Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
ICQ pro Maca - Gerry's ICQ
5. listopadu 2001, 00.00 | Pár dní je překvapivě krátká doba - dříve chválený program nelze používat a místo odpovědi na otázku "Který vybrat?" vám poradíme, jak se Gerryho ICQ zbavit...
Když jsme plánovali porovnání dvou Macovských ICQ programů, jeden přímo od tvůrců systému a také klon nazvaný Gerry’s ICQ, netušili jsme ještě, že nám majitel ICQ (moloch AOL) zkomplikuje situaci. Pod pátečním článkem jsme našli příspěvek od jednoho z čtenářů, Marka Žády, který nás upozorňoval na nefunkčnost Gerryho ICQ po posledních změnách v systému ICQ, které proběhly minulý týden. Provozovatel podle všeho přešel na novou verzi komunikačního protokolu, kterou jeho programy zvládají, ale klony v podstatě zůstaly odříznuté.Na první pohled není nic poznat, po startu dojde k přihlášení a objeví se aktivní uživatelé, ale problém je se zprávami. Při našich testech sice všechny zprávy na gICQ dorazily, ale odchozí buď odešly, ale nedorazily k příjemci (v případě odesílání prostřednictvím serveru), nebo neodešly, ale k příjemci dorazily (při přímém spojení)... Spoléhejte na něco podobného.
Trocha historie...
Vývoj programu začal někdy na přelomu let 1998/99, a příčina byla jednoduchá – oficiální ICQ bylo značně nedokonalé a postrádalo mnoho z užitečných funkcí Windows verze (nemluvě o funkcích neužitečných). To bylo motivací pro programátora Gerryho Beggse (odtud také název Gerry’s ICQ), aby naprogramoval svou vlastní verzi. Vývoj pokračoval poměrně rychle po více než jeden rok, kdy podle všeho autor „vyhořel“ a přestal se svému programu věnovat. V té době však gICQ byl velmi dobrý program, který většině uživatelů poskytoval potřebně funkce – odesílání zpráv s patřičným komfortem, historii, přenos souborů, k tomu široké nastavení předvoleb a docela dobře použitelné rozhraní.
Autor do gICQ přidal i několik vlastních funkcí – například hromadné zasílání zpráv více kontaktům ze seznamu naráz, možnost zobrazit pouze on-line uživatelů, lze zvolit řazení podle stavu, takže nejvýše jsou vždy uživatelé, kteří jsou dostupní, a další. Předvolby jsou poměrně bohaté, dovolují nastavit vzhled programu, lze zvolit zvuky pro různé akce tak jako u mICQ, ale také je možné nastavit hlasitost konkrétního zvuku. Užitečná je funkce pro zakázání zobrazení aktuálního IP – v mICQ na Macu není možnost IP zobrazit a ani zakázat zobrazení vlastního IP ostatním, ale IP se zcela evidentně přenáší a pravděpodobně půjde nějak zobrazit, což je potencionální bezpečnostní riziko. Mimochodem, další zajímavou „funkcí“ oficiálního ICQ je možnost zasílat zprávy i uživatelům, kteří zatím nepovolili přidání do seznamu – takže pokud někdo ignoruje žádosti o zařazení do seznamu v důvěře, že se vyhne otravování zprávami, má dost možná smůlu a bude muset „prudiče“ zařadit do ignore-listu.
Další příjemnou vlastností je existence různých jazykových verzí – kromě exotik typu hebrejština či zjednodušená čínština by měla být k dispozici i česká verze právě od již zmiňovaného Marka Žády – bohužel, link nikam nevede.
Prostě, gICQ je po stránce funkcí i v současné době pro oficiální verzi ICQ více než důstojným konkurentem, bohužel, není použitelný. V průběhu času se začaly objevovat problémy se stabilitou připojení, u některých uživatelů se relativně často objevovalo rotující kolečko, které znamenalo, že se program „znovupřipojuje“ k serveru, ovšem v ten okamžik nebylo možné odesílat zprávy – a ty „okamžiky“ mohly trvat i hodiny. Tyto problémy se evidentně týkaly pouze části uživatelů, komunikační protokol gICQ však prý nebyl dobře dořešen a byl náchylný na sebemenší problémy s dostupností – tento problém mICQ vůbec netrápí. A mimochodem, za to, že mICQ je alespoň nějak použitelné, vděčíme také gICQ, který zcela evidentně autory mICQ „poháněl“ kupředu, někdy i přímým kopírováním – co bylo v jedné verzi gICQ, objevilo se v další verzi oficiálního ICQ.
Žhavá současnost
Problémy tedy vyvrcholily změnami v komunikačním protokolu ICQ, což gICQ a ostatní klony (například Fire pro Mac OS X) efektivně odřízlo. V případě Fire lze předpokládat, že autor korektní podporu opět zahrne (tak jako svého času poměrně aktivně bojoval přímo s AOL a s podporou jejich AIM), u Gerry’s ICQ je situace komplikovanější. Autor se dalšího vývoje vzdal a uveřejnil zdrojové kódy, těch se nyní chytnulo několik programátorů, ovšem co a kdy vznikne, to je otázkou (snad prvním výsledkem by měla být vylepšená verze pro Mac OS X – bohužel se nám ji nepodařilo korektně stáhnout a stejnak podle všeho nezahrnuje změny potřebné ke správnému fungování).
Proto námi původně položená otázka „které ICQ?“ ztratila na aktuálnosti a pro mnoho uživatelů se vynořila otázka zcela jiná, konkrétně „jak z toho pryč?“.
Bohužel, každý program má svůj formát souborů, a ačkoliv byl možný určitý převod z nižších verzí mICQ do gICQ, opačně to podle všeho nikdo neřešil. Naštěstí existuje alespoň jednoduchý nástroj, který seznam uživatelů z gICQ převede do formy HTML stránky, takže následný „ruční import“ je o poznání snazší, zvlášť, když si vzpomeneme na jednu funkci systému – dvojí klepnutí na text označí celé slovo, v tomto případě celé číslo, pro snadné kopírování. Při přechodu na nové ICQ určitě zjistíte, že jste měli v seznamu mnoho osob, které už jsou „mrtvé“, tedy alespoň z hlediska komunikace.
Na závěr se nedá říci nic jiného, než že naše doporučení by podle všeho patřilo Gerry’s ICQ – kdyby byl použitelný. Takto kontumačně vyhrává oficiální ICQ, jehož vzhled si můžeme upravit tak trochu dle vlastních představ, ale to je tak všechno, co se dá dělat. Pokud budete hledat nástroje na úpravu ICQ, podívejte se na skvělou stránku VersionTracker a zadejte do vyhledávání ICQ. Aby se někomu nezdálo, že oficiální ICQ je nepoužitelné - to rozhodně ne, je to stabilní a rychlý program, který má ovšem své chybky a mouchy. Podle zpráv na internetu by se tento měsíc měla objevit nová verze, tak uvidíme, jakých změn se dočkáme.
K problematice ICQ pod OS X se vrátíme v pravý čas – až nám pod našimi instalacemi OS X 10.1 bude fungovat oficiální ICQ (podle ohlasů na internetu někomu funguje, někomu ne), případně až bude spolehlivější již zmiňovaný Fire.