Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Dva z jednoho těsta: Safari 1.2 a OmniWeb 5
3. února 2004, 00.00 | Včera se objevily dvě novinky na poli prohlížečů pro Mac OS X - nová verze Safari 1.2 a slibovaná betaverze OmniWebu, postavená na jádru Safari. Co nám novinky přinesly nového?
Včera se objevily dvě novinky na poli prohlížečů pro Mac OS X - nová verze Safari 1.2 a slibovaná betaverze OmniWebu, postavená na jádru Safari. Co nám novinky přinesly nového?Safari 1.2
O tom, že nová verze je "za rohem" se začalo šuškat teprve o víkendu a hned v pondělí ji máme v Software Update - což je příjemné překvapení. Safari 1.2 můžete nahrát buď přes Software Update, nebo i ručně z webu Apple - tato verze je určená pouze pro Mac OS X 10.3 Panther, pokud používáte Jaguara, nezbývá, než použít verzi 1.0.
Aktuální verze má pracovní označení v125 a obsahuje řadu novinek - jak v samotné aplikaci, tak v jádru, které se stará o vykreslování stránek. Prohlížeč nyní podporuje osobní bezpečnostní certifikáty pro zabezpečený přístup k některým stránkám, lépe podporuje Javu, prostřednictvím současné uvedeného updatu Java 1.4.2, nabízí možnost plného ovládání z klávesnice (tedy i přechodu mezi jednotlivými odkazy) pomocí stisku tabulátoru, případně zkratky alt-tabulátor (možno nastavit v předvolbách), nový správce downloadů je příjemně vylepšený, kromě lepšího ovládání nabízí například "resume" při stahování, kdy není nutné znovu stahovat celý soubor v případě přerušení (například pádu vytáčeného spojení).
V předvolbách najdeme další možnosti - například nastavení minimální velikosti písma či volbu pro otevření linku z externí aplikace (iChat, Mail, NetNewsWire) do záložky stávajícího okna, nikoliv do okna nového. Rychlejší se zdá být práce se záložkami, program by měl být také stabilnější a výrazně rychlejší. Bohužel oblíbeným testem eBanky prohlížeč ani tentokrát neprošel - stále nefungují žádné výpisy.
Mimochodem, Apple tak jako v předchozích verzích veškeré novinky v zobrazovacím jádru KHTML "odevzdá" do open source verze, ze které vychází - takže i majitelé Konqueroru by měli časem mít o něco lepší prohlížeč.
Tento upgrade je podle všeho poměrně povedený a rozhodně bude pro majitele Safari na Pantheru užitečný, pravděpodobné překoná i ty, kteří zatím na Safari nepřešli. Pokud máte nějaké postřehy a poznámky, napište do diskuse.
OmniWeb 5
Firma OmniGroup se svým prohlížečem OmniWeb začínala už kdysi dávno na Nextu, poté to byl první prohlížeč pro Mac OS X, ještě v dobách vývoje. I přes řadu zajímavých funkcí se však prohlížeč prosazoval obtížně, neboť byl relativně pomalý a obsahoval proprietární vykreslovací jádro, které mělo řadu chyb. Proto, když se loni objevilo Safari, firma odhodila myšlenku na vývoj vlastního jádra a oznámila použití WebCore a JavaScriptCore, tedy základů Safari, které jsou Open Source a které jsou k tomu k dispozici přímo v systému pro použití ve vlastních aplikacích.
Nyní se objevila betaverze 5.0, která obsahuje řado novinek a fukcí, kterými například Safari nedisponuje. Uvidíme, zda tyto funkce zaujmou uživatele natolik, aby ospravedlnily investice do licene za OmniWeb - ten zůstává jako jeden z mála prohlížečů i nadále placený.
Betaverze OmniWebu je zatím postavená na upraveném základu WebCore v 85 (Safari 1.0), časem, po uvedení finální verze, by se měla objevit verze, která bude používat stejné základy jako aktuální Safari.
Výraznou novinkou je použití záložek (tabs), ovšem zásadně jiným způsobem, než většina prohlížečů - objevují se po straně, jako náhledy na jednotlivé stránky. OmniWeb 5 umožňuje také použití woskspaces (pracovních prostředí) kdy lze snadno uložit určitý stav prohlížeče - okna, stránky, zmenšená okna, správce downloadů a podobně - a později se k němu vrátit. Takovýchto nastavení lze vytvořit řadu a přepínat mezi nimi pro různé úlohy (jinak například budete mít nastavená okna při běžném prohlížení, jinak při prohledávání webu a vypisování údajů). Zlepšené byly všechny další oblasti použití OmniWebu, který nabízí mnoho různých předvoleb a možností, jak prohlížeč upravit k obrazu svému, včetně zabudovaného filtrování reklamy, sofistikovného editoru zdrojového kódu (upravíte stránku staženou z webu a změny hned zobrazíte) a další. Změn je velmi mnoho a OmniGroup zlepšovalo a optimalizovalo opravdu kde co. Pokud máte zájem, vyzkoušejte OmniWeb, betaverze bude funkční do března, plná verze se očekává v dubnu.