iPhoto a (všichni) jeho "kámoši" II. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

iPhoto a (všichni) jeho "kámoši" II.

19. října 2005, 00.00 | V minulém díle jsme se seznámili s partou "správných parťáků", kteří pomáhají aplikaci iPhoto získat si vaše srdce a sympatie. Dnes vám představím několik dalších zajímavých "týpků", kteří také nezahálí a více či méně rozšiřují možnosti práce s fotografiemi.

V minulém díle jsme se seznámili s partou "správných parťáků", kteří pomáhají aplikaci iPhoto získat si vaše srdce a sympatie. Dnes vám představím několik dalších zajímavých "týpků", kteří také nezahálí a více či méně rozšiřují možnosti práce s fotografiemi.

5. Hejbejte se fotečky!

Pokud patříte mezi ty, kterým nestačí poměrně komfortní možnosti vytváření slideshow z jednotlivých fotografií přímo v iPhotu (a ani v iMovie…), můžete se poohlédnout po jiných programech. Třeba Photo to Movie nebo FotoMagico či nejnovější aplikace, kterou můžete získat s novým Toastem 7.0.1 (mimochodem, ten již je také provázán s databází iPhoto a umožňuje tak "pálit" požadované snímky přímo z výběrového okna...): Motion Pictures HD. Všechny vám nabízí v podstatě totéž (s různou mírou komfortu): vytvořit z fotek za užití nejroztodivnějších úprav a přechodových efektů plynulý film, případně podmalovaný hudbou z iTunes. Výsledek můžete exportovat povětšinou do formátu QuickTime (což ostatně dovoluje i iPhoto…). Jedná se o programy, které poskytují jakýsi nadstandard k možnostem iPhota a tudíž: všechny jsou placené…

Kejkle s rozhýbanými fotkami: FotoMagico

6. Upravujeme - tiskneme!

Nevlastníte Photoshop, je na vás příliš složitý a přesto byste si rádi ze svých fotografií vytvořili nějakou tu pozvánku, PF, či jen originální pohlednici? Nebo vám v iPhotu schází bohatší nabídka tiskových sestav a rádi byste docílili vzhledu klasického, "papírového" fotoalba? Vyzkoušejte program Portraits & Prints nebo photoprinto (obojí shareware)! Kromě základních operací na úpravu fotografií umožní vkládat stylizovaný text přímo do prostoru fotky, volit mezi způsoby zobrazení popisků a doplňujících textů a hlavně nabídnou spoustu velice zajímavých šablon pro tisk (byť třeba jen do nové e-mailové zprávy, či na disk…), včetně možnosti nechat si své "veledílo" zarámovat, třeba do "bukového rámu"… Comic Life (shareware) je určen zvláště pro ty, kteří ze své fotosbírky chtějí vytvořit komiksovou kompozici se vším všudy, tedy i s "promlouvajícími" bublinami.
Ještě než se rozhodnete svůj výtvor odeslat známým, mohla by se vám hodit malá, ale šikovná aplikace Downsize (shareware), která přehledně a snadno upraví jakýkoliv snímek do požadované velikosti a rozlišení. Ze stejné dílny pak pochází další šikula: PhotoBooth (shareware - Pozor! Neplést s nejnovější aplikací Photo Booth z produkce Apple!). Ten se vám pro změnu postará o snadné oříznutí fotografie do požadovaného formátu a o její bezchybné umístění na stránku. Stiskněte "Print" a je hotovo!

Pracovní prostředí PhotoBooth

Zaslouží si Vaše práce "zlatý rám"? V Portraits & Prints se můžete rozhodnout

7. iPhoto - rychlý náhled a prohlížení

Pokud váš Mac nedisponuje příliš velkou pamětí RAM a vaše databáze snímků je již hodně objemná, může se čekání na spuštění iPhota nepříjemně protáhnout. Užitečným pomocníkem v tomto případě může být program PhotoPresenter (shareware), který původně vznikl právě a jen pro tyto potřeby. Bleskově zobrazí obsah jednotlivých alb nebo jen fotografie ze zvolené složky či z CD a dovolí je promítnout. V nejnovější verzi navíc nabízí několik zajímavých a originálních způsobů slideshow s možností exportu do formátu "mov". Podobným (ale podstatně méně povedeným) programem, určeným jen pro účel prezentací snímů, je ExhibitionX (shareware). Naprosto samostatným a plnohodnotným prohlížečem obrázků s plnou integrací iPhota je pro změnu program ViewIt (shareware s možností Lite verze).
A na závěr slibovaná "exotika": aplikace PhotoTunnel (shareware). Z vašich snímků vytvoří trojrozměrné létající objekty, prohánějící se po monitoru v nejrozmanitějších křivkách a formacích… Třeba se vám to někdy může hodit?

PhotoPresenter: rychlý jako blesk!

8. Fotečky na plochu + Dashboard

Je-li váš monitor dostatečně veliký, možná uvítáte možnost umístit své nejoblíbenější fotografie přímo na svou plochu. Pro tyto uživatele je zde prográmek Photo Desktop (free, pro "Panthery" může být náhradou DeskFun - free), v němž si příslušnou fotku vyberete, natočíte, umístíte, zvolíte zda popis ano či ne a dílo je hotovo. Pokud dáte přednost plynulému promítání celého obsahu své sbírky, můžete využít služeb aplikace VirtuFrame (free): ve vhodném rámečku a ve stanovených intervalech vám bude promítat na ploše jeden snímek za druhým v malinkých náhledech… Naprosto stejnou funkci, ovšem v prostředí Dashboard, plní Widget My Photo (free).

Prostředí prográmku Photo Desktop

Libo-li promítací "udělátko"? My Photo vám poslouží...

Dvě rady na závěr a jeden otazník

I když jsou následující postupy mnohým známé, pro nováčky mohou být níže uvedené rady "velkým objevem", který jim značně usnadní orientaci a práci v katalogizaci snímků.
1. Máte v iPhotu spoustu fotoalb umístěných ve složité struktuře složek a podsložek a nevíte, zda se některá z fotografií nepotuluje jen tak bezprizorně, nezařazena do žádného alba? Snadná pomoc: vytvořte si "Smart album" s podmínkou "Album - is not - Any" a v preferencích zatrhněte zobrazování počtu snímků. Od této chvíle máte dokonalý přehled, která "potvůrka" vašemu ostřížímu zraku doposud unikala...
2. Vymažete snímek z alba a pak se ještě pracně vracíte do "Library", abyste jej definitivně sprovodili ze světa? Trošku nešikovné, že? Řešení je triviální: při mazání fotky podržte klávesy "Alt + jablíčko". Odstraníte ji tak nejen z alba, ale současně i z hlavní knihovny.

iPhoto je bezesporu výborným řešením pro editaci a katalogizaci snímků (existují samozřejmě i jiné varianty, namátkou: iView MediaPro) a jeho uvedení bylo od firmy Apple trefou do černého. Verzi od verze je čím dál lepší a propracovanější, ovšem ne každému může způsob práce, který nabízí, vyhovovat. A pokud je člověk trpělivý i nějaký ten "nedostatek" najde... Zádrhel, který mám na mysli, se sice týká víc samotného Finderu než iPhota (verze Mac OS X 10.4.2), ovšem úzce s ním souvisí. Jde o to, že v případě nalezení nějakých fotografií prostřednictvím Spotlight a následnou volbou jejich promítání, se v dolním menu objeví (kromě ovládacích šipek, apod.) také stylizovaná ikonka iPhota, která jediným kliknutím umožní zařadit zobrazený snímek do databáze. Když si však vyberete z Finderu nějakou složku s fotkami nebo přímo obrázkové CD, a z kontextuální nabídky zvolíte "Slideshow", ikonka iPhota (a tudíž i možnost zařazení do jeho "Library") chybí!? Proč to? Vždyť právě v takovýchto případech by to člověk ocenil nejvíc! Vložím CD s fotografiemi, prohlížím si jeho obsah a rovnou vybírám, co si do své sbírky zařadím a co ne... Možná dělám něco špatně, možná vám to naopak funguje a možná má tenhle způsob svou logiku. Každopádně: pokud se o své zkušenosti podělíte, budeme všichni chytřejší...

Tak ať vám to fotí! A pamatujte: všeho s mírou...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: