iPhoto a (všichni) jeho "kámoši" I. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

iPhoto a (všichni) jeho "kámoši" I.

17. října 2005, 00.00 | Ze svých dosavadních zkušeností vím, že naprostá většina neprofesionálních, takříkajíc "domácích uživatelů", využívá své Apple miláčky v intencích zájmových okruhů: Foto-Hudba-Video-Internet. Pro všechny z nás tedy aplikace iPhoto z balíku iLife 05 představuje jeden ze základních pilířů systému.

Ze svých dosavadních zkušeností vím, že naprostá většina neprofesionálních, takříkajíc "domácích uživatelů", využívá své Apple miláčky v intencích zájmových okruhů: Foto-Hudba-Video-Internet. Pro všechny z nás tedy aplikace iPhoto z balíku iLife 05 představuje jeden ze základních pilířů systému. Troufám si tvrdit, že ve své verzi 5.0.4 již poskytuje velmi solidní nástroje pro úpravy digitálních fotografií a pro správu rodinných fotoalb. Samozřejmě: Photoshop to není…, ale kdo z nás běžně upravuje všechny své fotografie ve Photoshopu? Navíc iPhoto je určeno především ke katalogizaci snímků a tento účel splňuje dokonale. Ale teď už k našemu tématu: ačkoliv je tedy iPhoto bez diskuzí skvělé, pár věcí mu chybí a spousta drobností je schopna jeho užívání znatelně vylepšit.

1. Správa knihoven

Podržíte-li při spuštění iPhota z Docku klávesu "Alt", zeptá se vás aplikace, jakou že to knihovnu chcete spustit, a vy si přitom můžete založit knihovnu novou, třeba i na externím disku. Jsou však mnohem přívětivější nástroje a s mnohými funkcemi navíc. iPhotoBuddy (free) - komfortní správa knihoven. Můžete zakládat nové, přejmenovávat, mazat, dovolí vám vybrat si reprezentativní snímek knihovny, vidíte její obsah, místo uložení, počet snímků, alb, celkovou velikost. Umožňuje rovněž zvolit s jakou knihovnou iPhota v nabídce se mají spustit sesterské aplikace iMovie a iDVD. V neposlední řadě dovolí zamknout privátní knihovny heslem (k fotografiím se ve Finderu samozřejmě dostanete, ale iPhotem takovouto knihovnu zkrátka nespustíte…!). iPhoto Library Manager (shareware) - ještě před nedávnem free aplikace, která nabízí totéž co "Buddy", ale v trošku odlišném hávu a navíc: nastavení práv jednotlivým knihovnám, jejich porovnání, spojování, extrahování snímků v případě poškození knihovny a hlavně geniální funkci - přesouvání alb mezi jednotlivými knihovnami!

iPhoto Buddy v plném lesku!

A jeho konkurent: iPhoto Library Manager

2. Rozšíření funkcí

Klasickým a takřka neopominutelným doplňkem je dnes již dobře známý Keyword Assistant (free). Po jeho instalaci přibude v horní liště iPhota zkratka "KA" a v preferencích programu si můžete chování "Assistenta" nastavit dle libosti. Po jeho zapnutí se nad všemi fotografiemi bude "vznášet" jednoduché okýnko, které usnadní zadávání a vytváření klíčových slov jednotlivým snímkům, či celým skupinám. Pro někoho nesmysl, pro někoho mnohem komfortnější způsob než ten výchozí.
Drobná aplikace Caption Buddy (free - stará záležitost nabízena přímo na stránkách Apple, ale stále funkční...) vám zase pro změnu může ulehčit vyplňování názvů a popisků snímků. Rovněž dokáže zapsat IPTC informace rovnou do konkrétního JPEG souboru.
Chcete-li rozšířit možnosti exportu fotografií do webových stránek protože vám nabízený způsob nestačí, použijte plugin CustomHTMLExport (free) nebo BetterHTMLExport (shareware). Můžete si pak volit z více "témat" a způsobů popisu fotografií.
Pokud používáte jiného poštovního klienta, než které jsou v iPhotu pro zasílání snímků podporovány, pomůže vám plugin iPhoto Mailer Patcher (free, jen pro verzi 4.0.3). Jestliže ale své fotky posíláte prostřednictvím služby programu Photoleap (v základní verzi free - rozhodně doporučuji prozkoumat, velice zajímavý projekt…!) můžete využít plugin tohoto programu a snímky tak posílat přímo z iPhota přes menu "Share - Export".

