Digital Flip a FlipBook - eBooky v Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Digital Flip a FlipBook - eBooky v Mac OS X

4. srpna 2006, 00.00 | Na internetu v současnosti můžete najít velké množství souborů, které jejich tvůrci hrdě označují jako e-book. Mezi nimi najdeme dokumenty Word, webové archivy, soubory .chm či PDF nejrůznější kvality. Všechny tyto tzv. e-booky mají jedno společné - jejich čtení není vůbec příjemné a s klasickou tištěnou knihou (časopisem) nemají zpravidla kromě obsahu nic společného.

Technologie Digital Flip a FlipBook

V roce 1998 uvedla společnost E-Book Systems, Inc. na trh technologii Digital Flip. V čem je tak odlišná od ostatních technologií pro tvorbu e-booků? Technologie Digital Flip je postavena na standardu XML. To znamená, že soubor, který otevřete v prohlížeči je vlastně takový "kontejner" který definuje vzhled a chování publikace a zároveň odkazuje na jednotlivé části publikace.

3D otáčení stran ve FlipBooku

Součástí technologie je i systém ochrany autorských a distribučních práv (DRM). Tento systém zajišťuje především ochranu před neoprávněným používáním publikace v závislosti na zvoleném způsobu distribuce, o které se zmíním dále v článku. Je možné omezit počet otevření publikace nebo dobu časové expirace, omezení tisku nebo snímání obrazovky. V rámci zvoleného distribučního modelu je také možné nastavit počet unikátních počítačů, na kterých lze publikaci otevřít (typicky jsou dva - v práci a doma). Tyto služby zajišťuje tzv. DRM License Server.

Technologie Digital Flip ovšem zajišťuje vydavatelům i další služby. Tyto se ovšem týkají pouze tzv. online publikací. Rozdíl mezi online a offline publikací je v zásadě jasný. Online publikaci není třeba stahovat do počítače a v prohlížeči je zobrazována přímo z místa, na kterém je v internetu uložena. Naproti tomu offline publikace je nejprve stažena do počítače a teprve po dekompresi je zobrazena v prohlížeči.

První službou pro online publikace je tzv. FlipAnalyzer. Pomocí této služby může vydavatel analyzovat chování čtenářů tak jednoduše, že už to snazší být nemůže. FlipAnalyzer zaznamenává jaké stránky byly zobrazeny, jak často a kolik času nad nimi čtenář tráví. To umožňuje vydavateli lépe přizpůsobovat obsah publikace potřebám čtenářů.

Služba FlipAMS naproti tomu monitoruje úspěšnost inzerce. Zaznamenává počet kliknutí na inzeráty, které jsou v publikaci. To umožňuje zjistit úspěšnost inzerce v dané publikaci a může to sloužit např. k platbě inzerce tzv. "za klik".

Nyní se vraťme k tomu, co odlišuje technologii Digital Flip od ostatních z pohledu čtenáře. Především se snaží co nejvěrněji simulovat chování klasické tištěné publikace - ať už se jedná o knihu, časopis nebo jinou publikaci. Především se jedná o efektní 3D otáčení stran. Publikací můžete listovat vpřed i vzad po jednotlivých stránkách nebo můžete uchopit stránek i více. Stránky lze přidržet "mezi prsty" a můžete si tak třeba snadno porovnávat obsah dvou částí publikace bez toho, abyste si vždy museli nalistovat danou stránku. A protože se jedná o publikace, které jsou šířeny především v prostředí internetu, mohou obsahovat i multimediální (audio, video) nebo interaktivní prvky (hyperlinky, Flash). Prohlížeč také simuluje tloušťku publikace podle počtu stran a umožňuje nám pracovat se záložkami. Ty mohou být v publikaci umístěny tzv. "od výroby", např. po kapitolách, nebo si je čtenář může přidávat, editovat nebo mazat sám. K čemu je taková záložka dobrá všichni jistě víme.

Stále hovořím o technologii Digital Flip, ale co je vlastně ten FlipBook? FlipBook je publikace, vytvořená právě technologií Digital Flip. Je to vlastně již zmíněný XML soubor a vlastní obsah, na který XML odkazuje. Tento celek je pak nazýván FlipBookem. FlipBook může vznikat v zásadě těmito způsoby: konverzí, ručním kódováním v libovolném textovém editoru, pomocí serverových skriptů (ideální pro často aktualizované publikace) nebo pomocí WYSIWIG editorů (FlipPublisher, FlipAlbum).

V čem si tedy mohu FlipBook prohlédnout?

K prohlížení FlipBooků slouží aplikace FlipViewer, resp. Mac FlipViewer. V současnosti je ve vývoji nová verze FlipVieweru pro Mac, kterou si můžete stáhnout ze stránek digitálnípapír.net. Zatím je stále ve fázi vývoje, nicméně je použitelná. Hlavní vlastností nové verze je podpora Intel Maců (je Universal Binary) a odstranění problémů s češtinou v systému.

Ovládání je velice jednoduché. Pro každou publikaci je možné nastavit při přípravě funkce, které jsou u ní k dispozici (listování, zoom, tisk, atd.). Tyto základní funkce jsou pak dostupné v ovládacím panelu u každé publikace (viz obrázek).

Prohlížeč Mac FlipViewer. V levém horním rohu je běžící video. Po stranách vidíte záložky a na pravé straně můžete vidět výběr stránky kurzorem

Pro listování pomocí záložek stačí kliknout na zvolenou záložku a publikace se přelistuje na zvolenou pasáž. Dalšími dvěma možnostmi, jak se dostat na požadovanou stránku jsou: příkaz jdi na stránku (poněkud "ne-applovsky" Comm+P), nebo pohybem kurzoru po stranách publikace dokud se nám nezobrazí požadované číslo strany.

FlipViewer podporuje rovněž fulltextové vyhledávání (Comm+F), které nám vyhledá výskyt zadaného výrazu v rámci celé publikace s možností následného zobrazení článku, ve kterém se výraz nachází.

Význam nabídky "Bookmarks" není jistě zapotřebí nějak zvlášť vysvětlovat. Slouží ke vkládání, editaci a mazání záložek. Nabídka "Options" slouží především dvěma účelům - zapnutí/vypnutí audio efektů (zvuk při listování nebo hudba v pozadí) a k aktivaci automatického listování.

Většina funkcí pro práci s publikací je rovněž dostupná v kontextovém menu.

Pohled na okno aplikace Mac FVLibrary

K tomu, abyste pokaždé, když si chcete znovu otevřít již jednou prohlíženou publikaci a nemuseli jste přemýšlet na jaké, proboha, adrese či v jaké složce ji máte uloženou, slouží Mac FVLibrary. Tato knihovna spravuje veškeré již jednou otevřené publikace (samozřejmě, že pokud už si danou publikaci nechcete číst, můžete ji z knihovny vymazat). V tomto řešení není rozhodující zda se jedná o online nebo offline verzi. V knihovně si můžete vytvářet "oddělení" a snadno si ji tak organizovat. Pokud jste předplatitelem nějakého titulu, můžete si v knihovně ověřovat, zda už náhodou nevyšlo nové číslo vašeho oblíbeného časopisu.

FlipBooky v komerční distribuci

Vydavatelé používají v zásadě dva typy FlipBooků - založené na konverzi z PDF nebo HTML/Flash. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

PDF FlipBook vzniká konverzí z klasických Hi-Res PDF souborů. Stejných PDF, které dnes posíláte do tiskárny. Tím je zarušena vysoká kvalita zobrazení, možnost přizpůsobení velikosti rozlišení monitoru nebo třeba možnost zoomování stránky. Tento způsob používají především ti vydavatelé, kteří mají zájem na tom, aby se jejich publikace vzhledově co nejvíce přiblížila tištěné produkci. Samozřejmě i v těchto publikacích lze využít audio a video klipů, hyperlinkových odkazů (základními dvěma typy jsou Flip-to-Page, který se používá především u obsahu a externí odkaz, který se naopak využívá především u inzerce). Omezeně lze použít i Flash animace (pouze na pravé stránce). Ukázkou tohoto druhu FlipBooku může být demo českého časopisu Press Fórum nebo britský časopis The Property Investor Magazine. Vzhledem k tomu, že tyto publikace se připravují konverzí z PDF, je jejich příprava v DTP studiu naprosto identická s tištěnou produkcí.

Publikace postavené na HTML/Flash jsou v zásadě původní tvorbou pro online šíření. Díky aplikaci Flashových prvků dosahují velké míry interaktivity a jsou velmi efektní. Jejich nevýhodou je, že se musí připravovat "na míru" pro online publikování. Rovněž tak nejsou schopné se přizpůsobovat rozlišení monitoru a tvůrci s tím musí počítat při volbě vhodné velikosti publikace. Rovněž nelze zoomovat stránky. Bohužel nemám zatím k dispozici na ukázku nějaké "čitelnější" publikace než japonský magazín Manyo a korejský časopis pro ženy Shape. Ovšem pro demonstraci je to plně dostačující. Pokud budete mít čas a chuť, můžete si prohlédnout ukázky na webové stránce www.FlipViewer.com.

Pro komerční distribuci se používají v zásadě tři způsoby. Prvním je jednotlivý prodej. Tento způsob je téměř identický jako v klasickém E-shopu. Zaplatíte publikaci (nejčastěji knihu), stáhnete si jí do počítače a můžete ji používat neomezeně dlouho.

Předplatné je obdobou klasického předplatného tak, jak ho známe u novin a časopisů. Po uhrazení určité částky máte možnost po omezenou dobu (zpravidla 1 rok) odebírat veškeré publikace, které vyjdou ve vaší předplatitelské skupině. Po ukončení této doby již nemůžete další publikace stahovat, nicméně ty, které jste si pořídili během předplaceného období můžete opět používat neomezeně dlouho.

Třetí možností je knihovna. I zde je princip poměrně jasný - za určitý poplatek máte právo používat publikaci po určitou dobu, po jejímž uplynutí je další používání zablokováno License Serverem. Základním předpokladem je mít připojení k internetu. Bez něj nemůže dojít k ověření platnosti licence a publikaci proto nemůžete používat, i když vám stále běží zaplacené období.

Můžu si udělat vlastní FlipBook?

Ano a celkem jednoduše. FlipBook si můžete vytvořit v libovolném textovém editoru, který umí pracovat s RTF formátem s kódováním UTF-8. V Devzone společnosti E-Book Systems je podrobně popsán postup ručního kódování a užitečné tipy. Mějte ovšem na paměti, že pro takový FlipBook v zásadě můžete použít pouze textové dokumenty ve formátu RTF a obrázky ve formátech .JPG a .PNG. Dalším omezením je nemožnost komerční distribuce.

Aplikace Mac FlipAlbum Pro

Další možností je použití WYSIWIG aplikací FlipPublisher Enterprise (k dostání pouze s licencí pro komerční distribuci) nebo aplikací řady Mac FlipAlbum (Standard, Suite a Pro - liší se dostupnými funkcemi). Mac FlipAlbum je určeno především pro tvorbu vlastních fotoalb, ale využití je možné i při tvorbě jednoduchých brožur nebo katalogů. Mac FlipAlbum umožňuje použití široké škály obrazových formátů, audio klipů (verze pro PC umí pracovat i s videem) a hyperlinkových odkazů. Pro tvorbu fotoalb je k dispozici množství grafických předloh (témat) a rámečků (dodávaných s aplikací nebo v doplňkových sadách). Témata si můžete ovšem vytvořit i svá vlastní a to v libovolném bitmapovém editoru. Tvorba takovýchto FlipBooků je velice jednoduchá a intuitivní a pro běžného uživatele neznamená žádný problém. Své publikace můžete sdílet se svými přáteli přes internet, na CD/DVD (verze Suite a Pro) nebo je můžete po zakoupení potřebné licence šířit i komerčně (pouze verze Pro v rámci Small Business Service společnosti E-Book Systems). Podrobnější informace o produktech získáte na stránkách digitálnípapír.net.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: