iSeek - vím, kde hledat - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

iSeek - vím, kde hledat

22. října 2003, 00.00 | iSeek je na první pohled jednoduchá utilitka pro snadné hledaní na internetu, která však nabízí celou řadu možností a především velmi snadnou úpravu dle vlastních potřeb. Nezbývá než doporučit - vykoušejte si sami, připravili jsme pro vás i snadnou úpravu pro české vyhledávače a další servery.

Psát články o programech od firmy Ambrosia, to je doslova radost. Tato malá firmička, která již řadu let produkuje především hry a také příležitostně utillitky, sází na pečlivost, dotažení nápadu do konce, přehledné a elegantní zpracování a v neposlední řadě také podrobné a pochopitelné provedení nápovědy. Pokud se vám zdá, že těch pozitiv je příliš, nemyslím si, že to je přehnané - každé dílko Ambrosie, i když to například není právě inovativní záležitost, je provedené s maximální pečlivostí, která bohužel není v softwarové branži samozřejmostí. A nejinak je tomu i v případě prográmku iSeek - na první pohled jen další nástroj, jak jednoduše vyhledávat z menu, na druhý pohled velmi propracované řešení. A jelikož se mi opravdu zalíbilo, připravil jsem pro vás několik linků, které vám dovolí iSeek snadno používat s oblíbenými českými službami.

Nápad to rozhodně není původní - podobných aplikací, které umožňují vyhledávat přímo z horního menu jsme již několik viděli. Safari dokonce má podobné vyhledávání integrované v sobě (je však omezené na Google) a Camino umí svůj vyhledávač (je obsažený jen v night builds) také konfigurovat - byť velmi nepohodlně a s omezeními. Ovšem možnosti, které iSeek nabízí, podle mě rozhodně stojí za vyzkoušení. Instalace je velmi snadná - z obrazu disku stačí překopírovat program iSeek do aplikací či jiné vhodné podsložky a spustit. Sám se postará o to, aby se při dalším přihlášení k počítači automaticky spustil, pokud mu v předvolbách nepřikážete jinak.

Základem je pole pro zadání textu pro vyhledávání - sídlí v pravé části menu vedle podobných položek. Uživatel si může nastavit šířku pole dle libosti a místa na displeji pomocí malého knoflíčku vlevo od pole - ten je možné v předvolbách vypnout, aby nerušil. V klidovém stavu se zobrazuje kromě lupičky s menu název zvoleného vyhledávacího serveru a jeho šedivá ikonka (ta se automaticky přebírá přímo z daného serveru).

Po vepsání hledaného výrazu stačí klepnout na enter a otevře se nové okno výchozího prohlížeče i s výsledky vyhledávání. Zajímavé je, že políčko podporuje jak kontrolu pravopisu (možno vypnout), tak automatické doplňování slov - iSeek vás tedy doplňuje, podle toho, jaké výrazy jste již v minulosti hledali. Velmi příjemné také je přeskočení do pole iSeek pomocí klávesové zkratky - ta je standardně nastavená na cmd-option-/, ovšem i na české klávesnici reaguje kupodivu ta klávesa, na které je / na US rozložení - tedy ta vedle pravého shiftu. Zkratku lze podle potřeby změnit.

Důležitá je však možnost výběru serveru, na kterém bude iSeek vyhledávat, a také možnost vytváření nových vlastních položek dle osobních potřeb. Položky jsou rozdělené do několika kategorií, kategorie lze samozřejmě také vytvářet či mazat a položky přesouvat dle libosti.Užitečné je, že na obrazovce se v menu vždy zobrazí maximální možný počet skupin "rozbalených", až ty, které se nevejdou jsou v podobě podmenu.

iSeek se dá kompletně ovládat bez použití myši - pro aktivaci lze použít klávesovou zkratku a pro vybrání správného serveru šipky nahoru a dolů, případně tabulátorem lze přeskakovat mezi jednotlivými kategoriemi (zobrazí se vždy první položka z dané kategorie). Server lze klidně vybrat i po zapsání textu, na chvíli se zobrazí název a poté opět zadaný text. Kromě toho lze přímo jednotlivým serverům přiřadit klávesové zkratky, které fungují v rámci celého systému (je tedy potřeba dbát na kolizi s jinými programy).

