Digital Performer: Proč používat šestku? (1) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Digital Performer: Proč používat šestku? (1)

15. ledna 2009, 00.00 | V jednom dílu tohoto seriálu jsem popisoval funkce, které jsou nové ve verzi Digital Performer 6. Jaké jsou ale mé praktické zkušenosti s používáním verze 6 po několika málo měsících? Co opravdu reálně z nové verze používám?

Design

Nejsem člověk zrovna s velkým grafickým citem a nadáním, posuzuji design pouze z hlediska funkčnosti/praktičnosti a jednoduše – jestli se mi to líbí. Funkční a praktický byl Digital Performer vždy. Ale je fakt, že slovem “hezký” bych ho moc nehodnotil. Nicméně je fakt, že verze 6 už se mi začíná líbit. K tomu asi přispěla i možnost vlastního nastavení zobrazení barvy vlny (nebo MIDI událostí) ve stopě a barvy pozadí stopy. Poté, co jsem vyzkoušel nabízené možnosti, jsem zvolil tu, která se mi líbila nejvíc, a vlastně už ani nevím, jak to bylo ve verzi 5. Možná jsem se vrátil do stejného nastavení, ale mám pocit, že je to hezké. Design na mě působí velice nenápadně (nevnucuje se), ale zároveň moderně a čistě, nikoliv tak technicky, jako verze 5.

grafika_bigf.jpg

Grafické prostředí Digital Performeru 6

Kontrolní palety

Ač si to moc neuvědomuji, kontrolní palety se pro mne staly jedním z opakovaně nejsledovanějších míst v Digital Performeru. Uvědomil jsem si to až v okamžiku, kdy jsem se na chvilku vrátil do práce v Digital Performeru 5 a stále mi chyběly některé důležité informace, které jsem zvyklý mít ve verzi 6 stále po ruce a na očích. Opravdu vítám možnost mít stejný typ informací stále na jednom místě (Event Information), ať se pohybuji v jakémkoliv oknu.

kontrolnipaletyf.jpg

Kontrolní panely na okrajích monitoru neustále zobrazují mnohé informace

Take a Multitake

Toto je pro mne jedno z “velkých témat” nové verze DP. Na práci s Takey jsem si rychle zvykl a jejich koncepci považuji za vynikající. Nicméně, když jsem poprvé viděl Logic 8, který vyšel ještě před zveřejněním, jak bude vypadat Digital Performer 6, právě práce s Takey mě v něm vyloženě nadchly. Měly všechno přesně tak, jak jsem si představoval – jednoduché přechody mezi jednotlivými Takey, zobrazení Takeů nad sebou, atd. V tomto ohledu mě DP6 opravdu nezklamal a poskytl přesně to, co jsem chtěl.

MultiTakesf.jpg

MultiTakes – více vrstev v jedné stopě, mezi kterými lze libovolně přepínat a platí pro ně jedno stejné nastavení stopy

Pre-rendering virtuálních nástrojů

Když už jsem u těch “velkých témat”, pre-rendering virtuálních nástrojů je pro mne druhé velké téma, které v souvislosti s DP6 řeším. Bohužel ale na rozdíl od Takeů pro mne není toto téma tak jednoznačně pozitivní. Na funkci pre-renderingu virtuálních nástrojů jsem se opravdu těšil a sliboval jsem si od ní opravdu velké snížení zatížení procesoru a následně možnost načítání výrazně většího počtu virtuálních nástrojů. Mé očekávání ale asi bylo přehnané. Nejdříve jsem byl zklamán, že po záznamu dat do Instrument stopy musím chvilku čekat, než se provede pre-rendering. Nejsou to nijak dlouhé časy, ale zejména v okamžiku, kdy zastavím záznam proto, že vím, že stopu hned smažu, je pro mne čekání na pre-rendering naprosto zbytečné. Dalším zklamáním pro mne je fakt, že se mnohem častěji musejí načítat celé zvukové knihovny (samply), které používám. To samozřejmě není otázka okamžiku. Jakmile chci otevřít okno s virtuálním nástrojem a změnit nějaký parametr, knihovna se znovu celá načítá a to trvá. Navíc při vkládání nebo upravování parametrů noty v MIDI editoru se často nota neozve.

Poslední zklamání s touto funkcí zažívám v okamžiku, kdy není pre-rendering proveden bezchybně a ze stopy zní něco jiného, než co v ní opravdu je. Faktem ale na druhou stranu je, že toto se stává teprve až v případě, kdy mám načtených opravdu hodně virtuálních nástrojů. Výkonnější počítač by pochopitelně tyto problémy minimalizoval. Zjistil jsem, že pro optimální chod je dobré kombinovat virtuální nástroje s pre-renderingem a jiné přehrávané v reálném čase. Stejně přistupuji k této funkci i u virtuálních efektů. S tím, že nejlepší je buď celou stopu (tedy jak virtuální nástroje, tak virtuální efekty dané stopy) přehrávat v reálném čase nebo použít pre-rendering.

pre-renderingvif.jpg

Pre-rendering dat z virtuálního nástroje

Přímé vypálení CD

Přímé vypalování CD z projektu, stejným způsobem, jako se dělá export (Bounce To Disk), se opravdu hodí. Je pravda, že jsem s prvním CD trošku bojoval – je potřeba si dát pozor na to, že i 1. stopa CD musí mít v projektu svůj vlastní Marker, takže je první Marker hned na začátku projektu. Je ale pravdou, že vypalování CD je v Digital Performeru teprve v plenkách a ještě je co zlepšovat. Například naprosto postrádám možnost zápisu IRCS??? kódů, případně dalších textových informací.

cdburnf.jpg

Přímé vypalování na CD z Digital Performer 6

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: