Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
FoldersSynchronizer - komfort za přijatelné peníze
10. října 2000, 00.00 | Shareware utilitka, která umí mnohem více, než jen obyčejný back-up nebo synchronizaci.
Zálohovací software - to bude asi první dojem, který FoldersSynchronizer od Softobe software (http://www.softobe.com) v čtenáři vyvolá. Nic proti tomu, ale po podrobnějším prozkoumání najdeme pro program i další využití.
Základní princip je jasný a jednoduchý. K zadané zdrojové složce vedeme její identickou kopii - zdroj obsahuje stejný počet stejných souborů, jako cíl. V nejjednodušším případě nepotřebujeme ani shánět žádné externí aplikace, základní synchronizační utlitku nabízí i balík operačního systému.
Jediné, co popisovaná aplikace dělá, je, že přesunuje soubory po disku, nebo discích. Aby měla právo na život, musí to proto dělat pohodlně, komfortně a spolehlivě. Třeba jako FoldersSynchronizer.
Ovládání aplikace je soustředěno do vrchního menu, všechny ovládací prvky ale najdeme i v hlavním okně FoldersSynchronizeru. Kliknutím na vrchní ikonu složky volíme zdrojovou složku (nebo složky), kliknutím na spodní ikonu pak cíl. Tlačítko Synchronize asi komentář nepotřebuje, po pravé straně pak shora dolů:
Časování synchronizace - je tu možnost buď přesně definovat dny a hodiny výpisem, nebo spouštět proces po uplynutí intervalu.
Definice zdrojových složek - přesněji řečeno, jedna nebo více složek zdrojových, jedna nebo více složek cílových. Právě tady funguje FS velmi pěkně a umožní vytvářet i složitější zálohovací schémata.
Definice filtrů - podle typu souboru a tvůrce (autorské aplikace) rozhoduje, zda soubor kopírovat, nebo ze synchronizace vynechat.
Definice nedotčených složek - uživatel může vytvořit seznam složek, které nebudou synchronizovány.
Předvolby - poslední ikonka (označená psacím písmenem i) vyvolává okno předvoleb - nastavuje se tu chování při chybě, vytváření záznamu (log file), zapíná se tu jednosměrný přenos dat apod.
Jak a k čemu se FoldersSynchronizer hodí? Tak v prvé řadě samozřejmě k onomu hned v úvodu zmíněnému zálohování. Mnozí z nás by jistě alespoň některá svá data označili za kritická, a nemusí k tomu zrovna provozovat veřejný free-mail (možná spíš naopak:). Při klasickém zálohování si zřejmě zapneme jednocestné zálohování a budeme pravidelně kopírovat vybrané složky na bezpečné místo.
Dvoucestná synchronizace, tedy stav, kdy jsou ve vzájemné shodě udržovány zdroj i cíl (a tedy kdy umazání souboru ze zdrojové složky má za následek jeho zpětné nakopírování z "archivní" cílové složky) je zase typickým postupem při aktualizaci dat mezi notebookem a stolním počítačem (viz zmíněná systémová aplikace). Jako velmi příjemná se tu navíc ukazuje možnost synchronizovat více složek na vstupu i na výstupu. Vyzkoušeli jsme variantu, při které jsme do více vstupních složek postupně ukládali textové dokumenty. Složky byly synchronizovány s jednou archivní - a tak se FS postaral i o to, aby se novější dokument z jedné složky "protáhl" přes archív do ostatních. Po chvíli (závislé na časování) tak byly ve všech textových složkách automaticky připraveny aktuální verze dokumentů. Aplikace přitom běhá poměrně slušně rychle - nemáme samozřejmě na mysli kopírování souborů, tady moc rychlost ovlivnit nemůže, ale samotné porovnávání zdrojových a cílových složek - to běhá opravdu svižně.
Jedinou nevýhodou je, že program není free. Ne snad, že by nám přišlo špatné, když tvůrci požadují svých 20,- USD poplatek. O jednoduchosti platby, na kterou jsou v zahraničí zvyklí, si ale můžeme nechat stále zdát. Program je přitom bez platby poměrně nepříjemně omezen - funguje vše, ale synchronizuje se vždy jen maximálně 40 souborů.