Jak jsem již řekl, přidání nových serverů je velmi jednoduché - byť někdy může vyžadovat větší dávku hledání toho správného řetězce na straně serveru, to tehdy, když se pro odeslání vyhledávacího dotazu nepoužívá metoda GET, ale POST. Jako příklad použijeme velmi kvalitní český fulltextový vyhledávač Jyxo. Zde na titulní stránce zadáme libovolný výraz a klepneme na enter. V řádce s adresou se nám objeví řetězec, která nejen obsahuje ono vyhledávané slovo, ale také pomocí řady parametrů sebou nese nastavení vyhledávače - zda se budou slova ohýbat, zda se bude doplňovat diakritika, ve které sekci vyhledávače se bude vyhledávat a podobně. Díky tomu, že většina velkých vyhledávačů obsahuje řadu podrobných parametrů, můžete si vytvořit i více položek v rámci iSeeku - například na vyhledávání v obrázcích a podobně (ostatně, podobně je tomu u Googlu přímo v iSeeku).

Pro vytvoření nové položky zvolíme předvolby a položku Search Sites. Klepneme na kategorii, do které chceme položku přidat a zvolíme New Site. První pole je název, pod kterým chceme mít tento server v seznamu, dále je možné si přiřadit již zmíněnou klávesovou zkratku a poté tu jsou důležité položky, které serveru říkají, co má hledat. v případě Jyxo využijeme obě - jak prefix, tak sufix. Do první vložíme celé URL, najdeme v něm slovo, které jsme hledali a to, co je za ním (bude to začínat &) vyjmeme a překopírujeme do položky pro sufix. Samotné slovo smažeme, neboť na jeho místo se vloží námi vyhledávaný výraz či výrazy. Jinak s obsahem URL se obecně dá poměrně experimentovat, některé věci jsou v nich zbytečné, některé například určují sesion - ale tyto pokusy nechám na vás.

Dále nastavíme kódování češtiny, aby fungovalo správně vyhledávání s diakritikou - v případě Jyxa je to ISO Latin 2 (bohužel jiné CE kódování z našeho regionu podporované není - někdy to jde ošulit, přes nastavení kódování v URL vyhledávače - pokud se používá mod_czech, tak jak jsem to udělal u Centra, někdy máme prostě smůlu, jako u MujMACa, který používá CP-1250 natvrdo). Některé servery také používají UTF-8 - kódování zjistíte například pohledem do menu s kódováními v prohlížeči (pokud ho prohlížeč má - například Camino ano), aktivní kódování bude zvýrazněné. Pokud není, s velkou pravděpodobností je stránka v kódování x-mac-ce, a pomůže finta s vynuceným překódováním v URL - viz linky na servery Centrum (toto platí však jen u Camina, Safari ve svém podmenu aktuální kódování češtiny nezobrazuje).

Nezapomeňte po každé změně také klepnout na Save, aby se změny uložily a projevily.

Pokud při vyhledávání v políčku adresy nevidíte žádný komplikovaný odkaz, ale jen například jednoduché search.php, je odkaz předávaný pomocí metody POST a odhalení vyžaduje už znalost HTML - do této části se už opravdu pouštět nebudu. Některé vyhledávače využívají jednu metodu, jiné zase druhou.

Jak jsem už řekl, připravil jsem několik linků pro snadné přidání nových vyhledávačů do iSeek - i na toto Ambrosia totiž myslela. Dokonce na svém webu má sekci, která je věnovaná různým vyhledávačům a umožňuje uživatelům sem přidávat nové servery. Pokud máte iSeek nainstalovaný a spuštěný, stačí klepnout na každý z odkazů a automaticky se vloží do iSeek.

Google Mac - sekce Googlu, dovolující vyhledávat jen na stránkách týkajících se Maců
Apple Support - prohledávání Knowledge base na Apple.com

MujMAC - pozor na češtinu :(
Jyxo - výborný fulltext
Centrum
Centrum Mapy
Centrum slovník CZ-EN
Centrum slovník EN-CZ
Seznam
Seznam Mapy
Seznam slovník CZ-EN
Seznam slovník EN-CZ
Cables & SIMMs - webový obchod s doplňky pro Maca
DTPobchod.cz - webový obchod s Macy a doplňky pro Maca

Snažil jsem se udělat i vyhledávání na českém Apple Store, ale tam jsem díky sesions v rámci WebObject nepochodil.

iSeek je dle mého názoru užitečnou utilitkou, která vám výrazně zjednoduší hledání informací na internetu. V dnešní době totiž už obvykle není problém v tom, že by nějaká informace nebyla dostupná, pouze je problematické se k ní dostat. A práce s informačními zdroji patří k jednomu z pilířů počítačové gramotnosti. A tak, ač je iSeek shareware, je to určitě jeden z horkých kandidátů, za které stojí těch 15 USD utratit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: