Hrajeme si s rozhraním v Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Hrajeme si s rozhraním v Mac OS X

22. října 2001, 00.00 | Postupně se objevuje stále víc a víc aplikací pro Mac OS X, některé z nich jsou zaměřené na modifikaci uživatelského rozhraní tohoto systému. Půjde upravit rozhraní tak, aby vyhovovalo vašim potřebám?

O Mac OS X jsme toho na našem serveru napsali už hodně, mimo jiné jsme se věnovali také uživatelskému rozhraní, ke kterému jsme měli relativně dost výhrad – například některé základní prvky nejsou podle nás navržené s ohledem na produktivitu uživatele, ale pro dosažení efektu. O tom, že takovéto rozhodnutí popírá základní principy Maců není potřeba mluvit, horší je ale absence alternativ a uživatelé tak musí používat rozhraní, které někdy i výrazně snižuje jejich produktivitu.

Pochopitelně, takové situace se chytnou ihned vývojáři třetích stran a začnou se objevovat tu více, tu méně zdařilé produkty, které vrací do systému funkčnost starého systému nebo modifikují novinky, tak aby byly více dle obrazu uživatelů. Do této kategorie patří například prográmek ASM (článek), díky kterému lze pod OS X používat menu aplikací stejně jako od OS 9, a patří k nim i dnešní dva prográmky od společnosti Unsanity. U obou se bohužel přes počáteční nadšení nakonec ukázalo, že to s jejich použitím není tak horké. Neztrácejte proto vlastní čas pátráním a přečtěte si naše zkušenosti.

WindowShade
Pokud si někdo pamatuje na historii, jakou prošla funkce „skrývání okna“, jistě dá za pravdu, že poměrně zajímavou. Ovládací panel, který zajišťoval po poklepání na horní lištu okna smrštění tohoto okna pouze do lišty, se původně objevil pouze jako prográmek od nezávislého vývojáře někdy v době Systému 7.1. Apple nejdříve pouze zahrnul ovládací panel do Systému 7.5 (verzí si již přesně nejsem jist), aby posléze tuto funkci přímo zaintegroval do rozhraní pro připravovaný systém Copland. Z toho nakonec nic nebylo, ale nové, takzvané Platinum rozhraní je tu s námi dodnes v systémech Mac OS 8 a 9. Zde již bylo smrštění okna dostupné nejen pomocí dvojkliku na záhlaví, ale také pomocí samostatného tlačítka.

Toto tlačítko je zachované i v Mac OS X, bohužel jeho funkce je poměrně dost odlišná. Zatímco pod Mac OS se okno pouze smrštilo do svého záhlaví, a tedy zůstávalo stále na očích, v OS X se odporoučí do oblíbeného Doku, kde vyčkává na návrat na scénu. Bohužel, kvůli tomuto návratu musí uživatel projezdit nějakou vzdálenost k Docku a zpět, a musí také relativně zdlouhavě hledat, které okno vlastně chce zvětšit. Z pohledu produktivity uživatele poměrně obtěžující proces, to, co se ve starém Mac OS dalo udělat během takřka zlomků vteřiny (typický příklad je zjištění informace, která se nachází pod aktivním oknem – v Mac OS k tomu jsou potřeba pouhé dvě klepnutí na ovládací prvek okna, bez nutnosti pohnutí myší), pod Mac OS X vyžaduje mnohem delší a méně intuitivní cestu. K tomu se občas dá na okna schovaná v Doku prostě zapomenout – to se s oknem smrštěným do záhlaví stát nemohlo.

Po tomto „ideovém“ úvodu se dostáváme ke konkrétní aplikaci, která tento problémek řeší – jmenuje se WindowShader, jedná se opět o ovládací panel, který se doinstaluje do System Prefereces, respektive se prostřednictvím této aplikace ovládá. Program dělá v podstatě to, co by každý čekal – po poklepání nebo po klepnutí na příslušné žluté tlačítko se okno smrští do svého záhlaví. Bohužel, je tu několik ALE. To první se týká vlastní funkčnosti – smrštění do záhlaví funguje jen u aplikací, které jsou psané v Carbonu (například Finder, Internet Explorer, nové Office, Illustrator a další). U aplikací, které jsou vytvořené v Cocoa prostředí (například System Preferecences, Mail, OmniWeb a další) nebo v Jave to bohužel nefunguje, ale autoři zde nabízí jinou variantu zobrazení – okno se stane průhledným – což ale neřeší problém s přístupem k objektům, které jsou pod tímto oknem. Okno se totiž pouze zprůhlední, ale jinak s ním stále lze pracovat – standardní podobu získá opět až po kliknutí na „minimalizační“ tlačítko. Druhou doplňkovou metodou je schování aplikace. Doplnění funkčnosti pro Cocoa aplikace autoři slibují, až se jim podaří najít způsob, jak to udělat.

Druhé ALE se týká způsobu distribuce –je to shareware, a bohužel funkční vždy jen půl hodiny po loginu. Poplatek je sice nikterak závratných 7 USD, ale přesto, platit za shareware s poloviční funkčností... to už by to bylo pomalu jak u komerčních aplikací. Někomu, kdo používá hlavně Carbon aplikace a stávající způsob práce s okny ho irituje, se možná i tato investice vyplatí, pro ostatní asi těžko – doufejme, že tlak uživatelů donutí autory rychleji doplnit také funkce pro Cocoa a Java aplikace, nebo změnit, alespoň dočasně, způsob distribuce.

ShadowKiller
Tento prográmek dělá přesně to, co slibuje název – zabíjí stíny okolo oken a pod menu. To by mělo vést ke zvýšení výkonu počítače, respektive zrychlení některých operací. Bohužel, rozhraní Aqua, respektive jeho okna, počítají s přítomností stínu okolo celého okna – hrany okna jsou jinak v podstatě bílé, teprve stín jim dodává potřebné olemování. Stín má rozdílnou intenzitu, podle toho, zda je okno v popředí nebo v pozadí, ale přítomný je vždy. Pokud tento stín zcela vypneme, okna nám začnou splývat – jak je patrné i na obrázku, pokud by bylo více oken vedle sebe, zmatek by byl ještě větší. Zrychlení je sice patrné, zvlášť při přesouvání oken nebo při změně velikosti, ale za cenu značného ztížení orientace v rozhraní. Způsob tedy existuje, využití je zatím opět diskutabilní – minimálně pokud nebude k dispozici modifikovaná verze Aqua rozhraní, která by alespoň nějaké okraje oken měla. Z tohoto hlediska se už zdá druhý problém jenom podružným – aplikace musí být stále spuštěná, jinak se stíny opět objeví. Naštěstí se jedná o freeware, se kterým se můžete hrát dle libosti.


Okna v Mac OS X se standardními stíny...


...a bez stínů

Objevení obou prográmků určitě vyvolalo určité očekávání, v prvním případě díky možnosti k návratu ke starému stylu práce, v druhém se dalo předpokládat určité zrychlení. Bohužel, v praktickém nasazení následovalo spíš zklamání – ale i to se prostě někdy stává. Snad vás budeme moci o některé z dalších verzí informovat, že již plní to, co se od nich očekává.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: