Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Dění na poli softwaru pro Macy
15. prosince 2010, 00.00 | Vyšla aktualizace Office for Mac 2011. Apple zveřejnil další informace o podmínkách obchodu Mac App Store. A Cydia se chystá spustit alternativu k Mac App Store.
Na poli softwaru pro Macy se toho nyní sice mnoho neděje, ale nějaké drobnosti se našly:
Aktualizace Office 2011 zvyšuje stabilitu
Microsoft svůj kancelářský balík Office for Mac 2011 prodává od 26. října a počátkem listopadu vydal jeho první aktualizaci. Ta zacelila některé bezpečnostní zranitelnosti a opravila různé drobné chyby. A toto pondělí se objevila další aktualizace Office 2011 na verzi 14.0.2.
Jde opět o menší následnou aktualizaci, jež opravuje tři závažné problémy. Zaprvé řeší potíže se stabilitou Outlooku, které mohly způsobit zhroucení aplikace při importu PST souborů obsahujících kategorie bez přiřazených jmen.
Dokumenty Office 2011 by již neměly působit potíže při otevírání v některých aplikacích třetích stran a konečně Microsoft vyřešil chybu mechanismu automatických aktualizací, jež uživatele vyzývala k zavření tohoto nástroje, když pracoval, takže se aktualizace ve skutečnosti nemohly nainstalovat. (Podrobněji to Microsoft popisuje tady.)
Aktualizace Office 2011 na verzi 14.0.3 se dá stáhnout odtud, má velikost 110,5 MB (odkazovaná stránka obsahuje také popis instalačního postupu).
Mac App Store nedovolí nákupy z aplikací
Na říjnové akci k Macům Apple mimo jiné oznámil webový obchod Mac App Store s aplikacemi Mac OS X a uvedl, že obchod spustí do 90 dnů.
Počátkem prosince sice kolovaly pověsti, že by obchod mohl být spuštěn ještě před Vánoci, ale zatím se zdá, že bude skutečně zprovozněn až v lednu 2011. Vývojáři ovšem mohou své aplikace pro tento obchod (který stejně jako App Store pro iOS vyžaduje jejich schvalování) zasílat od začátku listopadu a Apple průběžně zveřejňuje stále další informace o tom, za jakých podmínek budou aplikace přijímány.
Nejprve prozradil, že obchod nebude nabízet nejen beta verze, ale dokonce ani zkušební verze programů a minulý týden upřesnil, že obdobné aplikace pro Mac OS X a iOS budou moci nést shodné názvy.
A minulý čtvrtek zveřejnil ještě další informace o tom, co bude v Mac App Store přípustné. Vydal totiž verzi 6.3 průvodce „iTunes Connect Developer Guide“ (tvoří ho 6,84 MB velký PDF dokument), v němž popisuje podmínky pro zasílání aplikací do svých obchodů přes službu iTunes Connect.
Server 9to5mac si všiml, že Mac App Store nepřevezme dva významné prvky ze svého protějšku pro iOS, takže heslo o návratu vlastností iOS zpět na Mac tak docela neplatí. Aplikace Mac App Store totiž nebudou podporovat nákupy z aplikací a též nebudou spolupracovat s herní sociální sítí Game Center.
Nákupy z aplikací umožňují pod iOS vydávat zdarma stažitelné aplikace, v nichž samotných lze poté dokupovat dodatečné funkce nebo obsah, tuto možnost využívají jak četní vývojáři, tak také zákazníci.
Od iOS 4.1 Apple nabízí přístrojům s iOS též svou herní sociální síť Game Center, jež poskytuje potřebné funkce pro pořádání a hraní her více hráčů. Nové hry pro iOS toho využívají dost často, ale pro hry Mac OS X nebude tahle síť dostupná.
Teoreticky by sice Apple mohl tyto možnosti doplnit později, avšak zde se projevují rozdíly mezi oběma platformami. Mac OS X zatím zůstává proti iOS značně otevřeným systémem (a doufejme, že to tak zůstane i nadále), takže zmíněné funkce mohou stejně dobře poskytovat třetí strany. Standardizované a centralizované nákupy z aplikací by sice asi byly pohodlnější, ale dodatečné nákupy se dají obstarávat na webech aplikací.
A pokud jde o hry více hráčů, pro hry Mac OS X se nabízí více takovýchto služeb, především služba Steam od Valve Software, jež Mac OS X podporuje od května. (Je ostatně docela dobře možné, že Apple nechce konkurovat službě Valve, která značně rozšířila nabídku her pro Macy.)
Cydia chystá vlastní alternativu k Mac App Store
Jediný oficiální zdroj aplikací pro iOS samozřejmě tvoří obchod App Store Applu. Ovšem ti uživatelé přístrojů s iOS, kteří se nebojí prolomit ochrany Applu (pomocí hackerských utilit provedou takzvaný jailbreak), mohou instalovat aplikace také z jiných zdrojů, nejčastěji z obchodu Cydia App Store (ten funguje od jara 2009).
A minulý pátek zakladatel Cydia App Store Jay „saurik“ Freeman oznámil, že chystá též alternativu k obchodu Mac App Store. Využil konferenci 360|MacDev, aby sdělil, že plánuje nabízet platformu pro ty vývojáře aplikací Mac OS X, kteří nejsou spokojeni s podmínkami Mac App Store Applu (zmíněnými výše).
Freeman na konferenci též řekl, že Cydia App Store pro iOS už obsluhuje okolo 10 procent uživatelů iPhonů (a dalších zařízení s iOS), což představuje přibližně 10 milionů přístrojů.
Alternativní obchod Cydia Mac App Store by měl nabízet vývojářům větší svobodu, dovolí například zařazovat zkušební verze aplikací a aplikace s otevřeným zdrojovým kódem a nebude klást ani jiná další omezení, jež nyní Apple postupně zveřejňuje. Obchod by měl být funkční již během několika týdnů.
Freeman na konferenci mimoto dost dlouho mluvil o tom, jak hrozná je vývojářská dokumentace Applu (to je ovšem jeho názor, který každý nemusí sdílet) a popisoval, jak vývojářům klade Apple nejrůznější omezení. A prohlásil, že Apple bude postupně utužovat také omezení v Mac App Store.
Mezi neoficiálními obchody pro iOS a pro Mac OS X ovšem bude, přinejmenším za současné situace, značný rozdíl. V případě iOS představuje Cydia jednu z mála alternativ, jak získat aplikace překračující přísná omezení Applu, zatímco Mac OS X zatím žádná taková omezení nemá, Cydia Mac App Store tak bude prostě jen jedním z distribučních kanálů aplikací.
A zatím se nejeví jako příliš pravděpodobné, že by Apple v nejbližší budoucnosti Mac OS X omezil podobně jako iOS. Freeman tím sice straší, ale to jde spíš o jeho snahu získat zákazníky. Mac Cydia App Store tak bude prostě jedním z dalších zdrojů softwaru pro Mac OS X, to, zda bude úspěšný, bude samozřejmě záviset hlavně na tom, jaké podmínky nabídne jak vývojářům, tak svým zákazníkům.