Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Final Cut Studio zblízka
18. srpna 2005, 00.00 | Konečně jsme si mohli softwarový balík Final Cut Studio "osahat" ve skutečnosti; v několika následujících článcích se proto na celý balík i na jeho jednotlivé aplikace podíváme podrobněji.
Letos zjara jsme se seznámili se softwarovým balíkem Final Cut Studio – sadou profesionálních aplikací Apple pro zpracování videa; v balíku je vše, vyjma poněkud specifické aplikace Shake: aplikace Final Cut Pro umožní vlastní střih (spolu s řadou dalších služeb), v aplikaci Soundtrack Pro můžeme zpracovat hudební doprovod, pomocí aplikace Motion doplníme speciální trikové sekvence (jakkoli samozřejmě řadu efektů a triků "zvládá" už samotný Final Cut), a nakonec aplikace DVD Studio Pro umožní výsledek uložit na DVDisk. Všechny aplikace jsou také v rámci balíku k dispozici v nových, výrazně rozšířených versích.
V minulém článku jsme vycházeli z veřejně přístupných zdrojů, neboť balík Final Cut Studio dosud nebyl fakticky k dispozici. Nyní jsme si jej konečně mohli "osahat" ve skutečnosti; v několika následujících článcích se proto na celý balík i na jeho jednotlivé aplikace podíváme podrobněji.
Balení a instalace
V krabici (s velmi hezkým střízlivým černým designem) najdeme sedm poměrně tlustých knížek – manuály k jednotlivým aplikacím, přičemž manuál k aplikaci Final Cut Pro je rozdělen do čtyř dílů –, několik tenčích brožur (např. Final Cut Studio Workflows), a ne méně, než osm (!) instalačních DVD, jež obsahují aplikace a doprovodné soubory.
Potřebujeme velký disk...
Jak naznačují již instalační média, pro Final Cut Studio potřebujeme nemálo místa na disku: naprosté minimum jsou 4 GB, pokud se ovšem smíříme s tím, že nebudeme mít k dispozici žádné soubory se standardními vzory, hudebními smyčkami, animovanými písmy (ta můžeme využívat prostřednictvím aplikace LiveType, na niž se podrobněji podíváme později), ukázkovými projekty a podobně. Chceme-li ovšem instalovat kompletní Studio se vším, co nabízí, potřebujeme více než desetkrát tolik – cca 45 GB místa!
Final Cut Studio může pracovat v Mac OS X 10.3.9 nebo 10.4. Starší instalační systém, jaký byl k dispozici ve versi 10.3, instaluje všechno do aplikační složky hlavního disku (samy aplikace nemohou být instalovány jinam – zatím nevím proč, předpokládám, že příčinou bude sdílení frameworků). Chceme-li tedy instalovat kompletní Studio v rámci Mac OS X 10.3.9, potřebujeme mít k dispozici bezmála 50 GB na systémovém disku; to může být trochu problém.
Mac OS X 10.4 naštěstí obsahuje vylepšený instalační systém, jehož prostřednictvím lze instalaci rozdělit na více disků – prakticky všechny pomocné a doplňkové soubory (tedy výše zmíněné vzory, smyčky, písma, ukázkové projekty apod.) lze instalovat do libovolné složky na libovolném disku – jen díky tomu jsem byl sám s to Studio nainstalovat ☺. Součástí nového instalačního systému je možnost – u některých instalačních položek – zvolit libovolný cíl ve sloupci "Location":
... a výkonný počítač ...
Ani ostatní hardwarové nároky Studia nejsou zanedbatelné: uživatelé starších počítačů, osazených procesorem G3, mohou na Final Cut Studio rovnou zapomenout; ani pomalejší G4 však nestačí – minimum je 867 MHz, a chceme-li pracovat s videem ve vysokém rozlišení (HD), pak je minimální taktovací frekvence pro G4 1 GHz. Ani tak ale s procesorem G4 nebudeme moci sestavovat HD-DVD; pro authoring DVDisků s vysokým rozlišením je nutný procesor G5.
Podobně náročné je Studio na paměť – tu ovšem, na rozdíl od procesoru, můžeme snadno rozšířit, takže to není zásadní problém: 512 MB je minimum potřebné pro běh aplikací Studia, 1 GB je nutné minimum pro práci s videem ve vysokém rozlišení (HD).
Jelikož samotná instalace je na DVD, je zřejmé, že počítač musí obsahovat DVD; pro autoring pak je samozřejmě zapotřebí SuperDrive, pro profesionální authoring pak je samozřejmě vhodná jednotka DLT.
... s moderní grafikou ...
Zatímco minimální rozlišení 1 024 x 768 obrazových bodů nebude asi pro nikoho problém, nároky, jež Final Cut Studio klade na grafickou kartu, jsou nemalé; zapotřebí je karta AGP podporující Quartz Extreme, Apple doporučuje karty NVIDIA GeForce FX 6800 Ultra či GT DDL nebo ATI Mobility Radeon 9700, 9800 Pro nebo XT.
To může být trochu problém i pro řadu poměrně moderních instalací – kupříkladu má grafická karta ATI Radeon 9000 Pro není dostatečně Quartzově extrémní pro běh aplikace Motion.
... a aktuálním software
Už na začátku jsme se zmínili o tom, že nejstarší systém podporovaný aplikacemi za balíku Final Cut Studio je 10.3.9; kromě toho je nutností také QuickTime 7. Vhodný je upgrade na Tiger – předně pro možnost instalace desítek gigabytů pomocných souborů Studia na ostatní disky; kromě toho některé služby jsou dostupné jen v 10.4 (např. využití filtrů Core Image, nebo přehrávání HD-DVD – to ovšem vyžaduje také aktuální aplikaci DVD Player a procesor G5).
Tématické zařazení:
» Rubriky » Multimedia