E-Booky v MacOS X - TK3 Author a BookAssembler - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

E-Booky v MacOS X - TK3 Author a BookAssembler

1. září 2006, 00.00 | V dnešním článku zakončím miniseriál na téma e-booky v MacOS X zhodnocením dvou poměrně rozdílných produktů - TK3 Author a BookAssembler. Zatímco první jmenovaný software je primárně určeny k produkci e-booků, v případě BookAssembleru je jeho využití šiřší.

TK3 Author a TK3 Reader

Společnost Night Kitchen rozhodně není na poli e-booků žádným nováčkem. Svědčí o tom i poměrně propracovaný authoringový software TK3 Author ($149 v případě zakoupení aplikace, $59 za "pronájem" na jeden rok). Práce v aplikaci je poměrně intuitivní a přehledná. K dispozici máme několik témat grafického rozhraní budoucí publikace, ze kterých si můžeme zvolit to, které nejlépe vyhovuje jejímu zaměření.

Různé šablony uživatelského rozhraní

TK3 Author podporuje řadu vstupních formátů - z textových to je RTF a HTML, použít můžeme rovněž obrázky ve formátech JPEG, GIF, PICT a BMP. V neposlední řadě můžeme náš e-book obohatit o multimediální soubory ve formátech WAV, AIFF, QuickTime, AVI a MIDI. Tato poměrně široká paleta podporovaných formátů ve spojení s vhodně zvolenou podobou uživatelského rozhraní nám umožňuje vytvořit poměrně atraktivní publikaci. Navíc vkládání veškerých elementů je snadno proveditelné metodou Drag&Drop. Při vkládání textových dokumentů se navíc můžeme rozhodnout zda ponecháme původní formátování či zda bude na text aplikováno formátovaní nastavené pro daný oddíl knihy. Na rozdíl od aplikací eBook Studio a Gemini, zmiňovaných v předchozím článku jsou formátovací schopnosti poměrně široké a dovolují nám text poměrně komfortně zformátovat.

Formátovací možnosti aplikace TK3 Author jsou poměrně obsáhlé

Jak jsem již zmiňoval, vkládání veškerých elementů knihy se provádí metodou Drag&Drop. V případě obrázků je potom aplikováno automatické obtékání textu okolo obrázku, přičemž samozřejmě můžeme velikost obrázku v publikaci upravovat podle našich potřeb. Stejná pravidla jako při vkládání obrázků pak samozřejmě platí i pro vkládání podporovaných video souborů, kterými můžeme naší publikaci příjemně oživit a dodat jí na přitažlivosti.

Aplikace obtékání textu okolo video souboru

Velmi příjemnou vlastností aplikace TK3 Author je i možnost vkládání hyperlinkových odkazů. Podle mého názoru eBook, který nemá možnost využívání hyperlinkových odkazů je zcela zbytečný a jeho autor zbytečně ztrácí čas s něčím, co nepřináší čtenáři zásadní rozdíl ve využití tištěné a elektronické knihy. Odkazy v aplikaci TK3 Author můžeme vytvářet z textu, vložené grafiky či s použitím ikon umístěných po stranách publikace.

Práce s hyperlinkovými odkazy je velmi jednoduchá

Navíc odkazy nemusí být být pouze na webové stránky, ale mohou nás navést k externím aplikacím nebo souborů, které mohou být umístěny buď v počítači čtenáře nebo na vzdáleném serveru. Mohu uvést příklad z webových stránek společnosti Night Kitchen, kde se uvádí možnost napojení např. na živá data v Excelových tabulkách nebo simulace chemické reakce v Macromedia Directoru. Samozřejmě můžeme takovou publikaci použít třeba i jako katalog s přímými odkazy do online prodejního systému. Pomocí aplikace TK3 Author můžeme rovněž vkládat do textu jednoduché jednoprvkové poznámky, které mohou být tvořeny textem, grafikou nebo multimediálními soubory.

Vkládání poznámek v TK3 Author

Tímto ovšem možnost tvoření poznámek nekončí, neboť můžeme vytvářet i složitější poznámky, které tvoří např. několik stran textu, obrázky a video nebo audio soubory. Ovšem v případě, že chceme publikace vytvořené v aplikaci TK3 Author publikovat komerčně, narážíme na stále stejné problémy s ochranou autorských práv. Publikaci není možné jakýmkoliv způsobem ochránit před neoprávněným používáním a chybí zde i možnost časové expirace. To, že ve většině řešeních, která ve svých článcích zmiňuji, tato ochrana chybí nebo je nedostatečná, mě neustále přesvědčuje o výhodách publikací ve formátu FlipBook, ko kterých jsem psal v první části tohoto miniseriálu. K prohlížení publikací vytvořených v aplikaci TK3 Author budeme potřebovat prohlížeč TK3 Reader, který je k dispozici zdarma. TK3 Reader je aplikace velmi nenáročná na počítačovou gramotnost a tím pádem je velmi jednoduchá. Kromě samotného prohlížení publikace můžeme přidávat a editovat vlastní poznámky, využívat poměrně komfortní volby pro tisk (kapitola, poznámky, označený text...) nebo vyhledávání v publikace podle klíčových slov. Rovněž umožňuje práci s historií a některé další vcelku užitečné funkce.

Katalog hudebních CD s ukázkami a odkazy do online obchodu

BookAssembler

Aplikace BookAssembler společnosti SoftMagic, Inc. není přímo aplikací pro tvorbu e-booků. Její hlavní zaměření je poměrně všestranné a zahrnuje vše od řízení produkčního workflow, real-timového sledování produkce přes vyřazování až po online publikace. Avšak právě proto, že tato aplikace poněkud překračuje zaměření miniseriálu, budu se jí věnovat pouze okrajově. Jako zdrojových souborů se používá tiskových PDF, takže kreativní možnosti při přípravě publikace jsou v podstatě neomezené. V hlavním okně aplikace je k dispozici vyřazovací zrcadlo, ve kterém si můžeme vytvářet kapitoly či oddíly budoucí publikace a importovat do něj PDF soubory z různých zdrojů. Aplikace automaticky vytváří obsah, což je funkce vcelku příjemná a ušetří spoustu práce. Samozřejmostí je práce s hyperlinkovými odkazy. Tyto mohou samozřejmě vést k externím zdrojům nebo mohou být i interního charakteru a odkazovat na různé pasáže v publikaci. Do připravované knihy můžeme rovněž integrovat odkazy na multimediální soubory a publikaci tak oživit.

Hlavní okno aplikace BookAsssembler

V případě, že se rozhodneme pomocí aplikace BookAssembler vytvořít e-book, máme k dispozici několik různých nastavení webového rozhraní. Tím se vlastně dostávám k výstupnímu formátu v případě e-booků. Jsou to PDF soubory, které jsou spravovány jakousi jednoduchou webovou aplikací, která volá požadované PDF soubory. Toto pojetí se filozofií nejvíce přibližuje FlipBook-ům, kde úlohu pomyslného kontejneru obstarává dokument na bázi XML. Distribuční řešení je pak opět zcela na uživateli a ze strany společnosti SoftMagic, Inc. nejsou nabízeny žádné distribuční modely. To ovšem předpokládá další výdaje do vývoje distribučního modelu a přispívá tak k poměrně obtížnému komerčnímu nasazení. Tímto tedy zakončuji miniseriál na téma e-booků v MacOS X. Samozřejmě ve světě existují i další řešení, ale ta buď nejsou v MacOS X podporována (neexistuje prohlížeč) nebo jsou velmi podobná řešením, která byla v článcích zmíněna. Doufám, že jste si s pomocí tohoto miniseriálu udělali jistou představu jakým způsobem lze e-booky v MacOS X produkovat, popř. prohlížet. A také, samozřejmě, které řešení nejvíce ochrání vaše autorská práva.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: