Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
iTunes 2 v praxi
9. listopadu 2001, 00.00 | Apple přesně před týdnem uvolnil nové iTunes 2, obsahující několik novinek a podporu pro iPod. Než se dočkáme iPodu, podívejme se na to, co všechno nové iTunes umí.
Zároveň s uvedením MP3 přehrávače iPod byla oznámená také nová verze oblíbeného MP3 „juke-boxu“ iTunes 2. Kromě několika zlepšení a novinek obsahuje také podporu pro iPod, což jsme zatím v praxi nemohli otestovat, proto se zaměříme především na porovnání s předchozí verzí. Pokud jste se s iTunes ještě nesetkali, jedná se o zdarma dostupný MP3 přehrávač s možností tvorby vlastních playlistů, přenosu skladeb na hardwarové MP3 přehrávače (například Rio), také podporuje import skladeb z CD a především vypalování zvukových CD z MP3 souborů.Na začátek nutno říct, že Apple si s uvedením iTunes 2 trošku uříznul ostudu – instalace verze pro Mac OS X měla v sobě chybu, která, pokud uživatel měl více disků a některý obsahoval v názvu mezeru (například „Macintosh HD“...), všechny disky kromě startovacího prostě smazal. Za problém mohl jednoznačně Apple, v instalačním skriptu byl posléze objeven chybný příkaz, podle komentářů uživatelů se jednalo o „školáckou chybu“. Po pár hodinách byl instalátor odstraněn a nahrazen novou verzí – přesto se našlo nemálo uživatelů, kteří prostě o svá data přišli.
Jednou z novinek, které si všimnete asi poměrně rychle, je ekvalizér, po kterém uživatelé toužili už od první verze – tedy nástroj pro úpravu zvukové charakteristiky v jednotlivých zvukových pásmech. Nastavení lze provést buď ručně, nebo využít přednastavených hodnot pro různé typy hudby, případně poslechu. Pro vyvolání paletky s ekvalizérem slouží ikonka na dolní liště iTunes, která také svou barvou informuje, zda jsou úpravy aktivní, nebo ne.
Další novinky se také týkají práce se zvukem, zapnout (resp. vypnout, protože jsou standardně zapnuté) je lze prostřednictvím předvoleb. První je efekt zvaný „cross-fade“, neboli zvuková prolínačka konce jedné skladby a začátku druhé. Při běžném poslechu to ani moc nevadí, uživatel se zbaví několikavteřinového ticha mezi skladbami, ale pokud si chcete své oblíbené skladby opravdu vychutnat, asi bude lepší vypnout, případně hodně zkrátit délku efektu. Další volbou je „Sound enhancer“, tato volba by měla přidat nahrávkám na hloubce a živosti, bude asi ale velmi záležet na typu a kvalitě nahrávky, a také na kvalitě sluchátek. V některých případech došlo k nepříjemnému vytažení výšek nebo naopak přebasování, což sluchátka Koss Porta Pro, použitá na testy, rozhodně nepotřebují. Využití těchto efektů prostě záleží na každém uživateli, na kvalitě jeho sluchátek (případně aparatury) a na vkusu.
Změny také prodělalo vypalování CD. Kromě vypálení zvukového CD je nyní možné vypálit datové CD, obsahující MP3 soubory – jedná se o CD ve formátech HFS+ a ISO 9660, takže je použitelné jak na Macu, tak na jiných operačních systémech a v CD MP3 přehrávačích. iTunes samy nabídnou vypálení datového CD, pokud zvolený playlist přesahuje svou délkou kapacitu CD. iTunes podporují interní mechaniky Applu a řadu dalších vypalovacích mechanik – kompletní seznam je na webu Applu. Pokud má být vaše mechanika podporovaná a vypalování vám nefunguje, budete mít pravděpodobně konflikt programů, používajících mechaniku.
Poměrně výrazné bylo zrychlené vypalování audio CD – v předchozí verzi se nejdřív prováděl převod MP3 souborů do AIFF a následné vypálení. Nyní se MP3 soubory převádí přímo při vypalování, což znamená úsporu v řádu několika minut. Bohužel, vlastní vypalování softwarově urychlit nejde :). Každopádně, tvrzení Applu, že je nyní vypalování v iTunes až dvakrát rychlejší, se nám nepodařilo ověřit, při praktickém testu byla úspora cca 5 minut z původních 18 min.
Je ještě nutné se zmínit o podpoře pro internetová rádia, která byla už v minulé verzi, ovšem v této verzi zaznamenává určité, na první pohled neviditelné změny. iTunes původně používaly službu Kerbango provozovanou společností 3Com, která sdružovala internetová rádia, vysílající v nejrůznějších formátech – iTunes pochopitelně nabízely pouze ty vysílající v MP3 formátu. 3Com dokonce pro tuto službu vyvinul a prodával hardwarové internetové rádio, které připomínalo staré, nyní již muzeální exponáty, jen místo zdířky pro anténu byl Ethernet. 3Com však nakonec tuto službu ukončil, a tak Apple evidentně minimálně část služby určitým způsobem převzal – systém je napojen na server v doméně kts-af.net, která patří Applu. Na serverech však v podstatě není nic k nalezení, jsou evidentně používány pouze pro iTunes-rádio, z toho však podle všeho vyplývá jeden problém. Dřívější systém Kerbango byl jakýmsi katalogem stanic, kde se záznamy nějak aktualizovaly. Při našich testech však nezanedbatelná část stanic nefungovala, což už se špatně svádí na okamžité technické problémy – takové stanice by neměly být vůbec v nabídce.
iTunes obsahují ještě pár drobných vylepšení, například v módu Browse zobrazují celkový počet autorů a alb, pokud některé skladby nejsou dostupné, nezjistíte to až při přehrávání, ale při zobrazení seznamu se automaticky projdou všechny skladby a vykřičníkem označí ty, které nebyly nalezeny. Ty lze případně ručně dohledat, bohužel pouze individuálně, tedy skladbu po skladbě, nikoliv takto ukázat, kde je nové umístnění celé složky.
Mimochodem, pokud v Mac OS 9 pátráte po tom, co přesně je které tlačítko v dolní části okna, zkuste použít starou dobrou bublinovou nápovědu – pod OS X už funguje nápověda kontextová.
Poměrně pozitivně hodnotíme stabilitu přehrávání, jak u zvukových CD, tak u MP3 souborů – při testování jsme se nesetkali snad s ani jedním výpadkem, jak u Mac OS 9, tak u Mac OS X, což se nedalo říct o první verzi. U Mac OS X se podle všeho o zlepšení přehrávání postaral už upgrade na Mac OS 10.1 (přehrávat cokoliv pod 10.0.x bylo utrpení), přesto jsou iTunes vítaným updatem – jejich hlavní výhoda se ale asi objeví až při použití s iPodem.
Jediné, co by se tak dalo iTunes vytknout, je relativně vyšší náročnost na výpočetní výkon – na iBooku si pod OS X berou 15-20% výkonu, podle činnosti, což není úplně málo. Je to tedy svým způsobem daň za velmi komfortní a příjemný MP3 „juke-box“ ve vašem počítači.