DiskWarrior - ochránce disku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

DiskWarrior - ochránce disku

28. března 2002, 00.00 | Bohužel asi každého občas potkají problémy s diskem, které hrozí ztrátou dat. Jak takovýto problém co nejlépe vyřešit? Dobré jméno si vybojoval i program DiskWarrior

Každého dříve nebo později navštíví strašidlo počítačových uživatelů – ztráta dat. Nikdy nedokážete odhadnout, jakým způsobem a kdy dojde k poškození disku a ztrátě jeho obsahu, proto pochopitelně pečlivý uživatelé zálohují důležité informace pokud možno tak, aby je pád disku nemohl ohrozit. Ovšem i při zálohování je ztráta dat nepříjemná – proto se snažíme disk, pokud je poškozený pouze softwarově, obnovit a získat tak původní stav. Pochopitelně, některé problémy s disky jsou hardwarového rázu, například odejde elektronika disku, případně mechanické části – v tom případě vám samozřejmě žádný software nepomůže...

Na Maca existuje několik nástrojů pro opravu disků, v každém systému je Apple Disk Utility (známá „sanitka) a dále jsou dostupné nejrůznější komerční produkty. Sanitka bohužel dokáže zachránit pouze část problému, na komplikovanější je však krátká. Mimochodem, problémy se nejčastěji vyskytují po pádu systému, je tedy dobré nechat v Mac OS 9 zapnutou kontrolu disku, i když to uživatele zdržuje. Problémy jsou buď odstraněné, nebo se na ně alespoň přijde včas.

Nejznámější z kategorie komerčních programů jsou určitě Norton Utilities, které nabízejí hned několik nástrojů pro práci s disky (opravy, defragmentace, záchrana smazaných souborů a další), ovšem velmi dobré renomé si získal program DiskWarrior od společnost Alsoft, specializující se na nejrůznější diskové utility.

DiskWarrior je zatím jen pro Mac OS 9 a je určený pro opravu a optimalizaci diskových struktur. Každý disk má na sobě kromě souborů uložené také informace o daných souborech – nejčastěji se objeví problémy, pokud je poškozená tato informační část, protože systém poté netuší nic o souborech, které se na disku nacházejí. Narušený diskový strom poté nejčastěji vede k chybám, kdy nelze připojit disk k ploše a uživatel jen smutně hledí na hlášku, nabízející formátování, či podobnou veselou informaci (i blikající otazníček, kde že je systém, potěší). Pokud jsou tyto informace na disku v neoptimalizovaném stavu, tedy „rozházené“ všude po disku, zpomaluje to poněkud práci s počítačem, DiskWarrior proto nabízí i optimalizaci.

Pochopitelně je důležité se vůbec k disku nějak dostat, aby bylo možné nástroj spustit. Proto se hodí mít po ruce připravené systémové CD, obsahující i takovéto záchranné aplikace, po nastartování z CD lze snadno zahájit opravy. Další variantou je připojení poškozeného počítače k jinému – všechny Macy s FireWire mají možnost nastartování do takzvaného FireWire Target Disk modu, kdy se počítač jeví jako pevný disk na FireWire. Díky tomu ho lze připojit k jinému počítači, na kterém lze již snadno spustit potřebné nástroje. Do tohoto stavu se počítač dostane, pokud při startu držíte „T“ – na obrazovce se zobrazí velké logo FireWire. Pokud se nejedná o záchranu, ale pouze o optimalizaci, je potřeba mít na paměti, že nelze pracovat se startovacím diskem, resp. jeho partition, ze které byl počítač nabootován.

Obsluha samotného DiskWarrioru je velmi snadná – stačí spustit a vybrat disk, resp. diskový oddíl, který chceme optimalizovat, případně spravit. Objeví se informace, zda se možné s diskem pracovat, lze také nechat zobrazit stav struktury informací, nakolik je fragmentovaná. Po odklepnutí tlačítka „Rebuild“ začně DiskWarrior s opravami či optimalizací – z jeho hlediska je to však v podstatě jedno.

DiskWarrior totižto nepracuje přímo se stávající strukturou na disku (a tím se liší například od Norton Utilities), ale přímo ze souborů na disku (který celý projde a prohledá) vytváří novou strukturu. Tím odpadají problémy s opravami, na které narážejí například uživatelé Nortona – občas se stává, že označí problémy za odstraněné, ovšem při dalším průchodu jsou tu znova. Nic podobného se nemůže stát s DiskWarriorem, ten prostě stávající informace ignoruje (resp. je použije pro porovnání s novým stavem a zobrazí sumarizaci změn) a následně, pokud je uživatel spokojen, přepíše staré informace nově vygenerovanou strukturou disku. Po vytvoření nové struktury, ještě před jejím zápisem na disk, je možné ji nechat zobrazit tak jako normální disk a prohlédnout, zda je vše v pořádku a teprve po této kontrole zapsat změny na disk.

DiskWarrior si tak snadno poradí s nabořenou strukturou informací o souborech i tam, kde Norton pouze bezmocně opravuje stále tutéž chybu – jiný přístup je v tomto případě pravděpodobně efektivnější, resp. uživatelé označují DiskWarrior za spolehlivější. Průkazná data v tomto směru je těžké získat, z vlastní zkušenosti však mohu říct, ze DiskWarrior zatím neselhal, zatímco Norton již v minulosti ano.

DiskWarrior instaluje doplňek, který kontroluje informace zapisované do diskové struktury a také je kontroluje při čtení a upozorní ihned na problémy. Chrání též souborové informace na disku takovým způsobem, aby je neohrozil ani pád počítače nebo výpadek proudu.

Spolu s DiskWarriorem se dodává i PlusOptimizer, nástroj pro defragmentaci disku (odpovídá SpeedDisku z Norton Utilities), takže uživatel získává dva pravděpodobně nejpoužívanější typy nástrojů z kategorie diskových utilit.

DiskWarrior je zatím pouze pro Mac OS 9, ovšem lze ho pochopitelně použít i na disky pro Mac OS X, pokud jsou ve formátu HFS+.

Pokud to tedy myslíte s ochranou svých dat vážně, pouvažujte o DiskWar rioru, v praxi se rozhodně osvědčuje. Pochopitelně, tak jako vždy je dobré mít po ruce maximum dostupných prostředků, tedy například i Norton Utilities, které lze použít například alespoň na pokus o záchranu dat z disku, pokud nepůjde obnovit. Cena DiskWarrioru je kolem 3000 Kč. – což je v porovnání s možnou újmou při ztrátě dat určitě cena zanedbatelná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: