gridMathematica 7 rozšiřuje podporu paralelních výpočtů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

gridMathematica 7 rozšiřuje podporu paralelních výpočtů

20. března 2009, 05.00 | Nový doplněk profesionálního matematického softwaru Wolfram Research dále prohlubuje možnosti paralelního zpracování.

O profesionálním softwaru Mathematica firmy Wolfram Research umožňujícím provádět složité výpočty (včetně těch symbolických, kdy program hledá analytická řešení úloh), modelování, simulace a vizualizace různých vědeckotechnických úloh, jste pravděpodobně již slyšeli, ostatně MůjMac se o něm zmiňuje celkem často.

Už Mathematica 7, vydaná loni v listopadu, přidala podporu paralelních výpočtů, teď však Wolfram Research paralelizační možnosti svého softwaru dále rozšířila, uvedla totiž software gridMathematica 7, doplněk Mathematicy 7 zaměřený na paralelní zpracování.

01mm20032009f.jpg

gridMathematica přidává dodatečná výpočetní jádra a nástroje pro automatizovanou distribuci výpočetní zátěže po síti, což dovoluje paralelně zpracovávat více úloh na více procesorech, takže určité úlohy půjde zvládnout rychleji. Nabízí se ve dvou různých verzích: Local a Server.

Verze Local přidává další čtyři výpočetní jádra s každou svou licencí (sama Mathematica 7 též obsahuje čtyři výpočetní jádra, ale výš již jít nemůže), to umožňuje lépe využít možností vícejádrových a víceprocesorových strojů.

Kombinace Mathematicy 7 a gridMathematicy 7 Local by tak mohla být jednou z mála aplikací, jež už nyní plně využije nových Maců Pro s procesory Nehalem, zejména osmijádrového modelu. Předběžné testy ukazují, že tyto stroje podávají mnohem lepší výkony právě při zpracování vícevláknových úloh a těžko najdete jejich typičtějšího představitele než tohle.

Verze Server s každou svou licencí nabízí 16 výpočetních jader schopných práce v síti, lze je provozovat jak na jednom lokálním stroji, tak na více síťově propojených počítačích, o rozdělení výpočetní zátěže mezi nimi se postará samotný software, takže kód vlastní úlohy se nemusí nijak měnit.

A pak tu ještě máme Lightweight Grid Manager (s gridMathematica Serverem dodávaný standardně, dá se ale pořídit i samostatně), nástroj, který slouží k vyhledávání a provozování výpočetních jader Mathematicy na vzdáleném hardwaru a k vytváření a správě gridů (heterogenních distribuovaných výpočetních systémů, zevrubnější vysvětlení tohoto pojmu najdete například na Wikipedii, právě podle gridů získal doplněk gridMathematica svůj název).

gridMathematica 7 pro své fungování vyžaduje licenci Mathematicy 7 a stejně jako ostatní produkty Wolfram Research se dodává pro Mac OS X (verzi 10.4 a vyšší), Windows (od Windows 2000 výše) a Linux. Vzhledem k tomu, o jak specifický software se jedná (a to i na poměry Wolfram Research), firma nestanovila pevné ceny, zájemce musí cenové otázky prodiskutovat přímo s ní (levné to jistě nebude, uvážíme-li, kolik stojí samotná Mathematica, ovšem akademickým institucím a školství obecně poskytuje poměrně výrazné slevy).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: