IBM přináší podnikový klientský software nezávislý na platformě - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

IBM přináší podnikový klientský software nezávislý na platformě

14. února 2007, 00.00 | Sada podnikových kancelářských aplikací Open Client Solution od IBM umožní pracovat nezávisle na operační platformě a v plánu je také podpora Mac OS X.

V mediálním mumraji kolem kongresu 3GSM skoro zapadla zpráva, že IBM v pondělí uvedla nový balík kancelářského podnikového softwaru, Open Client Solution, který bude možné provozovat na různých platformách. Z macovských zpravodajských serverů přinesl zmínku MacObserver. Z ní plyne, že IBM přišla s nabídkou podnikového kancelářského softwaru pro klienty, jež by neměla být vázána na určitý operační systém klienta, čímž se samozřejmě rozumějí Windows. Open Client pracuje pod Windows, pod Linuxem a do konce roku by též měl být dostupný pro Mac OS X, z tohoto důvodu se sem tato zpráva dostala.

Podle IBM její nové řešení osvobodí podniky od uvázání se na jednoho výrobce a zbaví je nutnosti placení vysokých licenčních poplatků Microsoftu. Viceprezident IBM pro Linux a otevřený software, Scott Handy, k tomu poznamenal: „Naším cílem je poskytnout flexibilní otevřenou klientskou platformu, jež minimalizuje investiční potřeby zákazníka a dává uživatelům možnost volit nástroje, které potřebují, aby efektivněji dělali svou práci.“ Není samozřejmě náhoda, že tato nabídka přichází v době, kdy podniky přemýšlejí o přechodu na Windows Vista a Office 2007. Zpráva ovšem příliš neříká o samotném softwaru Open Client, podrobnější informace přinesl o něco později News.com. Z článku vyplývá, že softwarový balík Open Client Solutions spojuje software IBM Lotus Notes a Sametime pro elektronickou poštu, správu kalendářů a zpracování zpráv; software WebSphere pro serverové aplikace; speciální verzi otevřeného kancelářského balíku OpenOffice.org a Lotus Expeditor pro hybridní komponentové aplikace, jež dokáží pracovat jak s připojením k síti, tak bez něj. (Můžete to též porovnat s oficiální tiskovou zprávou IBM, která rozvláčněji sděluje v podstatě totéž.)

IBM se tímto balíkem snaží prorazit dosavadní zdrcující převahu Windows na klientských počítačích. Zatímco na serverech se již docela uchytil Linux, u klientských strojů tomu tak zdaleka není, mimo jiné kvůli tomu, že není snadné jednotlivé aplikace přenést z Windows pod Linux. IBM to řeší tím, že její software vyrůstá z projektu RCP (Rich Client Platform). Zřejmě příliš nepřekvapí, že tento projekt patří do otevřené vývojové platformy Eclipse, na níž staví IBM. Hodně zjednodušeně jde o vývojové prostředí Javy uzpůsobené pro vývoj podnikových aplikací.V něm se rozvíjí řada projektů, mimo jiné také RCP (jeho wiki stránky se nacházejí tady, základní český popis vlastností RCP obsahuje třeba tenhle referát). RCP nabízí společnou běhovou základnu, jež zaručuje stejný běh složitých aplikací na různých platformách, přičemž na každé z nich budou mít vzhled odpovídající příslušnému operačnímu systému. To znamená, že pod Windows se k vykreslení uživatelského rozhraní použije Win32, pod Linuxem k tomu poslouží GNOME. A na Macu se užije Aqua, takže aplikace budou vypadat stejně jako vlastní programy Mac OS X.

IBM do projektu RCP zahrnula řadu svých podnikových aplikací a též OpenOffice, tu přepsala do podoby modulu RCP. Open Client zahrnuje také webový prohlížeč Firefox a samozřejmě pracuje s otevřeným dokumentovým formátem ODF (zavedeným právě OpenOffice a nedávno schváleným jako ISO standard). Pod Linuxem se používá RCP verze Lotus Notes 7, pod Windows by to měla být už verze 8, někdy v půlce roku. Na verzi balíku Open Client Solution pro Mac se teprve pracuje, měla by však být hotová do konce roku. (Pro Maca již existuje klient Lotus Notes 7, viz například tato tisková zpráva).

Docela zajímavý je i způsob, jímž to celé vlastně vzniklo. V roce 2004 IBM začala hodně vlastních PC převádět na Linux.Tehdy doufala, že tím sníží celkové náklady vlastnictví (zahrnující vedle pořizovacích cen též náklady na podporu a provozování), ty však ve skutečnosti stouply kvůli nutnosti podporovat dvě sady aplikací, pro Windows a pro Linux. A tak vznikla silná pobídka sjednotit aplikace pro obě platformy. Přechod na Linux sice u IBM nedopadl tak, jak doufala, ale dodnes se u ní najde dost linuxových počítačů, které pracují právě s tímto softwarem, měl by tedy být docela prověřený a mít vyřešené všechny případné potíže.

Zatím není úplně jasné, kolik bude balík stát. Tisková zpráva uvádí pouze to, že je dostupný celosvětově a že cena závisí na požadavcích uživatele. Co se týče lokalizace do češtiny, u komponent s otevřeným zdrojovým kódem by to v principu neměl být problém a svůj komerční software IBM částečně lokalizuje. Hodně asi bude záležet na tom, jak se uchytí.

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že IBM se zajímá hlavně o Linux (ostatně do jeho rozvoje už několik let investuje značné prostředky), podpora Mac OS X je spíše takovým vedlejším produktem. Nicméně to ukazuje na to, že se s Macy pořád musí počítat. Nakonec, vzhledem k javovému základu balíku Open Client by přenos neměl být tak náročný. Otálení IBM možná souvisí i s čekáním na Leoparda.

Nelze samozřejmě čekat, že po uvedení macovské verze Open Client Solution začnou podniky hromadně nakupovat Macy. Určitě bude větší zájem o linuxovou verzi, ovšem jistě existují prostředí, kde potřebujete provozovat všechny tři platformy. Tam by řešení IBM asi přišlo vhod. Rozhodně netvrdím, že jako mávnutím kouzelného proutku zlomí nadvládu Microsoftu nad klientskými počítači. Na druhou stranu záruka podpůrných služeb IBM by mohla přesvědčit mnohé organizace, jež se obávají přechodu na alternativní software právě kvůli chybějící podpoře.

Považoval jsem za vhodné upozornit na jeho existenci, protože by mohl být předzvěstí silnějšího trendu k oslabování závislosti na konkrétní operační platformě. Open Client se zatím omezuje pouze na podniková prostředí, časem se však možná podobná řešení začnou prosazovat také u domácích uživatelů. Pro ně asi budou zvlášť důležité webové aplikace (termíny jako Web 2.0 či AJAX se sice staly módou, ovšem jejich dopad nelze podceňovat). Rostoucí výkony hardwaru by měly usnadňovat nasazování javových aplikací. Vývoj se pochopitelně může ještě ubírat zatím neočekávanými zákrutami, přesto se možná za několik let dočkáme doby, kdy dostupnost aplikací už nebude hlavním faktorem pro volbu platformy, z čehož by přirozeně měly těžit hlavně ty alternativní, tedy i Mac.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: