Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
iPhoto - chybějící produkt
22. ledna 2002, 00.00 | Apple na Macworldu uvedl iPhoto, dlouho očekáváný produkt pro práci s digitální fotografií. Ten nezapře své určení pro běžné domácí uživatele. Jaké funkce nabízí, jak vám bude vyhovovat? Přečtěte si naší recenzi.
Svou (zatím) poslední aplikaci pro "digital hub" Apple uvedl na nedávno skončeném Macworldu během keynote Steva Jobse. iPhoto chce být jednoduchým nástrojem pro práci s fotografiemi pořízenými digitální cestou - od přenosu fotek do počítače přes třídění a archivaci, úpravy až po export do nejrůznějších podob. iPhoto ke svému chodu vyžaduje Mac OS X 10.1.2 a je k dispozici zdarma na webu Apple. O iPhoto se spekulovalo poměrně dlouho, neboť Apple měl zaregistrované toto jméno jako ochrannou známku, nebylo však jasné, co přesně bude iPhoto umět. Předpokládalo se, že bude mít schopnosti zhruba jako Photoshop Elemenents, tedy jednoduchý, ale poměrně dobrý bitmapový editor. Ve skutečnosti však iPhoto je spíš nástroj pro zvládnutí celého procesu práce s digitální fotkou - od importu po případný export na web či tisk.Ovládání iPhoto je poměrně jednoduché - vlevo je seznam alb a také "hlavní knihovna fotek", v pravé části se pochopitelně zobrazují vlastní fotky. V dolní části je několik tlačítek, které slouží pro přepínání mezi základními pracovními módy programu, podle toho se kontextově mění ovládací prvky zcela dole. Rozhraní je poměrně jednoduché a intuitivní, po krátkém zkoumání asi každý přijde na to, co a jak funguje.
Import
Prvním článkem je pochopitelně načtení fotografií do kamery. Zde Apple celkem zabodoval již se svým ImageCapture, který dokázal poměrně dobře spolupracovat s velkou většinou digitálních fotoaparátů a snadno přenášel fotky do počítače - včetně možnosti následného zpracování skriptem, například do podoby webové stránky s náhledy a podobně. iPhoto tedy nahrazuje ImageCapture (při prvním spuštění se zeptá, zda se má automaticky spustit při připojení kamery) a celkem jednoduše nahrává obrázky z fotoaparátu do počítače. Při přetahování obrázků si lze nastavit, zda se fotky v fotoaparátu smažou. Jednotlivé importy jsou v iPhoto vedené jako "filmy", tedy pokus o analogii ke klasické fotografii. Podle těchto importů lze fotky následně rozřadit, takže je lze snadno prohlížet v tom pořadí, jak byly nafocené.
iPhoto podporuje velmi široké spektrum fotoaparátů a také několik čteček paměťových médií - seznam najdete na webu Apple. Kromě importu přímo z kamery lze samozřejmě načítat také fotky, které již máte na disku.
Import je pouze poměrně primitivní, jen přetáhne všechny fotky v přístroji do počítače - nedokáže bohužel rozlišovat, zda už tuto fotku jednou ve svém archívu nemá, přičemž by to snad nemuselo být tak komplikované - na základě jména (které u některých přístrojů nebývá pro každou fotku unikátní), přesné velikosti a případně dalších informací z fotky. Takto nezbývá, než buď mazat po každém importu, nebo duplicity ručně vyházet. Bohužel v iPhoto také chybí jedna z funkcí ImageCapture, možnost zobrazení všech fotek v kameře a importu pouze vybraných.
Importované fotky si program ukládá do svých složek, a zde je jeden z kamenů úrazu: ukládá je podle svého klíče, který není příliš zjevný - uživatel, který svěří své fotky iPhoto, k nim již poté nemá tak jednoduchý přístup, jak je zvyklý - vidí je na obrazovce roztříděné do skupin dle importu nebo do vlastních alb, na disku se ale nachází poměrně nepřehledná struktura se jmény, které nijak neodpovídají názvům na obrazovce. Z toho je jasně patrné, že iPhoto je zaměřené pro uživatele, kteří nepotřebují dále příliš pracovat se svými fotkami - stačí jim snadné načtení do počítače, jednoduché úpravy a export. Pokud tedy chcete pracovat se svými fotkami intenzivněji, není iPhoto asi produkt ideální pro vás.
Organizování
V "hlavním pohledu" je možné vybrat více parametrů, které budou ovlivňovat podobu zobrazení. V předvolbách lze zapnout, jaký bude mít hlavní okno vzhled, resp. zda fotky budou mít pouze stínek, nebo rámeček - drobnost. Dále lze nastavit velikost zobrazení - od maličkých foteček až po náhled na celou plochu obrazovky. Při keynote to vypadalo poměrně efektně, je však na to potřeba silnější stroj, jinak se z dynamického pohybu stává slide-show. Dále lze snadno zapnout již zmiňované rozdělení na "cívky" filmu dle importu, a také je možné zobrazit název snímku (po importu pouze číslo role a číslo snímku) a zatřídění dle klíčových slov. To je kouzelně snadné - v dolní části je přepínač, kterým se přepíná mezi přiřazováním klíčových slov a vyhledáváním. Pokud je nastavené přiřazování, stačí vybrat jednu či více fotek a stisknout tlačítko s daným klíčovým slovem. Tato tlačítka lze pomocí položky v menu editovat, nelze však počet zvýšit. Vyhledávání funguje jako filtr - označíte některá slova a pouze fotky, které mají tato klíčová slova se vám zobrazí. Velmi jednoduché a účinné.