Keyword Assistant v akci

Caption Buddy: malý pomocník

3. Údržba iPhoto knihoven

Dostupnost digitálních fotoaparátů, snadnost jejich ovládání a neustále rostoucí kapacita paměťových médií vede u spousty lidí ke vzniku jakési "fotománie" a v jistých případech bych se nebál ani označení - diagnóza: "fotoobžerství". Nicméně nemusíte spadat ani do této skupiny a lehce může dojít k tomu, že vaše knihovna fotek nabobtná do nežádoucích "proporcí". iPhoto si totiž uchovává veškeré originály snímků, s kterými bylo jakkoliv manipulováno… Vlastnost v lecčems praktická, s ohledem na kapacitu vašeho disku však občas "obtěžující"… Nezoufejte, pomoc je snadná: iPhoto Diet (free). Jak již název napovídá, tento program "zeštíhlí" vaši databázi právě tím, že ji zbaví všech již nepotřebných originálů a umí toho ještě více… Před jeho použitím však rozhodně radím celou složku příslušné knihovny zazálohovat. Pokud by však přeci jen došlo k nějaké "havárii" a data by byla poškozena tak, že by se iPhoto odmítalo s příslušnou "adresou" spustit - použijte iPhoto Extractor (free - více možností nastavení) a nebo iPhoto Album Extractor (free - poněkud přehlednější prostředí). Oba dokáží z poškozené knihovny doslova "vysosat" všechny snímky a uložit je na bezpečné místo.

iPhoto Diet: začínáme s ozdravnou kůrou

iPhoto Extractor: zachránce v nouzi

4. Publikování na webu

Chcete svou sbírku fotografií představit na internetu? A nestačí vám možnosti exportu do formátu "html" přímo z aplikace ani bohatá škála grafických témat jinak výborného publikačního programu Galerie (free)? Chcete své snímky sdílet pokud možno bez jakýchkoliv dodatečných operací, exportů, zkrátka přímo z iPhota? Pak máte možnost vybrat si z několika málo neplacených aplikací: myPhoto - nabízí nejvíce variací a možností konfigurace. Ačkoliv disponuje průvodcem instalace, jeho použití je poměrně složité a zdá se mi, že i dosti riskantní... Zazálohovat před jeho použitím nebude rozhodně na závadu! Program MACeyever: jeho instalace se zdá až banálně jednoduchá, avšak nikdy se mi ho nepodařilo zprovoznit (dost podstatná vada...). Nevadí, stejně mi jeho design nepřipadá zrovna povedený a jsou tady jiné možnosti! Tak předně: webPhoto. Výborná, naprosto korektně pracující Java aplikace. Po jejím spuštění máte bohatou škálu možností určit, jakým způsobem a která alba sdílet a dokonce nabízí i slušnou správu uživatelů, kteří budou mít k vašim "obrázkům" přístup. Bezkonkurenčně nejlepším řešením se mi však jeví aplikace iPhotoWebShare. Jednoduchý panel preferencí, v kterém vyberete požadovanou knihovnu iPhota, pojmenujete ji, určíte alba, která chcete "nabízet", můžete zvolit přístupové heslo a možnost náhledu plné velikosti snímku a - zmáčknete tlačítko "start". Toť vše! Od této chvíle se už nemusíte o nic starat a stačí jen doplňovat nové snímky do příslušného alba přímo v iPhotu. iPhotoWebShare vám pak ještě ukáže, jak jsou fotografie "navštěvovány", případně i zobrazí počet chybně načtených stránek. Ó, jak prosté, milý Watsone! Geniálně jednoduché a hlavně: bezchybně funkční. Řešení, které by mohlo být (po doplnění o možnost úpravy vzhledu…) standardním doplňkem iPhota. Zkrátka: nádhera!

webPhoto a jeho výsledek...

iPhotoWebShare: v jednoduchosti je síla!

Vaše fotoalbum na webu: iPhotoWebShare pracuje za vás!

To by bylo pro dnešek vše. V příštím díle "kámošů" se zaměříme na možnosti "rozhýbání" vašich snímků, jejich grafického "dotvoření", úpravy před tiskem, či jak si jimi ozdobit svou plochu. Rovněž se mrkneme i na poněkud "exotické" aplikace, které s databázemi iPhoto také spolupracují.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: