Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
iPhoto 2.0 v praxi
3. února 2003, 00.00 | Apple před několika dny uvolnil nové verze svých programů pro práci s digitálními daty, sdružené nově pod názvem iLife. Dnes vám přinášíme pohled na novinky a možnosti programu iPhoto 2.
iPhoto, program pro správu vašeho archivu digitálních fotografií, přesně zapadá do skupiny programů iLife a filozofie přístupu k vašemu Macu – Digital Hub, jako střed vaší "digitální domácnosti". Pokud chcete snímky přehledně archivovat, jednoduše prezentovat, či podělit se o ně s přáteli na internetu, tak je nové iPhoto přesně to, co hledáte. iPhoto, které je součástí balíku iLife, je také k dispozici zdarma na webových stránkách Apple.
Při prvním spuštění se vás iPhoto 2.0 zeptá zda-li chcete zkonvertovat iPhoto Library. Tento krok je nevratný, takže se přímo nabízí hamletovská otázka: upgradovat či neupgradovat. Snad vám ke správnému rozhodnutí pomůže tato poměrně rozsáhlá recenze. (Pokud chcete mít možnost se ještě vrátit k přechozí verzi, zazálohujte si složku Pictures/iPhoto Library ve vaší domovské složce)
Co se změnilo od verze 1.1.1?
Základní okno zůstalo víceméně stejné – vlevo přehled jednotlivých alb, mezi kterými můžete přepínat, dole tlačítka pro funkce programu a uprostřed náhled na jednotlivé fotky aktuálně zvoleného alba, který lze různě zvětšovat či zmenšovat. Najednou můžete vidět až 160 fotek (v závislosti na rozlišení).
Správa jednotlivých alb zůstala v podstatě beze změny. Automaticky je vytvářeno a měněno album Last Import (poslední přidané) a to jak při importu přímo z kamery, kde si můžete nastavit i automatické mazání obrázků na vaší kartě, tak i při importu ze souborů. Stejně se chová i album Photo Library (hlavní album), kde si můžete prohlédnout všechny fotografie obsažené v iPhoto. Přibyl Trash (koš) kam se přesouvají snímky smazané z hlavního alba - zůstanou zde dokud koš ručně nevyprázdníte.
Poznámka: Vlastní bitmapový soubor obrázku je v hlavním albu, v ostatních albech je pouze zástupce, který odkazuje na konkrétní soubor, takže když si smažete např. z alba Dovolená 2002 fotku img001024.jpg, tak v albu Photo Library fotka zůstává.
Změna nastala v přepínání dolního pásu ovládacích tlačítek. Došlo ke sloučení Organize a Share (klíčová slova se přesunula do samotatného okna), zůstaly tedy Import, Organize, Edit a Book. Kromě změn v ovládání se také samozřejmě objevilo několik nových funkcí.
Co nám tyto funkce nabízejí?
Import
Přihrávání fotek z připojeného fotoaparátu pomocí Image Capture. Tato funkce naběhne vždy při připojení digitálního zařízení (podporovaného v iPhoto ) k vašemu počítači a importují se veškeré obrázky obsažené v paměti karty. Zatržením si můžete zvolit, zda chcete fotky ve fotoaparátu zanechat či ne. Bohužel již si nemůžete vybrat, které fotografie se mají importovat. Program, který se spustí automaticky po připojení podporovaného fotoaparátu, lze nastavit v předvolbách programu Image Capture.
Pokud chcete importovat fotografie z bitmapových souborů, musíte použít menu File/import (jabko+I) nebo pomocí Drag&Drop myší přetáhnout soubory do konkrétního alba. Bohužel nefunguje automatické vytvoření nového alba dle stromové struktury přetahovaného adresáře.
Organize
- tisk (Print) s možností nastavení velikosti fotek, počtu na stránku a dalších běžných nastavení při tisku nebo uložení do souboru ve formátu PDF.- spuštění prezentace vybraného alba na celé obrazovce (Slideshow). Prohlížení si můžete zpestřit libovolnou hudbou z iTunes výběrem z menu a nastavit si dobu, po kterou bude jednotlivý snímek zobrazen. Přechod mezi záběry je plynulý a příjemný pro oči. Nastavení se uchová pro každé album zvlášť, takže si můžete zvolit hudbu vhodnou pro dovolenou a jinou pro oslavu loňských narozenin.
- odeslání elektronickou poštou (e-mail) pomocí mailového klienta. Užitečná je možnost nastavení velikosti odesílaných fotografií (předem je spočítána výsledná velikost celého mailu, kterou můžete ovlivňovat změnou rozměru snímků), takže nezahltíte kamarádovu emailovou schránku. Podporované mailové programy jsou: Mail, Microsoft Entourage, Eudora a America Online.
- objednání tisku fotek v minilabu či celé knihy (dostupné bohužel pouze v USA).
- vytvoření jednoduchých www stránek s vybranými fotkami (home page) probíhá přes účet .Mac, takže musíte být připojeni k internetu a zaplatit poplatek za .Mac účet. Při nastavování stránky si zvolite počet sloupců a orámování obrázků výběrem z menu. Výsledek vidíte v náhledu.
- nastavení aktuální fotky jako pozadí pracovní plochy (Desktop)
- vypálení iPhoto Library (Burn) pomocí systémového programu Burn na prázdné CD. Adresářová struktura se mi zdá velmi složitá, plná různých zástupců. Při vložení tohoto CD do počítače se automaticky načtou alba na něm obsažená. Takto vypalované CD bude vždy uzavřeno! :-( Ve stolním DVD přehrávači bohužel nefunguje a není možné si ani zvolit zda se po uspěšném vypálení CD májí zálohované alba smazat či mají zůstat.
Další možnosti jak uložit fotky z iPhoto
Pomocí menu File/Export (jabko+E) lze:- exportovat fotky jako bitmapové soubory ve formátech JPEG, TIFF a PNG.
vytvořit www stránky s nastavením velikosti náhledů a samotných fotek, vhodné například pro upload na vlastní webové stránky (pokud nepoužíváte .Mac). Takto vytvořené stránky jsou bez jakéhokoliv grafického prvku a daleko větší možnosti nabízí mnoho freeware a shareware prográmků, nebo také rozšíření iPhoto, nazývané BetterHTMLExport, kompatibilní i s iPhoto 2.
- uložit jako film QuickTime s nastavením doby zobrazení snímku a možností připojit aktuální hudební doprovod.
iPhoto uplatňuje veškeré změny na kopii obrázku a originál zůstává zachován. Díky tomuto plýtvání s diskovým prostorem se lze vždy vrátit k originálu, takže se nemusíte bát, že si pomocí iPhoto zničíte fotky a nemusíte je zálohovat jinam. Možnost UNDO (odvolat poslední změnu) je možná pouze do ukončení iPhoto. Pokud se chcete vrátit k původní fotce, použijte v kontextovém menu nebo v menu File příkaz Revert to Original
Jaké funkce pro úpravu nám iPhoto nabízí?
- Oříznutí fotky (Crop) – je přednastaveno několik běžných poměrů stran nebo si můžete zvolit vlastní poměr či určit hranice ručně tažením výběru myší.- Rotate – v Preferencích lze nastavit směr, kterým se bude snímek otáčet. Bohužel rotovat můžete pouze o úhel 90°.
- Enhance – zvýrazní barvy a upraví kontrast přesně podle hesla, co je barevné to je krásné :-( U fotek focených za dobrých světelných podmínek se odstraní případný opar a prohloubí se stíny a tmavá místa. U snímků pořízených pomocí blesku, či jiného silného světelného zdroje na tmavém pozadí nedoporučuji používat, protože dojde k "přesvícení" foceného objektu a v tmavých plochách vystoupí typické chyby digitálních fotek dané konstrukcí CCD čipů.
- Red-Eye – potlačení "červených očí" na fotografii – velmi vydařená funkce, ale už jsem se taky setkal s případem, kde její použití bylo na škodu. - Retouche - "rozmazání" toho, co se vám nelíbí. S retuší, tak jak ji znám já, to nemá nic společného. Výsledek je téměř vždy horší než originál a všimne si ho i laik, protože rozmáznutý flek je na fotce, u které je přirozené zrno, vždy vidět. - B&W – převod do stupní šedi
- Světlost a kontrast
Funkce panelu edit nevynikají možnostmi profi programů, ale na druhou stranu, pokuď nevlastníte Adobe Photoshop nebo Adobe Elements, či obdobné programy, využijete možnosti nastavit kontrast, oříznutí, otočení či rozmazání různých pupínků v obličeji.
Book
Poměrně rozsáhlé možnosti vytvoření "knihy" z alb. Několik předdefinovaných stylů můžete ovlivnit volbou počtu snímků na každé stránce a doplnit je vlastními texty. Automaticky se vloží texty z komentáře k jednotlivým fotkám, ale kamenem úrazu můžou být české znaky a fonty.
Pozn.: Je potřeba si trochu pohrát s nastavením fontů a nejlépe používat UNICODE písma. Snad nás věrné Apple jednou obdaří bez problémů fungující češtinou :-). Knihu si však stejně není možné nechat vytisknout v ČR.
Preference
Předvolby jsou velmi chudé a osobně bych uvítal jejich rozšíření. Chybí mi hlavně možnost nastavit rychlost vypalování.
Vyhledávání fotografií
Pomocí Keyword (klíčových slov, jabko+K) můžeme každému jednotlivému snímku přiřadit jedno z předdefinovaných hesel a tím je třídit podle vlastního uvážení. K předefinovaných slovům je možno přidávat další a tím si zjednodušit vyhledávání. Např. vyhledání fotografie z narozenim, na které je babička z matčiny strany je otázkou několik vteřin, pokud máte jednotlivé snímky poctivě popsané.
EXIF informace o snímku, které byly uloženy k fotce fotoaparátem, lze zobrazit pomocí Show Photo Info (jabko+I), nezmizí ani při editaci ve Photoshopu. Zjistíte např.: ohniskovou vzdálenost, rychlost závěrky nebo citlivost CCD čipu aparátu, kterým byl snímek pořízen.
Rychlost
Testováno na systému Mac OS X 10.2.3, iMac G3 500, 256 MB, HDD IBM 80 GB 7.200 ot/min.iPhoto 1.1.1, 820 fotek 1792x1200 RGB 459 MB.
studený start: 13 s
přepnutí do konkretniho alba: 3 s
iPhoto 2.0,stejné podmínky
studený start: 9 s
přepnutí do konkretniho alba: 2 s
Pozn.: měření nemusí být zcela přesné
Z tohoto grafu je vidět, že nové iPhoto je rychlejší o cca 30 %.
Pokud iPhoto hodnotíme jako jednoduchý program pro archivaci a správu Vašich fotografií, tak je zatím ten nejlepší, co jsem viděl. Pro laiky jsou velmi užitečné možnosti obrázky posílat emailem přátelům rovnou z programu, tisknout je, vytvářet si vlastní katalogy a jedním kliknutím myši si je vypálit na CD.
My ostatní si nastavíme jako editovací program např. Adobe Photoshop (v Preferencích) a album či prezentaci si vysadíme v programu pro to určeném.
Celé iPhoto 2.0 ostatně i ostatní iApps od Applu obsahují různé grafické efekty jako plynulý zoom (lupu), stíny po každou fotkou atd. Celkově působí velmi efektně a člověk, který vidí na novou grafiku programů Applu poprvé, je jím unešen.