Pomocí tlačítek lze jednoduše vytvořit nové album, do kterého si budete vkládat fotky z hlavní knihovny, dále tlačítkem "play" spouštět slideshow (s efektním prolínáním fotek a s možnosti nastavení doprovodné hudby - jeden z hlasů, který jsme na Macworldu mohli slyšet, si stěžoval, že není zabudovaný velmi efektní přechod "pohybem" z screensaveru), tlačítkem "i" lze vyvolat a případně vytvořit poznámky k fotce a pomocí tlačítka rotace lze fotku otáčet v krocích po 90°. K informacím a otáčení několik poznámek - iPhoto bohužel poměrně cílevědomě ignoruje všechny informace, které jsou do fotky vložené při pořízení - tedy především informace, s jakými parametry byla fotka focená, jediné, co o fotce víme, je datum pořízení a velikost. Tlačítko rotace rotuje přesně tak, jak je naznačené na šipce, tedy o 90° proti směru hodinových ručiček. Nepodařilo se nám přijít na to, jak ho nastavit směrem opačným - neboť tak jsou, alespoň v našem případě, pořízené všechny fotky. Nezbývá, než opačně rotovat přes menu [doplněno: lze použít alt-kliknutí na tlačítko rotace]. A je také důležité si uvědomit, že rotace se týká pouze alb - tedy zobrazení na obrazovce, případně exportu, ovšem samotný původní obrázek je zatím netknutý. Ten lze rotovat pomocí úprav.
V předvolbách si lze nastavit, jak se bude iPhoto chovat po poklepání na určitou fotku - zda se přepne do úprav, zobrazí samostatné okno nebo předá fotku jiné aplikaci. Je nutné podotknout, že ono samostatné okno je jediný způsob, jak fotku (kromě slideshow) zobrazit přes takřka celou obrazovku, přičemž není možné fotku oddalovat a přibližovat a podívat se tak na detaily až do jejího plného rozlišení. V módu úprav lze fotku zvětšovat - ale pouze v rámci již zpracovaného náhledu, tedy obvykle bez využití plného rozlišení fotky. Zvětšování zobrazené fotky se nám prostě nepodařilo najít.
Úpravy
Přepnutím do položky "Edit" lze snadno vybrat fotku pro provedení několik základních úprav - otočení fotky (tentokrát již opravdu otočení obrázku), oříznutí na zvolený formát (včetně formátu pro DVD - tedy 4:3), odstranění červených očí (poměrně dobře funkční) a převod fotky do černobílé. Pozitivní je, že iPhoto si od každé fotky uchovává originál, takže pokud změny dopadnou jinak, než jsme očekávali, případně změníme názor, je snadné se vrátit k původní verzi. Jak vidíte, seznam funkcí je více než stručný - pro libovolné další změny je potřeba použít externí program.
Kniha
Jobs se na keynote vyznal, že jeho velkou láskou jsou krásná alba v tvrdé vazbě - a proto přidal možnost tvorby takovýchto alb i do iPhoto. V této části programu si lze za pomocí předdefinovaných stylů vytvořit z alba poměrně elegantně vyhlížející knížku - včetně doprovodných popisků a podobně. Jobs to označil za "zabudovaný program pro layout" :o). Takto vytvořenou knížku si můžete buď vytisknout po stránkách na vlastní tiskárně (ovšem bez vazby), nebo si ji nechat vyrobit prostřednictvím speciální služby.
Sdílení
Tu najdeme spolu s dalšími v této oblasti - některé jsou však vyhrazené pouze pro uživatele v severní Americe. To je případ i vytvoření knihy - speciální služba by vám tuto knihu vyrobila za cenu 30 USD při deseti stránkách. Druhou službou, nedostupnou pro nás, je vytvoření fotek na papíře v minilabu - na to musíme v našich podmínkách použít jiné služby. Jinak lze nastavit tisk v několik variantách - náhledy (contact sheet), pohledy (ty si vysloužily velký ohlas) nebo jednotlivé fotky. Je však otázkou, zda je podporovaný tisk více fotek na jednom papíře (kromě náhledů) - nám se na to zatím nepodařilo přijít.
Dále lze exportovat fotky na web - jednou z variant je přímo použit export na HomePage na serveru mac.com - takto vytvořené album vypadá poměrně efektně, problémem se může ukázat omezené diskové místo na serveru - 20 MB na uživatele. Zdá se však, že lze při uploadování vybírat z více účtů, čímž by se problém dal obejít. Je také možné fotky pouze jednoduše exportovat do podoby HTML stránek, a ty si následně někam umístit ručně. Poslední možnost sdílení je již zmiňované slideshow.
Pokud máte jako primární jazyk nastavené něco jiného než běžnou angličtinu (například máte britskou angličtinu), tak počítejte s tím, že budete mít dostupné pouze některé volby pro export - konkrétně nebude k dispozici tisk fotek v minilabu a tisk knih (což nikoho asi netrápí), ale poměrně překvapivě ani export na HomePage u Applu. Divné.
Jaké tedy iPhoto je? Zcela určitě pomůže začátečníkům či domácím uživatelům v práci s fotkami - import, třídění i editace i následný export jsou velmi jednoduché. Bohužel editace je až příliš jednoduchá a nenabízí moc možností práce s fotkami. Také použití fotky v jiném programu je poněkud obtížnější - díky způsobu, jakým iPhoto skladuje fotky na disku. Program je tedy jednoznačným přínosem pro mnoho domácích uživatelů digitální fotografie (tento segment v USA doslova exploduje), avšak je omezeně použitelným či zcela nepoužitelným pro pokročilejší uživatele, kteří chtějí pracovat s fotkami více podle vlastních představ. To co iPhoto má dělat, však dělá poměrně dobře - už je jen na vás, zda vám to stačí, či přímo vyhovuje.