Dětem více ovoce, aneb Apple je i pro děti! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Dětem více ovoce, aneb Apple je i pro děti!

9. listopadu 2005, 00.00 | Pokud patříte k těm, které z jejich soustředěné činnosti za monitorem čas od času vyruší dvě malé tlapky položené zčistajasna na klávesnici a do uší k vám odněkud z hloubi pod stolem zazní tenounký hlásek: "Táto - mámo, so to delás, so to jé??", patří následující článek právě vám.

Pokud patříte k těm, které z jejich soustředěné činnosti za monitorem čas od času vyruší dvě malé tlapky položené zčistajasna na klávesnici a do uší k vám odněkud z hloubi pod stolem zazní tenounký hlásek: "Táto - mámo, so to delás, so to jé??", patří následující článek právě vám. Onen pár rozzářených kukadel (nebo i několik párů :-)) vás po jisté době zcela určitě přivede k myšlence umožnit jim také ochutnat alespoň něco z vašich "jablíček". A jako správný sadař se začnete rozhlížet po těch nejlepších a nejzdravějších plodech. Než je však najdete, čeká vás kousnutí do pořádné porce kyselého jablka.

Uznávám - už to s těmi analogiemi přeháním... Na mysl mi přichází také podobenství s rajským jablíčkem podaným vlastnímu dítěti, a tak kdo ví, kam bychom se tímto stylem nakonec dostali...

Zkrátka, v české kotlině vám nastává problém:


1. PC-CD ROM (Brrrr...)

Naprostá většina výukových programů a her je k dostání pouze ve verzi pro PC. Existují sice světlé výjimky (např. zde), které najdete vesměs na místech, kde byste je čekali nejméně a ve většině případů se jedná o software zahraniční provenience... (Tuzemští výrobci jakýkoliv jiný operační systém než Windows absolutně ignorují a v tomto smyslu jsme opravdu jaksi pozadu.) Ovšem po nějaké době vás již prohlížení cédéček s hrdým označením "PC-CD ROM" (jakoby nabízeli ještě nějaké jiné...) totálně omrzí a vyvolá ve vaši tváři již jen křečovitě bolestný úsměšek.

Dodávám, že jsem odpůrcem jakýchkoliv simulací Windows na mém Macku, a že se mi tedy jedná pouze a jedině o aplikace určené pro platformu Apple. Skutečně nevím, proč bych měl mít na svém disku nějaké "Virtual PC", abych mohl svému synkovi spustit CD třeba s Krtečkem... Možná, že právě přechodem na procesory Intel, bude tahle trapná překážka jednou pro vždy vyřešena? Mohla by to být jedna z mála výhod. Doufejme...


2. Čeština (Achich ouvej...)

Pokud už najdete nějaký ten vhodný prográmek, zcela zaručeně nebude k vašemu potomku promlouvat česky. Pro ty úplně nejmenší je to zanedbatelná patálie, ty starší už to většinou tolik nebolí (výuka angličtiny je už snad na všech dnešních školách standardem), ale pro začínající školáky to někdy bývá dosti nepříjemné. Ano, jen ať se učí jazyk hrou, ale nemůže-li ani dešifrovat její pravidla, přichází tato zásada vniveč. Češtinu pro některé z her je možno dodatečně stáhnout na adrese http://www.cestiny-pro-mac.wz.cz/. A obětavým lokalizátorům z těchto stránek budiž za to sláva! Ale je to jen kapka v moři...


3. Bing-Bang-Bong, krev, příšery a jiná zvěrstva (Bojim, bojim...)

A přichází trable největší: nechcete předhodit svým dětem nejprimitivnější střílečky, krvavé příšery slintající sliz nebo prostoduché, stereotypní slátaniny podřadné úrovně? A na kvalitní "Adventure" hry jsou ještě vaše ratolesti příliš malé? Chtěli byste jim naopak nabídnout zábavu spojenou s učením rozvíjející jejich dovednosti, logické myšlení a kreativitu? Takových kousků je obecně stále málo. Pro Mac OS X ještě méně... A českých už skoro žádný... Ale nezoufejte: dají se najít a pak to stojí za to!


V tomto bodě bych se rád přimluvil za vznik jakékoliv databáze Mac programů pro děti (ať už formou samostatných webových stránek nebo jako postupně narůstající seznam přímo na stránkách MujMAC) nebo alespoň úzce specializovaného diskuzního fóra na zdejším webu (třeba "Mac a děti"?). Myslím, že mezi fandy "jablíček" je spousta rodičů, která by tuto aktivitu přivítala a mohla se tak případně i podělit o své zkušenosti nebo "úlovky"... Nemluvě už o tom, že by bylo opravdu záhodno podporovat "mladou krev" na platformě Apple a pomoci našim ratolestem, aby se v kolektivu svých kamarádů a spolužáků ve škole nemuseli cítit jako "outsideři" nebo jako poněkud zvláštní "tvorové z jiné planety"...

Ale teď už dosti řečí - spěchám se svou troškou do mlýna!


Prťata (± 0 - 3)

Pro ty z vás, kteří své nejmenší musíte ke klávesnici přisouvat ještě v dětských "barových stoličkách", jsou tu čtyři prima kousky! Nejprve AlphaBaby: ať prstíky vašeho drobečka dopadnou na kteroukoliv klávesu, zobrazí se před ním plejáda barevných tvarů či písmen, které navíc může doprovázet mluvený popis, jednoduchý zvuk či jen zvolená melodie. Pokud mu svěříte do dlaně myšku, může si počmárat klidně celou plochu monitoru několikerými druhy čar různé barevnosti, nebo ji jen orazítkovat "angličáky" a kačenkou. Příjemnou funkcí nejnovější verze je možnost vybrat libovolné fotoalbum z knihovny iPhoto (Ejhle! Další iPhoto "kámoš"!) a po každém stisknutí klávesy se před užaslými zraky zobrazí vždy jiná fotografie. Je už jen na vás, zda ho necháte prohlížet fotečky z rodinných sbírek nebo mu vytvoříte zvláštní album třeba se zvířaty, či s auťáky... A pokud se při pohledu na drobné prstíky bušící se smíchem do klávesnic přeci jen trošku zaleknete, buďte bez obav: vaše data jsou v bezpečí, neboť čtyřkombinaci kláves pro výstup z programu se i tomu nejtalentovanějšímu robátku podaří stisknout jen zřídka... Na podobném principu jsou založeny i další tři aplikace: Baby Banger, Bambini a Babylooba. Poněkud vyspělejší motoriku pro práci s myškou už vyžaduje program LuaLua.

AlphaBaby: překvapení pod každou klávesou!

Mrňousi (± 3 - 5)

Jedním z největších klenotů v naší domácí sbírce dětských her a hrátek je titul Mausis Spielhaus z produkce TDK. Patří k těm, které byly objeveny úplnou náhodou (v tomto případě v prodejně levných knih...). Netuším, zda se dá ještě někde sehnat, ale ačkoliv se jedná o německy mluvící software, pokud jej někde natrefíte - neváhejte ani minutu! Ostatně prase, husa nebo pes vydávají stejné zvuky kdekoliv na světě... Naštěstí! Program je vytvořen ve třech úrovních náročnosti a s Myškou si zde můžete zahrát skvělou schovku, projet se s ní ve vlaku a cestou nabrat nejrůznější zvířátka do těch správných vagónů, oblékáte ji k různým příležitostem, apod. Krásná grafika, chytré zpracování. Jen podotýkám: zkuste se schválně podívat, v kterém roce byl tenhle kousek už nabízen...

Pro věk "mrňousů" je už možné poohlédnout se samozřejmě i po něčem "složitějším". Nejlepší adresou, kterou jsem prozatím našel, jsou stránky firmy Riverdeep zaměřené speciálně na výukový a vzdělávací software pro děti i učitele. Najdete tu spoustu zajímavých odkazů k ještě zajímavějším projektům a hrám, samozřejmě i ve verzích pro Mac OS (někdy jen v provedení pro Classic, ale to stačí...). Svého času se zde dalo stáhnout i několik hezkých demoverzí, nyní jsou však už jen pro PC.

Jednou z nejčastějších činností dětí v tomto věku je kreslení. Vyzkoušejte tedy program Tux Paint nebo Palette. Nejlepším v této oblasti se mi však jeví ArtRage. Nabízí téměř dokonalou iluzi klasického kreslení na papír a navíc v přehledném a účelném prostředí.

Roli mašinfíry ovládajícího rychlost vlaku si můžete vyzkoušet v aplikaci SteamTRAIN. I když je zřejmě určena pro trošku "náročnější" účely, vašemu dítku se funící lokomotiva může zalíbit.


Myška ve svém království: Mausis Spielhaus

SteamTrain: vyzkoušejte si jak ubrzdit rozjetou parní lokomotivu!


Školáci (± 5 - 7)

Máte malý byt a přesto si chcete pohrát s vláčky? Snadná pomoc! Software s povedeným názvem googol-Choo-Choo 3D vám dovolí postavit si železniční trať napříč celým městem nebo vesnicí, můžete si vybrat parní lokomotivu nebo rychlovlak, projektovat tunely a krajinu, rozmístit kravky u trati a vypustit na silnici i souběžně projíždějící autíčka.

V přeplněném dětském pokoji se vám nabízí další zábava: zkuste si postavit něco z Lega! Ovšem z toho virtuálního... Vybrat si můžete ze dvou aplikací: Bricksmith anebo originál od výrobce Lego Digital Designer!

Skvělým kouskem pro malé "filmaře" je téměř neznámý program iCartoon (pro OS 9 existuje vzdáleně podobný Kids Animation Maker). Kreslený film s výsledným exportem do formátu QuickTime hravě zvládne i průměrný školák. Pro inspiraci vám doporučuji navštívit stránky výrobce a pobavit se nad zveřejněnými dílky. Opravdu to stojí za to!

Z klasických her se mi jako nejlepší pro tento věk jeví Bugdom od firmy Pangea Software, a sice ve své nové i staré verzi. Grafické zpracování i zvukový doprovod jsou opravdu kouzelné a do příběhu malého broučka se vaše děti zcela jistě rychle vžijí. Ani tady se tak úplně nevyhneme trošce násilí, ale nakopnout zlého trpajzlíka do holeně (nebo muchu) je pořád lepší, než jej rozstřílet na cucky... Od stejných tvůrců pochází také jedinečná "zběsilá jízda" Cro-Mag Rally. S pravěkými lidičkami si můžete zazávodit na nejrůznějších "kostitřasech"!

Ze světa PC (velmi dávného... :-)) jsem si přinesl mlhavou vzpomínku na skvělou logickou hru od firmy Sierra s názvem The Incredible Machine (TIM). Jejím principem bylo sestavit za pomocí nejrůznějších hejblat a náčiní fungující "stroj", který ve výsledku dokázal splnit zadaný úkol: např. aby se kočka dostala ke svému sýru, apod. Jak se mi podařilo zjistit, tato hra byla vyrobena i ve verzi pro Mac OS 9 (Sierra už ji vůbec nenabízí...). A za značné pomoci přispěvatelů diskuzního fóra na MujMACu jsem ji nakonec našel ke stažení zde. Vyzkoušejte!

Z tématicky podobného ranku pochází i novější produkt, a sice Professor Fizzwizzle. Rybičky Fish Fillets (nedávno zde recenzované p. Šindelářem) procvičí logiku vašeho prvňáčka určitě také dobře! Nádavkem vám udělají dvojnásobnou radost: povídají si totiž česky! (a to už je i na ryby co říct...)

Na webu se dá samozřejmě najít spousta dalších hezkých logických her a hříček pro Mac OS X, např.: MastermindX, Mr Mind, české (!) piškvorky Gomoku, apod. I mezi widgety se občas objeví nějaký ten vhodný kousek: výuka šachu ChessPuzzle, nejrůznější druhy pexesa - Find Pairfaces, Memory, vesmírná střílečka IMpathFinder anebo nesmrtelná Rubikova kostka, či obligátní hledání min. Máte-li doma malého skauta (skautku), třeba jim přijde vhod překladač Morseovy abecedy Morse Code Translator nebo velmi pěkně zpracovaná mapa hvězdné oblohy Stellarium (doporučuji nedávný článek Romana Šuly!). Muzikální caparti (a nejen oni) oproti tomu ocení nepostradatelnou databázi hudebních nástrojů Making Music. A pokud chcete procvičovat třeba matematiku, usnadní vám to aplikace: Ryans Math Quiz.


Starý, ale dobrý: The Incredible Machine v OS 9!

Objevte kouzelný svět vláčků s aplikací googoI-Choo-Choo 3D!

Vynikající iCartoon: program pro malé filmaře



Tady udělám malou odbočku a dovolím si připomenout památku zesnulého p. učitele Oldřicha Šnity ze ZŠ Mendelova v Karviné, kde svého času fungovalo jedno z mála Apple Education Centrum v ČR. Pan učitel Šnita byl velkým fandou platformy Apple (mnozí jej jistě velmi dobře pamatují...) a snažil se Macky plně využít ve vyučovacím procesu. Shromáždil úctyhodnou sbírku výukového softwaru a jeho seznamy členěné přehledně dle jednotlivých oborů či předmětů mohou být dodnes velkou inspirací. Ačkoliv už na uvedených webových stránkách nikdo nepracuje a všechny programy jsou pochopitelně ve verzi pro OS 9, určitě je navštivte... Je velká škoda, že takových lidí není víc, a že Apple Education Centrum v Karviné již patří minulosti.


Stellarium: noční obloha jako na dlani!


Děti + Internet + Mac OS X

Jakmile máte doma školáka, Internet vám může být výborným pomocníkem pro výuku. Má to však svá úskalí... Jedná se o zatím nejsvobodnější prostor pro výměnu informací (díky Bohu!) a ne vše je vhodné pro oči a uši šestiletého dítěte. Toto téma je natolik složité, že by si jistě zasloužilo detailnější zpracování v samostatném článku. Omezím se tedy jen na základní fakta a budu se snažit být stručný. S příchodem Tygra zakomponoval Apple do prohlížeče Safari "rodičovský dohled", čili jakousi pojistku pro dětské uživatele. Pokud ji svému dítku zapnete (přímo v Předvolbách systému, v položce Účty), bude mít možnost brouzdat jen po stránkách, které mu vlastním heslem povolíte, a jejichž odkazy se mu budou ukládat do "řádku záložek". Nikam jinam nemá přístup. Je to účelné, funguje to, ale občas to "drhne"... (Například při vyhledávání rozmanitých témat: nikdy nemůžete vědět, co se za odkazem stránky skrývá a každou musíte celkem složitě "povolovat" a v případě nevhodnosti její odkaz zase mazat...) Nicméně si myslím, že je to jedno z nejlepších řešení, které vám skýtá opravdu funkční kontrolu nad prohlíženým obsahem, a navíc je přímo zakomponováno do systému. (Jako základní "záložky" doporučuji nastavit vesměs všechny české, dětské portály: např. Alík nebo výtečný web Českého rozhlasu pro děti - Spektrum)

Pokud vám řešení od firmy Apple nevyhovuje (a já doufám, že na něm inženýři z Cupertina ještě zapracují...), můžete vyzkoušet doplněk pro Safari CutX nebo aplikaci Kids GoGoGo X. Oba programy vám zablokují všechny webové stránky s nevhodnými výrazy tak, jak je nastavíte. Otravných reklam vás zbaví SafariStand nebo SafariBlock. Dalším krokem pak může být použití speciálních webových prohlížečů pro děti: BumperCar nebo KidsBrowser. Záleží jen na vás.


Na závěr si neodpustím jeden bonmot (uznávám, že je přitrouble laciný..., ale když on se tak neodolatelně vnucuje!): Nabídněte svým dětem "jablíčka"! Je to mnohem zdravější, než je nechat bloumat u "otevřených oken"!

A pamatujte: všeho s mírou!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: