Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Informace o vašem Macu - iTattle a X Resource Graph
8. listopadu 2005, 00.00 | Chcete vědět, zda například vaše grafická karta podporuje Core Image nebo chcete přesně zjistit typ procesoru či výrobní číslo počítače a nechce se vám pátrat v trochu nepřehledném System Profileru? Chcete průběžně znát využití procesoru a operační paměti nebo teploty na různých místech počítače? Tak následující dva tipy na drobné freewarové pomocníky pro Mac OS X jsou právě pro vás.
Chcete vědět, zda například vaše grafická karta podporuje Core Image nebo chcete přesně zjistit typ procesoru či výrobní číslo počítače a nechce se vám pátrat v trochu nepřehledném System Profileru? Chcete průběžně znát využití procesoru a operační paměti nebo teploty na různých místech počítače? Tak následující dva tipy na drobné freewarové pomocníky pro Mac OS X jsou právě pro vás. Vzhledem k tomu, že čekám na lokalizovanou verzi Mac OS X 10.4.3, mám následující software testován v 10.4.2 (CZ verze), takže za případné potíže s funkcí v poslední verzi Mac OS X, jak se stalo v případě MainMenu v minulém článku, se omlouvám. Testujícím počítačem je opět PowerBook G4 15" 1,5 GHz vybavený 1,25 GB RAM.
První z nich je aplikace iTattle, kterou si můžete stáhnout zde, download má pouhých 370 KB, což je asi velmi příjemná velikost i pro stahování prostřednictvím analogové linky nebo GPRS a podobných nouzových řešení. V základním okně iTattle na první pohled zjistíte velikost RAM, velikost a využití pevného disku, stav nabití baterie (u přenosných počítačů), vaši IP adresu v případě, že jste v síti, aktuální verzi operačního systému, datum a čas posledního startu počítače a dobu, která od tohoto okamžiku uplynula (uptime), hlasitost zvukového výstupu v procentech. Pod tlačítky se skrývají okna s dalšími podrobnějšími informacemi. Tlačítko More u informace u baterie vám ukáže více informací včetně počtu nabíjecích cyklů, tlačítko Network Status zobrazí podrobnější informace o vaší síti, pod System Info najdete podrobné informace o vašem počítači (verze Mac OS X, verze Darwin, verze Boot ROM, model počítače a jeho výrobní číslo, počet a typ procesorů a jejich takt, takt systémové sběrnice, velikost L2 Cache, rozlišení monitoru, velikost Video RAM a podporu Core Image). Tlačítko User Account Info po zapsání administrátorského hesla zobrazí uživatelské účty, velikosti domovských složek, velikost "odpadků" v koších a datum založení účtů a jejich posledních změn. Pod tlačítkem Application Info zjistíte podrobnější údaje o jednotlivých spuštěných procesech, včetně toho, kolik obsazují RAM či zda lze s nimi pracovat při vzdáleném přístupu. Z menu iTattle lze spouštět různé systémové aplikace (TextEdit, Monitor aktivity, Terminál, Obsluhu disků, Klíčenku, Obsluhu sítě atd.), opravovat práva, resetovat index pro Spotlight. Menu iTattle také obsahuje odkazy na různé macovské stránky, např. VersionTracker, MacUpdate, Apple Discussions apod.). Informace v oknech i menu aplikace jsou velmi přehledné a její použití je naprosto intuitivní a jednoduché, dopručuji alespoň vyzkoušet.
Další příjemnou pomůckou, o které jsem se již dříve letmo zmínil v článku Baterie a přenosné počítače, je X Resource Graph. Instalace má velikost 1,2 MB, což opět není mnoho, a stáhnout ji lze odsud. Po spuštění X Resource Graphu se otevře poloprůhledné okno (procento průhlednosti lze nastavit v předvolbách) obsahující množství přehledných grafů a číselných údajů. Poklepáním na záhlaví lze okno minimalizovat, aby nepřekáželo. Celé okno se skládá z několika sekcí, v předvolbách lze zapnout zobrazení jen těch sekcí, které opravdu potřebujete. V předvolbách lze nastavit barvy jednotlivých grafů i množství číselných informací v jednotlivých sekcích. Celkově si X Resource Graph můžete nastavit tak, aby zobrazoval jen ty údaje a takovým způsobem, jak vám to vyhovuje.
První sekce je věnována procesoru, na grafu je průběh zatížení procesoru v procentech, barevně rozlišené je zatížení systémové a uživatelské, číselné údaje obsahují okamžité zatížení procesoru, průměr, teplotu procesoru, Load a Uptime. Druhá sekce je věnována operační paměti. Sloupcový graf ukazuje množství využité paměti, barevně rozlišené podle toho, jaká část se nedá přesunout či jaká je sdílená a nesdílená. Časový graf pak ukazuje datový tok z nebo do RAM. Číselné údaje pak patří volné a různým způsobem využité paměti. Třetí sekce, kterou využijí jen přenosné počítače, je věnovaná baterii. Ukazuje graficky i číselně stav nabití baterie v procentech a přibližný čas, který zbývá do vybití nebo nabití, napětí, nabíjecí nebo vybíjecí proud, aktuální kapacitu a maximální kapacitu. Čtvrtá sekce obsahuje měření teplot různých částech počítače, které se pak zobrazují v čárových grafech odlišených barevně a číselnými údaji. Kromě teplot ve dvou místech procesoru si můžete nechat zobrazit například teplotu baterie, protože Apple na svých stránkách uvádí, že teploty nad 35°C baterii poškozují. V této sekci se zobrazují i případné otáčky ventilátorů, dojde-li k jejich spuštění. Zobrazování teplot lze nastavit ve °C nebo °F, pro běžného Čecha jasná volba. Pátá sekce je věnována datovým tokům v síti, ukáže příjem a odesílání dat, měří okamžitý datový tok za sekundu a data sčítá. Totéž se týká šesté sekce, která je soustředěna na diskové operace. Škoda, že neumí zobrazit i aktuální využití disku stejným způsobem, jako využití RAM. A pak jsou tu ještě sekce dvě, které nepoužívám, jednak počasí, ale to se netýká informací o počítači, navíc widget Počasí v Dashoboardu funguje lépe. Dále pak cenu akcií nastavené společnosti (jako výchozí je nastaven Apple, jak jinak), což se ale opět netýká práce s počítačem, a opět je lepší (alespoň pro mě) příslušný widget v Dashoboardu.
Zde je ještě nutno uvést, že v předvolbách lze nastavit, jak často se mají aktualizovat údaje, optimální nastavení je jedna sekunda, kratší interval pak už začíná docela ukrajovat ze systémových prostředků, delší pak zase snižuje přesnost. Měření baterie však probíhá v podstatně delších intervalech, výpočet kapacity či nabíjecích a vybíjecích časů je docela náročný a navíc ne zcela přesný, výsledek se aproximuje na základě více měření, což je probráno i diskuzi k výše zmíněnému článku o bateriích.
Obě zmíněné aplikace používám již delší dobu, X Resource Graph mám zapnutý permanentně, a myslím si, že se jedná o docela užitečné pomůcky. Jak už to tak ale bývá, každému vyhovuje něco jiného, takže jiní uživatelé určitě používají jiný software, kterým přizpůsobují svůj Mac k obrazu svému, naštěstí podobných freewarových drobností pro Mac OS X je dostatek.