Dubnové softwarové perličky - Apeiron X, Clix, Temperature Monitor a další - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Dubnové softwarové perličky - Apeiron X, Clix, Temperature Monitor a další

5. dubna 2005, 00.00 | Programů, které by neměly uniknout vaší pozornosti, je pěkná řádka, a proto se dnes podíváme na pár aplikací, které by se vám mohly hodit. Počítačoví hráči by si neměli nechat ujít starou dobrou klasiku Apeiron X, a pokud hraní her nepatří mezi vaše oblíbené činnosti, můžete zkusit prográmek Clix, Jiggler nebo Temperature Monitor.

Programů, které by neměly uniknout vaší pozornosti, je pěkná řádka, a proto se dnes podíváme na pár aplikací, které by se vám mohly hodit. Počítačoví hráči by si neměli nechat ujít starou dobrou klasiku Apeiron X, a pokud hraní her nepatří mezi vaše oblíbené činnosti, můžete zkusit prográmek Clix, Jiggler nebo Temperature Monitor.

Apeiron X
shareware - 15 USD / 5 USD

Kdo pamatuje počítače Apple ještě s duhovým logem, s klávesnicí připojenou přes ADB konektor a s monitorem s omezenou barevnou hloubkou, určitě si pamatuje i Apeiron. Stará klasika, kterou se rozhodli programátoři z Ambrosie znovu vzkřísit a vydali ji pro Mac OS X. Za 15 USD (nebo 5USD, pokud jste hru koupili již před 10 lety) se můžete ponořit do vzpomínek a připomenout si čas a slávu Systému 7. Pokud jste se k Macům dostali až po návratu Steva Jobse do společnosti Apple, znáte jen Mac OS X a slovo Classic vám nic neříká, tak vězte, že Apeiron je stará dobrá akční střílečka, kdy je vaším úkolem rozstřílet (jak jinak) housenku dříve, než vás (v podobě krystalu) dostihne a zničí. Nejedná se o žádnou duchaplnou a myšlenkově hlubokou hru, ale poctivou akci, která má za úkol jediné - odtrhnout vás od reality a změnit vás ve střílející krystal, jež musí stůj co stůj rozstřílet nebohou housenku. Přiznávám, popis zní dost šíleně a možná právě proto byste měli Apeiron otestovat, moc času vám nezabere. Chtěl jsem napsat, že první hra vám moc času nezabere, problém bude v tom, že se jedná o návykovou záležitost a odtrhnout se od hraní může být po čase hodně náročné, takže pozor! Zvláště v práci byste mohli mít problémy a rozhodně pak neházejte vinu na redakci MujMaca, že vám hru doporučila!

Teď už nezbývá než doufat, že stejný osud jako Apeiron postihne i Barrack, který mě osobně, společně s trilogií Marathon, bavil úplně nejvíc a nezapomenutelný čas strávený u staré Performy 630 hraním těchto her se dal počítat na desítky hodin.

Clix
freeware

CLIX (‘command line interface for OS X’) je Cocoa aplikace, která přijde vhod každému, kdo musí jednou za čas startovat Terminal a pracovat s Unixovými příkazy. Těm zkušenějším pomůže v tom, že si nebudou muset příkazy pamatovat a těm nezkušeným naopak v tom, že jim sílu Unixu v Mac OS X přiblíží.

CLIX je program, který má v sobě databázi příkazů (přes 400), které můžete spouštět, aniž byste museli ručně psát nějaký kus kódu do Terminalu - stačí vybrat příkaz a spustit. Výhodou je, že si vlastní příkazy můžete přidávat nebo editovat. Po stažení stačí spustit soubor '_default.clix', který nahraje do databáze všechny příkazy a potom poklepat přímo na CLIX a vybírat z nabídky. V té naleznete příkazy na smazání cache, prohlížení logů, editaci cron skriptů, kontrolu virtuální paměti a na řadu dalších užitečných operací. CLIX je určitě zajímavá aplikace, jež by mohla přijít vhod hlavně občasným uživatelům Terminalu - ti si do databáze uloží příkazy, které používají a které pravděpodobně mají napsané někde v poznámkách či textovém dokumentu a vždy je před provedením kopírují do Terminalu.

Jiggler
freeware

Jiggler je malá utilitka, která umí jediné - nedovolí vašemu počítači usnout. Může se vám stát, že máte standardně nastaveno uspání počítače po půl hodině nečinnosti a jednou za čas potřebujete nechat běžet nějakou aplikaci nebo proces déle (nebo jej pustit později) a nechcete, aby si váš Mac zdříml uprostřed několika hodinového výpočtu. Buď můžete pravidelně měnit nastavení systémových předvoleb, nebo spustíte Jiggler. Ten jednou za čas myší pohne a počítač neusne, ani se nespustí spořič obrazovky. Původně byla tato utilitka vytvořena kvůli chybě ve Final Cutu 4.0, kde docházelo k problémům s renderováním, pokud myš byla dlouho v nečinnosti.

Seasonality
25 USD

Pokud plánujete cestu do USA, určitě si před odletem stáhněte prográmek Seasonality, ať víte, s čím můžete počítat. Mám na mysli s jakým počasím můžete počítat a podle toho nakoupit gardérobu, eventuelně další pomůcky, jako jsou sněžné řetězy nebo plovací vesty. Počasí si s námi v posledních letech zvláštně zahrává a mít aktuální předpověď v počítači přijde vhod, zvláště když se pohybuje po rozlehlé zemi jako je USA. Seasonality je nejenom aplikace na předpověď počasí, ale nabízí i radarové snímky, detailní informace o teplotě (hodinové průměry), rychlosti větru, čas západu a východu slunce a především výhled na dalších 7 dnů. Jestliže do USA cestu neplánujete, můžete si Seasonality nainstalovat a průběžně kontrolovat, jaké mají počasí v Palo Altu zaměstnanci společnosti Apple.

Zrovna dnes by mělo být v Silicon Valley slunečno s teplotami dosahujících 17 stupňů Celsia. To by se mohlo Stevovi dobře pracovat. A pravděpodobně nejenom jemu.

Temperature Monitor 2.5 / Hardware Monitor
freeware / shareware 7 EUR

Máte rádi jednoduchost Mac OS X a vzhled počítačů Apple a přesto vám občas chybí možnost mít trochu více informací o tom, co se uvnitř počítače děje? Chybí vám BIOS, stovky ovladačů a registry? Jestliže odpověď na tyto otázky je kladná, pak asi sedíte u špatného operačního systému, ale pokud vám bude stačit vědět alespoň teplotu vašeho procesoru a mít ji neustále pod kontrolou, mám pro vás řešení. Temperature Monitor je prográmek, který dokáže získat data ze senzorů uvnitř vašeho Maca a interpretovat je - čili v grafu znázornit aktuální teplotu procesoru a dalších komponent. Ideální pro všechny kutily a milovníky čísel a složitých grafů.

V případě, že vám informace o teplotě nestačí, máte možnost investovat 7 EUR do programu Hardware Monitor, který ze senzorů získává informace nejenom o teplotě, ale třeba i o napětí, odporu, otáčkách větráků a podobně. Nutno dodat, že v tomto směru je každý Mac jiný a na různých konfiguracích dostanete jiné rozpětí informací, neboť množství instalovaných senzorů se liší a společnost Apple je začala ve větší míře používat až v roce 2002, takže u starších počítačů s těmito programy moc nepochodíte.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: