá však žádné body ani skóre, takže po několika partiích to začíná být trochu nuda, po zvládnutí principu se dá hrát prakticky bezmyšlenkovitě. Vhodné do kancelářských provozů, však Microsoft asi dobře ví, proč touto hrou už po léta vybavuje svůj operační systém. Pokud si tuto hru chcete vyzkoušet, máte ji mít.
Skládanka je součástí systémové instalace, něco podobného bylo snad už v Systému 7.x, jen tam byl obrázek mapy světa jestli se nemýlím, zde je hlavinka tygříka. Po kliknutí na složený obrázek dojde k přerovnání čtverečků a pak je na vás, zde jejich posouváním na prázdné políčko dostanete obrázek tygříka zpět.
Snake, had, známá to hra z malých displejů mobilních telefonů, po krátké době s ním většinou narazím do zdi, nebo ho zauzluji, ale za vyzkoušení stojí, ovládá se pouze kurzorovými klávesami a můžete si vybrat ze tří rychlostí pohybu. Mě vyhovuje ta nejpomalejší, asi mi chybí trénink.
Tigergotchi, napodobenina známé, snad původem japonské elektronické hry, kdy dáváte virtuálnímu zvířátku, v tomto případě tygrovi, jak jinak, virtuální potravu, vodu i lásku, a to v pravidelných intervalech, jinak vám virtuálně umře. Při krmení, napájení i laskání vydává milé zvuky. Na rozdíl od svého elektronického vzoru tento tygr při uspaném počítači v klidu počká i několik dnů než ho zas počítač proberete, aniž by ho to nějak poznamenalo. I když na tom asi něco bude, protože z cestování po světě mám vyzkoušeno, že čím víc prospím, tím míň projím. Pokud si chcete vyzkoušet, jak dlouho vám tygr zůstane naživu, tak zde máte příležitost.
Téma dashboardu bych tímto na nějakou dobu opustil, uvidíme, co nového se ukáže za několik měsíců a hlavně na tom, zda se objeví více widget z českých luhů a hájů, i co nového se objeví ve světě.