Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
iDVD - snadnější to nebude...
24. srpna 2001, 00.00 | Apple ve své řade i-programů uvedl spolu se SuperDrive mechanikou program iDVD pro jednoduchou a rychlou tvorbu DVD titulů. Zdá se, že tvorba DVD disků už snad ani nemůže být snadnější a elegantnější...
Program iDVD 1.0 je standardně bundlován ke všem počítačům s mechanikou SuperDrive (článek o praktických zkušenostech s touto mechanikou naleznete zde). Jedná se o velmi jednoduchý a tudíž poměrně intuitivní prográmek, který se dá „zvládnout“ i bez zdlouhavého studování manuálu. iDVD slouží k výrobě vlastního DVD Video disku na média DVD-R 4.7GB General Use, takto vyrobené DVD může obsahovat ještě další zajímavé „bonusy“.GUI programu je tvořeno v podstatě jedním jediným oknem, které v pozdějších fázích zároveň slouží i jako náhled na to, jak bude po vypálení vaše DVD vypadat. Program si sám pro sebe alokuje asi 60 MB RAM a vyžaduje ke svému běhu MacOS 9.1 + QuickTime 5. Hardwarové nároky programu lze lehce odvodit – jakýkoliv sestava, se kterou se dodává jednotka SuperDrive.
Začít byste měli tím, že si projdete Preference (přednastavení) programu a zvolíte si patřičnou normu (PAL nebo NTSC) a následně program znovu spustíte, protože až po restartu se tato volba projeví. Toto je velmi důležité a především se tím vyhnete situaci, že vypálíte něco v jiné normě, než jste původně zamýšleli (trpká zkušenost). Pokračujte tím, že si zvolíte tzv. „téma“ pro vaše DVD Video, ať už z přednastavených témat od firmy Apple a nebo si pomocí funkce Custom vytvoříte z některého tématu téma vlastní. Součástí tématu je vždy pozadí (můžete kdykoliv nahradit QuickTime kompatibilním obrázkem), tvar Buttonů (tlačítek) a zvolený typ a velikost použitých písem.
Jakmile máte zvoleno téma, stačí již systémem Drag and Drop „přetáhnout“ na okno iDVD příslušné animace („filmečky“), které si přejete na vašem DVD mít. Lhostejno, zda se jedná o animace z Internetu či vaše kreace z iMovie, Premiery či snad Final Cutu Pro – podporován je zkrátka QuickTime formát. Mimochodem, limitováni jste počtem max. 99 „filmečků“, což je pro program této kategorie plně uspokojující.
Jistě si budete přát, aby patřičná tlačítka (automaticky vytvoření zástupci „filmečků“, které uvidíte vždy hned, když začnete hotové DVD prohlížet) vypadala dobře a pokud možno i vystihovala, o čem daný „filmeček“ vlastně je. Toho dosáhnete jednak vhodnou volbou tvaru tlačítka při tvorbě Custom tématu a také tím, že můžete tlačítku přiřadit nějaký obrázek. Buď máte nějaký obrázek připravený (nezáleží na rozlišení, iDVD provede automatickou rekalkulaci do velikosti tlačítka) a pouze ho na dané (již existující) tlačítko systémem Drag and Drop „přetáhnete“ a nebo můžete na tlačítko klepnout myší, čímž se Vám zobrazí nad tlačítkem posuvník („slider“), kterým si vyberete libovolný snímek, které daný filmeček „pod tlačítkem“ obsahuje. Obzvláště druhá možnost je velmi praktická a velmi jsem ji ocenil.
Jako další možnost nabízí program iDVD možnost tvorby tzv. „Slideshow“ (jistě není třeba překládat, tohoto výrazu se s dovolením přidržím). Po zvolení položky se stejným názvem program sám vytvoří další tlačítko, pod kterým bude vaše slideshow dostupná. Po dvoukliku na toto tlačítko se dostanete do editačního režimu samotné slideshow. A opět velmi jednoduše – jak jinak než nejlépe Drag and Drop systémem si zde „přetáhnete“ takové množství obrázků, jaké si jen vaše potřeby žádají (samozřejmě nesmí být překročena zbývající volná kapacita média – to ale pohlídá samo iDVD). Opět není třeba nic konvertovat či jinak předpřipravovat, iDVD se o to v pravý čas postará samo. Můžete si ještě navíc zvolit, zda budete chtít posuv na další obrázek zcela automaticky (v několikasekundových předdefinovaných intervalech) a nebo zda si budete posun řídit manuálně (vlevo – vpravo na ovladači). Také si můžete a nebo nemusíte zapnout volbu zobrazení malých šipek, ukazujících na možnost zobrazení dalšího nebo předešlého obrázku. V prostředí editoru si také můžete nastavit možnost zobrazení pomocí malých či velkých náhledů, což je opět poměrně praktická funkce. A v neposlední řadě si můžete i vzhled samotného tlačítka, označujícího toto slideshow upravit stejně jako tlačítko „filmečku“ – tedy „přetažením“ libovolného obrázku a nebo výběrem některého z obrázků, které slideshow v sobě již obsahuje.
Další užitečnou funkcí iDVD je možnost strukturování vašeho DVD prostřednictvím tlačítka FOLDER. Tímto tlačítkem si vytvoříte novou složku, který může opět obsahovat "filmečky" či SlideShow a pochopitelně další vnořenou složku. Celá tato funkce je zaměřená na to, aby vaše DVD bylo přehledné - představte si, že všech 99 maximálně možných filmečků by se vám zobrazilo "najednou". To by byl pěkný chaos ...
Po celou dobu tohoto kreativního procesu máte k dispozici indikátor, který zobrazuje aktuální zabrané a volné místo. Sice ne v datech, ale v minutách a sekundách. – program Vám postupně ukrajuje z maximální kapacity, kterou můžete pomocí iDVD zaplnit, tedy z jedné hodiny. To lze však považovat z hlediska primárního zaměření programu za správnou volbu, která Vám podstatně usnadní rozhodování, co všechno (resp. které „filmečky“ se známou délkou) lze na takto vytvářené DVD ještě „dostat“. Pokud se divíte, proč je maximální délka DVD omezená na jednu hodinu, je to dané pevným nastavením MPEG2 encoderu, který je optimalizovaný pro rychlost.
Kdykoliv také můžete použít volbu Preview (náhled), kdy se iDVD začne tvářit jako komerční DVD přehrávač se spuštěným již hotovým DVD, které jste dosud vytvořili. Opět se jedná o užitečnou funkci, trošičku jen zamrzí nemožnost náhledu na celou obrazovku (známý „full screen“), který by Vám jistě poskytl ještě lepší dojem, že sledujete již hotové DVD. Uvidíme v další verzi Ë
No a pokud jste již se svým DVD konečně spokojeni, kliknete dále jen na tlačítko „Burn DVD“ (vypal DVD). Program Vás požádá o vložení čistého DVD-R média do mechaniky SuperDrive a povrzení, zda si operaci skutečně přejete dokončit. Potom si již jen nějakou tu nezbytnou dobu počkáte na automatický proces encodingu do formátu MPEG2 a veškeré další konverze, které iDVD potřebuje udělat k tomu, aby mohlo začít fyzicky vypalovat vaše DVD a pochopitelně na samotné vypálení. V případě plného obsazení vašeho DVD „filmečky“ a práce na konfiguraci G4/733 se jedná o konkrétně 2 hodiny encodingu a 30 min. vypalování, po kterém dosáhnete kýženého cíle – vašeho vlastního DVD o celkové maximální délce 1 hodiny.
Program iDVD v současné verzi 1.0 (resp. aktuálně 1.0.1. s podporou externích mechanik DVD-R) je vskutku podařeným průkopníkem v oblasti amatérské tvorby DVD. Jeho obsluha je dostatečně intuitivní a jednoduchá a dosažené výsledky daleko nad úrovní, kterou bychom si u „domácího videa“ mohli přát. Nabízí se přirovnání k první verzi iMovie. Stejně jako tomu bylo právě v případě iMovie, i u iDVD dojde již velmi brzy (v září 2001) k podstatnému vylepšení možností, které bude program ve verzi 2.0 nabízet. Na červencovém Macworldu v New Yorku představil Steve Jobs vylepšenou verzi 2.0, která bude dostupná pouze pro OS X a která bude mimo jiná vylepšení nabízet maximální kapacitu 1 hod. 30 min namísto 1 hodiny ve verzi stávající, vylepšený MPEG2 encoder, možnost animovaných tlačítek i pozadí, encoding na pozadí (budete při encodování moci pracovat v jiných aplikacích, navíc encoding má probíhat na pozadí již od samého započetí editace vašeho DVD, což bude opět docela šetřit čas) a další speciality. Pro ty z vás, kteří nepotřebují nutně vytvářet plně profesionální DVD disky skvělým programem DVD Studio Pro (komerční software, 1.000 USD) je iDVD skutečně vynikající volbou, která překoná očekávání.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Multimedia