Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Evernote: poznámky vždy a všude
29. ledna 2009, 00.00 | Poslední dobou se pro Mac OS X objevují velmi zajímavá řešení spojená s webovými službami. Nejvíce známou službou je pochopitelně .Mac/MobileMe, poskytovaná za úplatu přímo firmou Apple. Ale mnoho dalších služeb je obyčejně zdarma, i když občas s nějakými omezeními. Jednou z těch nejzajímavějších je Evernote, fungující nejen v Mac OS X a Windows či na Webu, ale též i v iPhonu.
Evernote
ke stažení
freeware
free nebo placený účet webové služby
Základním principem této služby je tvorba a sdílení "poznámek" (což jsou různé druhy dokumentů) mezi různými platformami. Jelikož je k dispozici webová aplikace, je možné přistupovat ke svému účtu přes internet odkudkoli. Síla této služby je pak zvýšena existencí aplikací pro iPhone, Mac OS X, Windows i Windows Mobile. Evernote umožňuje velmi pohodlnou práci s již vytvořenými poznámkami, jejich správu, vkládání dalších dokumentů či tvorbu nových. Také je k dispozici synchronizaci s serverem.
K provozování Evernote je zapotřebí pouze aplikace pro příslušnou platformu (nebo lze využít webovou aplikaci), připojení k internetu a vytvoření free účtu (případně rozšířeného placeného účtu - viz dále). Samotná aplikace na webu, v OS X i iPhone je komfortní, přehledná a snadno ovladatelná. Verze pro Windows jsem nezkoušel.
Možnosti Evernote se různí dle platformy, na které běží.
Evernote na iPhone
Možnosti Evernote na telefonu iPhone jsou omezené, ovšem pro většinu uživatelů dostatečné. Pořídit lze čtvero druhů poznámek:
- Text Note - textová poznámka (obsahuje název, složku "notebooks", kolonku pro zadání tagů a prostor pro samotnou poznámku)
- Snapshot Note - fotografie pořízená telefonem iPhone (obsahuje název, složku "notebooks", tagy a textovou poznámku)
- Saved Photo Note - fotografie, screenshot či jiný obrazový soubor v adresáři Photos (označení stejné jako u Snapshot Note)
- Voice Note - audio poznámka (taktéž lze doplnit stejnými informacemi jako Snapshot Note)
Poznámky lze v iPhone jednoduše spravovat, vytvořit si lze list oblíbených. V nastavení Account lze také sledovat velikost obsazeného místa v telefonu a velikost přenesených dat v rámci jednoho aktuálního měsíce, je zde možnostt vypnout/zapnout synchronizaci Evernote i bez WiFi.
Bohužel fotografie pořízené v aplikaci Evernote se přímo neukládají do iPhone, ovšem po provedení synchronizace se objeví v seznamu poznámek, odkud je lze odeslat e-mailem. Také je možné odesílat fotografie, přijatá PDF či audio. S PDF jsem měl problémy a nepodařilo se mi jej v přijatém e-mailu otevřít, s ostatními soubory jsem problém neměl.
Evernote na Macu
Při použití aplikace na Macintoshi jsou možnosti samozřejmě větší. První výhodou je možnost poznámky lépe spravovat a prohledávat je. Třídit je lze dle tagů či atributů, jako je datum vytvoření či datum změny. Také lze snadno spravovat více složek, tzv. "notebooks", a tím i rozdělit lépe poznámky, či zjednodušit si oddělené sdílení poznámek s ostatními.
Fotoaparát na iPhone zde nahrazuje kamera iSight. Pokud však chcete více možností při pořizování snímků, je lepší sáhnout například po PhotoBooth, který je přímo v systému.
Další výhodou tvorby poznámek na Macovi je možnost formátování textu. Zde jsou k dispozici nástroje podobně jako například v systémovém textovém editoru TextEdit. Vytvářet lze i tabulky, checkboxy a linky.
Také lze zobrazovat detailní informace. Například u fotografií vytvořených na iPhone, který do nich vkládá GPS souřadnice, lze tyto udaje prohlížet i upravovat. Také lze ukázat místo pořízení na mapě (Evernote otevře webový prohlížeč s Google Maps a vyznačí místo popiskou). Aplikace umožňuje otevřít i více oken s různým nastavením zobrazení, různými "Notebooks" a pod.
Evernote také disponuje vlastním nástrojem pro vytváření otisků obrazovky. Lze udělat jak otisk celé obrazovky (poradí si i se dvěma monitory), tak i výběru s jednoduše nastavitelným rámečkem oblasti otisku.
Poznámky lze i zde odesílat e-mailem s pomocí aplikace Mail (jiné e-mail klienty jsem nezkoušel). Vzhled poznámky: viz obrázek.
Evernote na webu
Webová aplikace Evernote je v podstatě totožná s aplikací pro Maca co se funkcí a možností týká. Vše je jen přizpůsobené pro použití na internetu. Jednoznačnou výhodu vidím v možnosti použití kdekoliv, kde je k dispozici internet a webový prohlížeč.
Nevýhodou celého řešení může být omezení celkové velikosti dat na free účtu. Činí 40 MB přenesených dat za měsíc a možnost použití pouze omezeného rozsahu příloh (JPEG, PNG, GIF, MP3, WAV, PDF). Toto omezení lze zrušit zřízením placeného účtu, který stojí 45 dolarů na rok (nebo 5 dolarů na měsíc). Získáte tak zabezpečený přenos, možnost přenášet libovolné dokumenty (například videa) a 500 MB přenesených dat za měsíc. Maximální velikost jednoho uploadovaného souboru je 25 MB.
Využití Evernote vidím především při pořizování a sdílení poznámek mezi více zařízeními jednoho či více uživatelů (iPhone, Apple, PC, …). Nutností je samozřejmě připojení k internetu, přes který se aplikace synchronizují se serverem. Skvěle Evernote poslouží například k rychlému přenosu fotografií a otisků obrazovek z iPhone bez nutnosti jeho fyzického připojení k počítači, stačí nám WiFi (případně 3G, EDGE, GPRS). Nebo lze daný systém využít k předávání poznámek třeba mezi kolegy, v podstatě bez omezení, na které platformě (webová aplikace).