Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
E-booky v Mac OS X - eBook Studio a Gemini
14. srpna 2006, 00.00 | Abych nebyl spojován s protěžováním jediného řešení pro publikování e-booků v Mac OS X (i když řešení z minulého článku protěžuji), vybral jsem pro čtenáře mujmac.cz další dvě možnosti, kterak k e-booku přijít.
eBook Studio a eReader
Většina z vás, kteří jste se již setkali s e-bookem, má zkušenosti s publikacemi formátu .pdb. Jedná se o formát, který je prapůvodně určen pro zařízení pracující pod PalmOS, PocketPC a Symbianem. Nyní ponechme stranou, že existují prohlížeče pro Mac, Windows i Unix a věnujme se tomu, co nám přináší (nebo bere) s ohledem na kompatibilitu s přenosnými zařízeními typu Palm. Abych toto řešení hned nehanobil, začnu nejdříve s kladnými vlastnostmi. Publikací pro eReader (dříve PalmReader) je obrovské množství. Jen na serveru eReader.com je jich několik tisíc. Další tisíce (vč. publikací v češtině) lze během chvilky nalézt Googlem.
Druhou kladnou vlastností je velmi malý objem stahovaných dat, což činí tento formát přitažlivým i pro majitele vytáčeného připojení. V prohlížené publikaci můžeme rovněž vyhledávat slova či textové řetězce, pracovat se záložkami (přidávat, mazat) a opatřit dokument poznámkami. Navigace v dokumentu je vcelku snadná a přehledná a nabízí stránkování po stránkách, kapitolách nebo přechod na první či poslední stranu. Pro pohodlné čtení publikace bez toho, abychom se dotkli klávesnice či myši, slouží funkce AutoScroll, u které si můžeme nastavit rychlost a "jemnost" scrollování. Celkem příjemné je rovněž uživatelské rozhraní eReaderu a je snadné se v něm orientovat.
Prostředí eReaderu. Popis jednotlivých ovládacích prvků naleznete ve velkém obrázku po kliknutí
Nyní se zaměřme na nevýhody tohoto řešení. Pro mě osobně je největším omezením právě nutnost kompatibility s různými handheldy a chytrými mobily. Omezení, která z toho plynou, jsou značná. Hned na úvod zapomeňte na nějaké vlastní složitější formátování textu a používání různých fontů. K dispozici máte tři velikosti textu, tučné písmo, kurzívu, odtržení a přeškrtnutí. textu. Pro úplnost ještě dodejme, že lze ještě text zarovnat vlevo, vpravo a na střed, popř. pracovat s odsazením textu (odstavce, řádku).
Další nevýhodou je pak rozlišení grafiky, která je limitována několika faktory. Předně lze použít pouze formát PNGs barevnou hloubkou 8 bitů. Dalšími omezeními jsou rozměry (148 pixelů na výšku a 158 pixelů na šířku) a rovněž velikost souboru, která nesmí přesáhnout 65505 bytů. A nakonec interaktivita. Vlastnost, které si u FlipBooků cením nejvíce, téměř chybí. Do publikace je možné vkládat pouze interní odkazy v rámci publikace. Externí linky, audio nebo video klipy, stejně jako Flash animace jsou vyloučeny.
Prohlížeč eReader existuje ve dvou verzích. Můžete jej získat zdarma, nebo si připlatit $9,95 za verzi Pro. Rozdíly mezi jednotlivými verzemi jsou značné a free verze je v podstatě použitelná jen s velkým sebezapřením. Více se o nich můžete dozvědět na stránkách eReader.com, kde si rovněž můžete stáhnout ukázkové publikace zdarma.
K tvorbě ebooků můžete využít aplikaci eBook Studio ($29,95), jejíž demo si můžete stáhnout zde. Ovládání je celkem triviální a jednoduché, takže vytvoření publikace není problém ani pro začátečníka. Kromě již zmíněných formátovacích funkcí jsou k dispozici rovněž další funkce, např. zalomení strany, vložení obrázku nebo vodorovné čáry.
Pracovní okno aplikace eBook Studio
Pokud toužíte po komerčním úspěchu, můžete svá díla distribuovat i komerčně po zakoupení příslušné licence. Bližší informace o cenách a způsobech distribuce si můžete přečíst na příslušné stránce. Nicméně v žádném případě neočekávejte řešení, které zabrání zneužívání části díla (otisky obrazovky, nepovolený tisk či kopírování, omezení počtu počítačů) jako v případě FlipBook-ů.
Gemini
Další možností jak dostat svá díla na web je aplikace Gemini ($159,-). Na rozdíl od eBook Studia je zdrojovým formátem pro publikace PDF. To dává tvůrci do jisté míry značnou svobodu tvorby. Proč pouze do jisté míry pochopíte vzápětí. Výsledným formátem totiž může být jedna z následujících možností - HTML, holý text, Open E-Book, Palm Doc nebo RTF. To vylučuje použití jakýchkoliv průhledností, stínů a podobných "oblíbených" efektů v dokumentu. Na druhou stranu jsou exportní možnosti poměrně široké a to včetně převodů grafiky (typ souboru, rozlišení, velikost, barevný mód atd.), hyperlinkových odkazů a dalších prvků, použitých v dokumentu.
Export PDF z aplikace Gemini
Jak je zřejmé z výčtu exportních možností, k prohlížení výsledného dokumentu není nutný žádný zvláštní software a to velmi zjednodušuje šíření takových publikací. Bohužel, dokument vyexportovaný do .RTF není možné otevřít v systémovém TextEditu a je nutné použít jiný textový editor. Proč tomu tak je, nevědí ani tvůrci programu. Velkou výhodou aplikace Gemini je možnost dávkového zpracování PDF souborů. To velmi urychluje práci při konverzi většího množství dokumentů. Stačí nastavit exportní parametry, zvolit složku s PDF soubory (nebo jednotlivé dokumenty) a počkat si na výsledek. Pokud chcete výsledek své práce využít i komerčně, připravte se na to, že to bude pouze na vás. Musíte si sami vyřešit distribuci, předplatné a další otázky související s komerčním provozem.
Výsledek exportu PDF souboru do HTML 4 s CSS
Tato aplikace je velmi užitečná zejména pro produkci různých manuálů, informačních brožur a dalších, spíše technických, publikací. Na ukázku jsem použil demo aplikace. Omluvte proto částečnou nečitelnost dokumentu - je to dáno omezeními demo verze.
Na co se můžete těšit příště?
Podíváme se ještě na řešení firmy Night Kitchen TK3 Author a na řešení, které není pouze o e-boocích - BookAssembler společnosti Softmagic Inc.