Emulace nebo legrace? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Emulace nebo legrace?

emulatormac

13. července 2001, 00.00 | Dočkáme se emulace PowerPC na běžném PC? A má na ni někdo vůbec čekat?

Původně jsem měl v úmyslu ke článku o emulaci 68k procesoru přičinit jen pár poznámek do diskuse; po několika „updatech“ se objem mých pár poznámek rozrostl natolik, že jej předkládám ve formě samostatné reakce.

Předně musím prohlásit, že nemám vůbec nic proti emulacím jako takovým. Klobouk dolů před hrdiny, kteří nám i dnes, bez ohledu na vynaložený čas, zpřístupňují svět počítačů Atari nebo ZX Spectrum, na nichž jsme strávili hodiny a hodiny u klenotů, jako byla Highway.

Stejně tak jsou emulace nepostradatelnou pomůckou vývojářských týmů – jen namátkou, kdysi dávno se emulovaly jednočipové mikropočítače, dnes třeba emulujeme Palm OS.

Popsaný software SoftMac ale patří, podle mého názoru, do kategorie hraček, a tomu, kdo si dokáže zachovat odstup, mohou prohlášení jeho tvůrců, citovaná v článku, připadat přinejmenším nadnesená.

Aplikace? Aplikace!

Svým způsobem celkem majitele Wintelů chápu. Vida, tolik se s tím Macem nadělalo, a přitom si ho můžu nechat běžet i na svém PC, a ještě vlastně 50x rychleji, než v originále. No to je něco, teď ještě přidají pár instrukcí z PowerPC a jestli mi to poběží stejně rychle, to bude dělo!

Zajímalo by mně potom, s jakým oslavným křikem by dotyčný majitel 700MHz PC přivítal možnost emulace 50x rychlejšího procesoru 8086. Možná by se těšil, jak mu rychle pošlape oblíbená aplikace SideKick, nebo AutoCad 2.0 (či jaká verze na těchto procesorech běhala).

Trošku jsem přiložil pod kotel, ale jen proto, aby byla lépe vidět absurdita celého nápadu. Samozřejmě, že bych si ani letmo nedovolil procesor 68040 srovnávat s 8086, a ani si nemyslím, že 68k stroje patří do starého železa. Majitele starších Maců si taky zkusím hned usmířit tipem - znáte stránku LowEnd Mac?

Ale opravdový praktický smysl emulace 68k na PC mi skutečně uniká. Nepřesvědčí mě ani v diskusi uvedený příklad FontLabu, který je, stejně jako řada dalších nástrojů téže firmy, samozřejmě k dispozici pod oběma platformami a pro převod fontů tak není třeba žádných emulací. A podobně jsou na tom snad všechny významnější aplikace – existují ve verzích pro oba systémy a formáty jejich souborů jsou obvykle přenositelné.

Tam, kde to pravda není, nastupuje další námitka. Určitě existují aplikace, které jsou k dispozici jen na Macu. Kolik z těch významných (jistě, co to znamená, významná aplikace...) je ale dnes ještě k dispozici ve verzi pro procesory 68k (aniž by ale byly dostupné pod Windows, takže o Quarku mi nic nepište)?

Vždy, když na tomto místě o nějakém software píši, tak existenci 68k verze zvlášť vyzdvihuji, protože jde už o celkem menšinový, výjimečný projev zájmu o majitele starších Maců (poznámka pro nováčky, aplikace mohou existovat buď ve dvou verzích, nebo ve verzi s kódem pro oba typy procesorů, tzv. FAT, Fat Binary). Ve velké většině případů se ale ve specifikaci dočtete, že je požadován procesor PowerPC – to je větší problém našeho emulátoru, než relativně nízká verze podporovaného operačního systému.

Jednoduše k Macu
Bohužel ne. Trochu stranou všech uvedených diskusí zůstal fakt, že k provozu emulátoru potřebuje uživatel kopii ROM. A světe div se, kdo se podívá na serveru do podrobného manuálu k instalaci, dozví se, jak si ROM přes disketu přenést z Maca jako image na PC, ovšem, pokud má vše zůstat legální, tak přirozeně jen z Maca, kterého již vlastní!! Nemáte 68k Maca? No to byste ale měli mít, když už si ho chcete emulovat na PC:))))

Firma samozřejmě nabízí řešení, svůj obchod. Můžete si pořídit ISA kartu za 150 USD a k ní Macovskou ROMku za dalších 120 USD. Emulátor k tomu pořídíte za dalších 150 až 200 USD (podle sestavy) – o verzích zdarma se na serveru firmy nemluví (nebo jsem to nenašel), jen o trial verzích a o tom, že po uvedení emulátoru pro Windows XP budou stávající produkty staženy z prodeje.

Suma sumárum, nekupte to za ty peníze. Že byste za 420 USD pořídili staršího iMaca?

Mac OS X a ti další
A jen malou poznámku úplně na konec. Jak správně napsal pan Jarkovský (a dost se divím, že to musel napsat až on), Mac OS X je samozřejmě možné přeložit i na jiné platformy. Moje oblíbené „zprávy ze záhrobí“ říkají, že přímo v Apple byl již Mac OS X portován na tři další platformy (neříkají už bohužel jaké) – i asi jako předběžné krytí si zad pro případ nutnosti poohlédnout se jinde, než po PowerPC G3 a výše.

Intelovské procesory ale mezi těmito platformami prý nejsou, a to ze dvou hlavních důvodů.

Prvním je, říkají zdroje a ne já, celkově nevyhovující zastaralá struktura těchto CISC procesorů.

Druhý důvod naprosto přesně trefil Lukáš – doslovně řečeno, kanibalizace vlastní hardwarové platformy. A spolu s tím samozřejmě šílená představa, zajistit podporu všech těch základních desek, chipsetů, a kdo ví, čeho všeho ještě.

Je celkem komické, že po více, než sedmi letech existence PowerPC procesorů v Macech, se nějaký programátor dokáže pochlubit tím, že prodává emulátor původních, dnes dvě generace starých (a tenkrát ještě CISC) procesorů (68k – PowerPC – G3/G4 PowerPC), a nebere to jako záležitost pro nadšence a experimentátory.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: