iTunes na plné pecky - ovládáme vizualiaci - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

iTunes na plné pecky - ovládáme vizualiaci

15. listopadu 2004, 00.00 | iTunes, iTunes, iTunes - kolikrát jsme se již této aplikaci na stránkách MujMACu věnovali? Přesné číslo neznám, ale určitě z balíku iLife patří k nejčastěji zmiňovaným. Hudba tvoří důležitou součást mého života a iTunes patří k nejvytíženějším programům vedle Mailu, Safari a iCalu. A vzhledem k tomu, že nejsem jediný takto postižený uživatel, rozhodl jsem se pro dnešek připravit článek o jedné z funkcí iTunes - vizualizaci.

iTunes, iTunes, iTunes - kolikrát jsme se již této aplikaci na stránkách MujMACu věnovali? Přesné číslo neznám, ale určitě z balíku iLife patří k nejčastěji zmiňovaným. A není se čemu divit. I když se najde pár uživatelů, kteří pro přehrávání své hudební kolekce používají jiný program, iTunes se staly standardem, který je svou kvalitou dostatečný pro široké spektrum uživatelů. Naleznete je jak na Macovi, tak na PC a pro spolupráci s iPodem se jedná o nejlepší řešení, i když dnes už nikoliv jediné.

Přiznávám se, iTunes mám rád a rozhodně nezávidím vývojářům, kteří se snaží prosadit na poli hudebních aplikací - pod Mac OS X mají hodně těžký úkol a "bojovat" proti vlajkové lodi Applu musí stát hodně sil. Za těch pár let, co iTunes používám, jsem dal šanci několika různým programům a snažil se iTunes nahradit, respektive zjistit, zda existuje dostatečně kvalitní konkurence. Kvalitní konkurence existuje, ale iTunes jsou jen jedny a vždy jsem se vrátil tam, odkud jsem přišel - k programu z balíku iLife. Hudba tvoří důležitou součást mého života a iTunes patří k nejvytíženějším programům vedle Mailu, Safari a iCalu a když už se dostanu do situace, že jsem daleko od svého PowerBooka, vždy mi pomůže iPod. A vzhledem k tomu, že nejsem jediný takto postižený uživatel, rozhodl jsem se pro dnešek připravit článek o jedné z funkcí iTunes - vizualizaci.


Vizualizace

Jestliže s iTunes pracujete déle než pár hodin, pravděpodobně jste si všimli ikonek v pravé dolní řadě hlavního okna. Vedle nastavení AirTunes (pro uživatele AirPort Express), ekvalizéru a tlačítka pro vysunutí CD či iPodu zde naleznete také přepnutí do módu zobrazení doprovodných grafických efektů - vizualizace. Po stisknutí ikonky zmizí standardní zobrazení vaší Knihovny a hudba, která se line z vašich reproduktorů, dostane nový rozměr. Součástí iTunes je dodávaný iTunes visualizer, který má množství nastavení, z nichž některá jsou dobře ukrytá. Ale nepředbíhejme.

Nejprve se podívejme do menu Visualizer (Vizualizace), kde se nachází možnost vizualizaci vypnout a změnit její velikosti - malá střední, velká a nebo Celá obrazovka. Adekvátní lokalizované názvy naleznete také na obrázku. Pokud do iTunes budete instalovat vlastní plug-iny, uvidíte je i v tomto menu pod heslem "iTunes visualizer".

První část máme za sebou a pro většinu se jedná o známou věc, takže budeme pokračovat směle dál. Vaší pozornosti by nemělo uniknout tlačítko Volby (Options) v pravém horním rohu iTunes. Zde si již budete nastavovat detailní volby zvolené vizualizace. Pro výchozí doprovodné grafické efekty zde najdete volby pro zobrazení frekvence snímků a informací o skladbě, omezení frekvence na 30 fps (30 snímků za sekundu) a použití Open GL (kvalitnější vykreslování). Poslední volbou je "Rychlejší ale hrubší zobrazení", které využijete, pokud váš počítač nepatří mezi nejvýkonnější a je tomu již nějaký pátek, co sjel z výrobního pásu. Jinak řečeno - nezvládá zobrazovat grafické efekty dostatečně rychle.

Skryté schopnosti iTunes

Tím jsme se dostali ke konci výčtu možností vizualizace iTunes. Nebojte, dělám si legraci, to je samozřejmě vše, co iTunes na první pohled nabízí, ale pro jednotlivé grafické efekty naleznete i další možnosti, které nejsou zprvu zřejmé. Ale k těm je potřeba použít klávesové zkratky, o které se s vámi chci podělit.
Jistě jste si všimli, že grafické efekty se neustále mění a to jak barevně tak i samotnými motivy. Pokud je chcete mít pod kontrolu, použijte klávesy Q a V pro změnu celkového chování, A a S pro nastavení barev a Z a X pro barevná témata. V pravém horním rohu můžete sledovat jména zvoleného nastavení, která jsou občas dost zavádějící a na první pohled z nich rozhodně nepoznáte, jak bude výsledný efekt vypadat - například Whoo! Whoo!, Melt-O-Rama, Disco Lights a další. Nezbývá, než si dát trochu práce a jednotlivé možnosti si prostudovat a sledovat, jak se změna projeví.
Po čase naleznete tu správnou kombinaci, která se vám líbí, ale co když si jich oblíbíte více a chcete si je uložit? I to je možné a iTunes si umí zapamatovat až 10 variací. Nejprve je potřeba si nechat vizualizaci "zmrazit" - to uděláte pomocí klávesy M. Je potřeba ji mačkat tak dlouho, až se objeví nápis "Freeze Current confinguration". Nyní si nalaďte vzhled tak, jak se vám nejvíce líbí (klávesy Q, W, A, S, Z a X) a uložte jej pomocí klávesové zkratky Shift a číslo 0 - 9 podle toho, do jaké pozice jej chcete umístit. Ačkoliv nedostanete žádnou odezvu, vaše nastavení se uložilo a vy jej můžete vyvolat stisknutím zvoleného čísla. Pokud si chcete zkontrolovat, jaké volby jsou pod daným číslem uloženy, stiskněte klávesu C.


Další zkratky

Při výčtu zkratek k výchozí vizualizaci bych neměl zapomenout i na následující klávesy:

N - přepínání mezi normálními a vysoce kontrastními barvami
R - zobrazí náhodnou konfiguraci
M - přepínání mezi různými módy - náhodný, uživatelský a zmrazení (freeze). Volbu freeze volte pro přepínání barev a témat, výsledek uvidíte téměř okamžitě a nebudete muset čekat na postupný přechod mezi efekty.
D - reset všech uživatelských nastavení.
F - přepínání zobrazení počtu snímků za sekundu (fps)
T - zapnutí a vypnutí omezení maxima snímků za sekundu (fps)
H nebo ? - zobrazení Helpu, ve kterém naleznete i tyto zkratky
I - zobrazení doplňujících informací (jméno skladby, autora, alba)
šipka doleva/doprava - předchozí/další skladba
šipka nahoru/dolu - zvýšení/snížení hlasitosti

Zde je vidět, že i standardní vizualizace dodávaná se systémem má velké množství nastavení a běžný uživatel si s ní může na dlouhý čas vystačit. Ale jsou zde i další volby, a to grafické efekty od dalších výrobců.


Rozšiřujeme možnosti vizualizace

Na internetu naleznete desítky dalších grafický efektů, které umí iTunes vylepšit. Jejich instalace je triviální, stačí vypnout iTunes, nalézt ve své domovské složce Knihovna(Library) -> iTunes -> iTunes plug-ins a přesunout sem zvolené moduly. Po zapnutí iTunes je uvidíte v menu Vizualizace (Visualizer) a můžete je zvolit a pustit se do testování. Většinou se jedná o bezplatné Plug-iny a jen pár autorů vyžaduje za své výtvory finanční ohodnocení.

Nezapomeňte si vždy prostudovat možnosti jednotlivých vizualizací - volby se vždy liší, a proto nejdříve zkuste ikonku "Volby" a následně klávesu H. Abyste měli hledání co nejjednodušší, určitě zkuste Volcano Kit iTunes, WhiteCap, GasLight, G-Force a povedený Fountain Music. Pro milovníky Old School záležitostí doporučuji LED Spectrum Analyzer.




iTunes jsou prostě fajn. Přehrávají hudbu, rozumí si s iPodem, jsou jednoduché na ovládání, a přitom umí všechno, co od podobného programu potřebujete. A až příště budete na své rozlehlé usedlosti, ve svém soukromém klubu či garsonce pořádat party a budete chtít hudbu, o kterou se postarají iTunes (jak jinak), doprovodit zajímavými efekty, vzpomeňte si na vizualizace. Určitě to nebude špatná volba.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: