Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Instalujeme Office 2001:Mac
Microsoft Office 2001:Mac
22. listopadu 2000, 00.00 | Ano, do redakce serveru MůjMac dorazila žlutá krabička přímo od Microsoftu. A bez instalace to zkrátka nejde, takže se podíváme, co si na nás Microsoft zase připravil ...
Prvním, čím se logicky budeme zabývat, je instalace produktu. Pokud čekáte horrory, musím vás zklamat. Rád bych něčím potěšil ortodoxní odpůrce aplikací Microsoftu, ale dnes a tady to nebude.
Právě mírně pokročilejší uživatele je ale asi jediný, kdo může být zpočátku zmaten. Úplný nováček, nebo člověk, pro nějž je Mac "pouhým" nástrojem, si snadno může omylem některý ze souborů smazat - pak ocení, že Office samy zjistí vzniklé nepravosti a příslušné soubory před spuštěním aplikace vrátí zpět. Stejně tak je First Run užitečný při čistých instalacích systému, protože se opět nemusíme starat o archivaci systémových souborů.
A zkušený uživatel? Ten si v počítači nenechá udělat zmatek ani od Office. Tady musím přičinit malou poznámku - nezapírám, že udržet si nadvládu nad systémem dá někdy práci, ale výroba zmatků v systému není, upřímně řečeno, zdaleka doménou jen MS aplikací.
Ale zpět k instalaci MS Office 2001. Celý balík sestává z očekávaných tří produktů, tedy Word, Excel a PowerPoint. Kromě toho je nyní součástí Office pro Mac i zcela nová aplikace, Entourage. Jak asi někteří vědí, jde o poštovního klienta, integrovaného s kalendářem, osobním plánovačem a řadou vychytávek - alespoň tak se zatím zvenku jeví. Bude -li práce s Entourage (a ostatními aplikacemi) skutečně tak efektivní a příjemná, jak Microsoft slibuje, se ale určitě brzy na našem serveru dozvíte.
Jedinou chybkou na kráse, i když je třeba říci, že ne pro všechny, je neexistence české verze. Vzhledem k rozsahu českého trhu bych si dovolil pochybovat, že se jí brzy dočkáme. Hlavně, aby se brzy objevila alespoň podpora ve formě českých slovníků.
CD nám dává v podstatě dvě možnosti, dělené dále do dalších dvou větví.
Za prvé je tedy možné volit mezi lokální a síťovou instalací. Síťová instalace se od lokálních variant liší v tom, že nejprve nainstalujeme zvoleným způsobem (viz dále) vybranou sestavu Office na lokální disk serveru. Aplikaci spustíme a zadáme personalizační údaje (zejména sériové číslo). Pak již zvolíme instalační bod (Network Installation Point, NIP). To je jednoduše řečeno místo na síťovém disku serveru, kam složku Office překopírujeme (bez starání se o systémové soubory). Z tohoto místa na síti si jednotlivé stanice složku jednoduše stáhnou, po spuštění proběhne First Run a je hotovo. V zásadě je i možná následná (legální) repersonalizace na stanicích, ale v podnicích to asi nebude příliš žádaná funkce. Složku na serveru je možné samozřejmě modifikovat, přidáním nebo smazáním šablon, obrázků apod.
Vlastní instalace na jedné stanici může proběhnout pouhým kopírováním složek programových balíků, nebo prostřednictvím instalátoru. Přesněji řečeno, instalátor je k dispozici jen pro balík Office, na CD je ale k dispozici i složka s MSIE 5 a tzv. Value Pack - ty se instalují v každém případě přetažením složek. Obsah Value pack, což je složka plná obrázků, šablon, průvodců a dalších drobností (pro každého jinak užitečných) si samozřejmě každý upraví podle potřeby (pokud ji bude instalovat, podmínkou to není).
Pokud instalujeme prostřednictvím instalátoru, jsou k dispozici oblíbené možnosti Easy a hlavně Custom Install, tedy hezky česky výběrová instalace. Po její volbě si můžeme nakonfigurovat optimální sestavu, včetně možnosti vynechat MS TrueType fonty (opět varianta, která může prospět jak těm, kdo Office instalují z nutnosti a mírnou nechutí, tak těm, kdo mají chronické potíže s kapacitou disku, zejména dnes, kdy si lze stáhnout českou variantu PC Arialu a Timesu).
A o prvních zkušenostech .... někdy příště.